PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Prawie 2300 nowych zakażeń w Polsce, Trump z koronawirusem

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

Poznań: Prezydent chce skuteczniejszego karania osób bez maseczek – czytamy na stronie Portalu Samorządowego. Skuteczniejszego karania osób, które nie noszą maseczek tam, gdzie powinny, będzie się domagał od szefa wielkopolskiej policji prezydent Poznania. Jacek Jaśkowiak zaznaczył, że sytuacja w stolicy Wielkopolski związana z walką z epidemią koronawirusa jest coraz poważniejsza. W trakcie konferencji prasowej Jaśkowiak poinformował, że od początku trwania pandemii w poznańskim szpitalu z powodu COVID-19 zmarło 18 mieszkańców miasta.

https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/poznan-prezydent-chce-skuteczniejszego-karania-osob-bez-maseczek,217598.html

A JESIEŃ DOPIERO SIĘ ZACZYNA

Skończą się tarcze i wtedy ruszą upadłości firm, pisze Rzeczpospolita. Po trzech kwartałach zbankrutowało nawet mniej firm niż rok temu. To jednak tylko pozory, że w gospodarce dzieje się tak dobrze, bo sytuacja może szybko się odmienić. Wszystko wskazuje na to, że na razie negatywne skutki pandemii zaowocowały głównie wzrostem liczby firm zawieszonych i na optymizm jest zdecydowanie za wcześnie. – Negatywne skutki pandemii będą odczuwalne z opóźnieniem i przesunięte w czasie. Choćby z powodu rządowych pakietów pomocowych, a także zawieszenia obowiązku składania wniosku o upadłość przez dłużnika. Pamiętajmy, że wiele z balansujących na granicy firm nadal jest pod wpływem rządowych pakietów pomocowych. Co utrzymuje je na powierzchni – mówi Tomasz Starzyk, rzecznik Bisnode Polska.

https://www.rp.pl/Biznes/310019896-Skoncza-sie-tarcze-i-wtedy-rusza-upadlosci-firm.html

CZYLI WSZYSTKO JESZCZE PRZED NAMI?

Odchodzący z rządu ministrowie otrzymają sowite odprawy! Osoby odwołane z kierowniczych stanowisk państwowych mogą liczyć na odprawę, której wysokość zależy od tego, ile dane stanowisko było piastowane:

  • wynagrodzenie miesięczne, jeśli funkcja była pełniona przez 3 miesiące,
  • wynagrodzenie dwumiesięczne, jeśli funkcja była pełniona dłużej niż 3 miesiące, lecz nie przekroczyła 12 miesięcy,
  • wynagrodzenie trzymiesięczne, jeśli funkcja była pełniona dłużej niż rok.

Zarobki ministrów oscylują wokół 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Te osoby, które w rządzie pracowały ponad rok mogą więc liczyć na ok. 30 tys. zł odprawy.

https://plotkibiznesowe.pl/2020/10/01/odchodzacy-z-rzadu-ministrowie-otrzymaja-sowite-odprawy/

ZA TAKĄ PRACĘ SIĘ NALEŻY

Za kilka miesięcy możemy mieć najniższe bezrobocie na świecie, snuje przypuszczenia Business Insider. W przemyśle może nie dzieje się najlepiej, ale za to polski rynek pracy absolutnie nie poddaje się w pandemii i nie przestaje zadziwiać. Eurostat właśnie poinformował, że stopa bezrobocia w Unii Europejskiej w sierpniu urosła do 7,4 proc. czyli poziomu najwyższego od ponad dwóch lat, ale w tym samym momencie stopa bezrobocia w Polsce spadła drugi raz z rzędu i wynosi zaledwie 3,1 proc. Cały czas jesteśmy w Unii pod tym względem na drugim miejscu, ale powoli doganiamy Czechów, gdzie bezrobocie sięga tylko 2,7 proc. Ale u nich wskaźnik ten powoli rośnie. W lipcu był na poziomie 2,6 proc., a w maju wynosił 2,4 proc. Polska stopa bezrobocia w maju wynosiła 3,3 proc., teraz jest o 0,2 punktu procentowego niżej.

https://businessinsider.com.pl/piec-najciekawszych-tematow-gospodarczych-teraz-raport-2-pazdziernika/y7y41hs

