GospodarkaPaństwoPolitykaPolskaPrawo

Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Morawiecki ogłosił zmiany w swoim rządzie

Zmiany w rządzie

O rekonstrukcji rządu mówiło się już od jakiegoś czasu. Media, politycy i społeczeństwo zastanawiało się nad tym, jak będzie wyglądał nowy rząd Mateusza Morawieckiego po zmianach. Typowano kandydatów na szefów resortów i likwidację niektórych ministerstw. Dziś rekonstrukcja rządu stała się faktem i wszystko już wiadomo.

Potwierdziły się zapowiedzi o wejściu Jarosława Kaczyńskiego do rządu. Prezes PiS został zostanie wicepremierem bez teki i szefem komitetu ds. bezpieczeństwa. Przypomnijmy, że nowe stanowisko Jarosławowi Kaczyńskiemu bardzo się opłaci, bowiem prezes PiS będzie teraz zarabiał lepiej niż sam premier.

Chciałbym potwierdzić udział pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego w rządzie. Będzie dużym wzmocnieniem naszego rządu.

– stwierdził Mateusz Morawiecki.

Premier wymienił także nazwiska nowych ministrów w rządzie. To Grzegorz Puda, który ma odpowiadać za resort rolnictwa i leśnictwa, Przemysław Czarnek za resort nauki i edukacji oraz Michał Cieślak, który będzie ministrem w Kancelarii Premiera odpowiedzialnym samorządy. Do rządu wróci również Jarosław Gowin, który jakiś czas temu podał się do dymisji. Teraz jednak obejmie stanowisko szefa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Morawiecki zapowiedział, że w najbliższym czasie poznamy nazwisko ministra bez teki z ramienia Solidarnej Polski. Premier podziękował też ustępującym ministrom.

Niektórzy z nich znajdą ponownie rolę w ramach zrekonstruowanego rządu. Ich obecność była ważna dla osiągnięcia sukcesów przez Zjednoczoną Prawicę i w kontekście wyzwań w przyszłości.

– stwierdził premier.

Skład rządu

Liczbę ministerstw zmniejszono z 20 do 14. Premier stwierdził, że to między innymi pandemia wpłynęła na potrzebę restrukturyzacji rządu. Zdaniem Morawieckiego, zmiany przysłużą się wychodzeniu z kryzysu. Zmiany mają na celu zwiększenie efektywności, a zmniejszenie kosztów działania.

Nowy skład rządu prezentuje się następująco:

 • Ministerstwo Rozwoju i Pracy – Jarosław Gowin
 • Ministerstwo Leśnictwa i Rolnictwa – Grzegorz Puda
 • Ministerstwo Edukacji i Nauki – Przemysław Czarnek
 • Ministerstwo Infrastruktury – Andrzej Adamczyk
 • Ministerstwo Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak
 • Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – wicepremier Piotr Gliński
 • Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – Mariusz Kamiński
 • Ministerstwo Finansów i Funduszy – Tadeusz Kościński
 • Ministerstwo Klimatu i Środowiska – Michał Kurtyka
 • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej – Marlena Maląg
 • Ministerstwo Zdrowia – Adam Niedzielski
 • Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Zbigniew Rau
 • Ministerstwo Aktywów Państwowych – wicepremier Jacek Sasin
 • Ministerstwo Sprawiedliwości – Zbigniew Ziobro
 • Szef Kancelarii Premiera – Michał Dworczyk
 • Minister w KPRM ds. samorządów – Michał Cieślak

Jak  to wygląda w kwestii zmian personalnych? Jarosław Gowin zastąpi Jadwigę Emilewicz. Do jego resortu z Ministerstwa Rodziny przejdzie dział praca. Grzegorz Puda na stanowisku ministra rolnictwa zastąpi Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Nieoficjalnie mówi się, że to efekt sprzeciwu Ardanowskiego wobec forsowanej przez Kaczyńskiego ,,Piątki dla zwierząt”.

Połączone zostaną Ministerstwo Edukacji i Ministerstwo Nauki. Pracę stracą więc Dariusz Piontkowski oraz Wojciech Murdzek. Na czele połączonych resortów stanie Przemysław Czarnek. Ponownie połączeniu ulegną również Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Klimatu ponownie ulegną połączeniu. Dotychczasowy szef pierwszego z resortów Michał Woś zostanie ministrem w KPRM ds. obywatelskich i tożsamości europejskiej.

Z Ministerstwa Sportu odchodzi Danuta Dmowska-Andrzejuk. Resort zostanie włączony do Ministerstwa Kultury. Zlikwidowane zostanie również Ministerstwo Cyfryzacji. Małgorzata Jarosińska-Jedynak nie pokieruje już likwidowanym, działającym przez prawie rok Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Zostaje wchłonięte przez resort finansów. W rządzie nie będzie również odtworzonego w 2015 r. Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Skład nowej Rady Ministrów zaakceptowała we wtorek Rada Koalicyjna. Formalnie do rekonstrukcji rządu dojdzie w przyszłym tygodniu.

Opinia eksperta: Zmiany podatkowe Ministerstwa Finansów uderzą w polskie firmy rodzinne

Źródło: Onet

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close