MediaPolska

Poczta Polska nie ma uprawnień do umorzenia zaległości opłat abonamentu RTV

Jest możliwość cyfrowej rejestracji odbiornika i opłacania abonamentu ustalanego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji – przypomina Poczta Polska. Spółka dodaje, że umorzenia zaległości abonamentowych może dokonać tylko KRRiT, a Poczta nie ma takich uprawnień.

Jak wyjaśniła  rzeczniczka prasowa Poczty Polskiej Justyna Siwek, bez wychodzenia z domu można zarejestrować swoje radioodbiorniki i telewizory wchodząc na stronę https://rtv.poczta-polska.pl/.

Zasady rejestracji odbiorników oraz opłacania i kontroli abonamentu nie zmieniły się. Poczta Polska wykonuje tę usługę na rzecz KRRiTV i wywiązuje się ze swoich obowiązków w tym zakresie. Dodatkowo wprowadzamy udogodnienia dla abonentów i cieszy nas, że coraz więcej osób korzysta z rejestracji odbiornika online – wskazała.

Jak podkreśliła, spółka wszystkich abonentów traktuje tak samo, bo wszyscy jesteśmy równi wobec prawa.

Nie możemy spełnić oczekiwań abonentów w kwestii umarzania opłat, bo Poczta Polska nie ma takich uprawnień. Zgodnie z prawem tylko KRRiT, na wniosek abonenta, może umorzyć lub rozłożyć na raty spłatę zaległości abonamentowych. Lecz jedynie w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe – powiedziała Siwek.

Dodała, że w ostatnim czasie pojawiło się w mediach wiele informacji dot. abonamentu i działalności Poczty z nim związanej, które nie mają poparcia w faktach.

Nie zmieniły się ani przepisy, ani sposób działania pocztowców w tym zakresie – zaznaczyła.

Poczta przypomniała, że abonament musi płacić każdy właściciel radioodbiornika i telewizora, zarówno osoba fizyczna, jak też podmiot gospodarczy, instytucja. Osoby, które ukończyły 75 lat są zwolnione z opłat. Nie trzeba przy tym wykonywać żadnych formalności.

Poczta Polska na podstawie danych z bazy PESEL ustala, kiedy abonent zostaje zwolniony z konieczności opłacania abonamentu. W przypadku pozostałych osób uprawnionych należy w wybranej placówce pocztowej przedstawić odpowiednie dokumenty oraz wypełnić oświadczenie. Wówczas zostaje się zwolnionym z opłat – czytamy.

Wysokość opłat jest ustalana przez KRRiT. Opłaty za 2021 rok zostały wprowadzone Rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 23 lipca 2020r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2021 r.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close