I TO CIESZY

Koronawirus. Donald Trump zakażony, poinformowała Wirtualna Polska. “Prezydent USA Donald Trump i jego żona Melania trafili na kwarantannę” – to pierwsze doniesienia ze Stanów Zjednoczonych. Wkrótce okazało się jednak, że testy na koronawirusa, którym poddała się prezydencka para, wypadły pozytywnie. Jak wynika z informacji płynących z Białego Domu, zarówno prezydent, jak i jego żona czują się dobrze. Sean Conley, osobisty lekarz prezydenta poinformował, że para planuje pozostać w domu na czas rekonwalescencji. Wraził też nadzieję, że prezydent będzie “kontynuował wykonywanie swoich obowiązków bez żadnych zakłóceń”.

https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-donald-trump-zakazony-6560195863911264a

CIEKAWE CZY GO BĘDZIE LECZYŁ PIJĄC WYBIELACZ

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

“Celem jest likwidacja barier”. Startuje program “Dostępna Szkoła”, informuje Polskie Radio. Rusza projekt “Dostępna Szkoła”, którego celem jest likwidacja barier dostępności w szkołach podstawowych. To pierwszy w Europie tak szeroko zakrojony program inwestycyjny dla dostępności przestrzeni publicznej. Projekt “Dostępna Szkoła” powstał z myślą o szkołach podstawowych wymagających poprawy szeroko rozumianej dostępności. Jego głównym celem jest wypracowanie Modelu Dostępnej Szkoły, który będzie wyznaczał standardy dostępności w różnych obszarach i przetestowanie go w szkołach podstawowych. Na ten cel zostało przeznaczone 40 mln zł w formie grantów, które zostaną przekazane wyłonionym w konkursie organom prowadzącym szkoły.

https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2593944,Celem-jest-likwidacja-barier-Startuje-program-Dostepna-Szkola

I TO JEST PIĘKNA IDEA

W Polsce przybywa dłużników. Samozatrudnieni rezygnują z opłacania składek na ubezpieczenie, stwierdza Wprost. Liczba zadłużonych przedsiębiorców rośnie. ZUS w najbliższych tygodniach planuje rozsyłać do nich informacje o możliwej pomocy, którą mogą uzyskać. Dane są niepokojące. „765 tys. aktywnych kont w ZUS miało w tej instytucji dług na koniec sierpnia. Dla porównania na koniec marca liczba ta oscylowała w granicach 611 tys. Na koniec 2019 r. długi miało 550 tys. aktywnych płatników składek” – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

https://biznes.wprost.pl/koronawirus/firma/10371650/w-polsce-przybywa-dluznikow-samozatrudnieni-rezygnuja-z-oplacania-skladek-na-ubezpieczenie.html

TU ZNÓW PANDEMIA DAJE SIĘ WE ZNAKI

Unia przyjęła ” polski plan” dla Białorusi, poinformował Business Insider. Rada Europejska przyjęła wniosek Mateusza Morawieckiego dotyczący Białorusi. Zdecydowano m.in. o przygotowaniu planu wsparcia ekonomicznego dla tego państwa. Jak powiedział Morawiecki na konferencji prasowej, w plan dla Białorusi mają zostać włączone międzynarodowe instytucje, takie jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Bank Światowy, a także europejskie – Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju czy Europejski Bank Inwestycyjny. “Politico” poinformowało w piątek rano, że pierwszym punktem “planu Warszawy” jest rozpoczęcie dialogu w sprawie bezwizowego ruchu dla obywateli Białorusi, gdy tylko sytuacja na to pozwoli.

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/plan-gospodarczy-ue-dla-bialorusi/emtj61p

ZA TO NALEŻY RZĄD POCHWALIĆ

Poczta nie ma uprawnień do umorzenia zaległości opłat abonamentu RTV, stwierdzają Filary Biznesu. Jest możliwość cyfrowej rejestracji odbiornika i opłacania abonamentu ustalanego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji – przypomina w czwartek Poczta Polska. Spółka dodaje, że umorzenia zaległości abonamentowych może dokonać tylko KRRiT, Poczta nie ma takich uprawnień. Poczta przypomniała, że abonament musi płacić każdy właściciel radioodbiornika i telewizora, zarówno osoba fizyczna, jak też podmiot gospodarczy, instytucja. Osoby, które skończyły 75 lat zwolnione są z opłat.

https://filarybiznesu.pl/poczta-nie-ma-uprawnien-do-umorzenia-zaleglosci-oplat-abonamentu-rtv/a6342

ABONAMENT + 2 MILIARDY ROCZNIE I JAKOŚ TE MEDIA PUBLICZNE MOGĄ FUNKCJONOWAĆ

Polacy coraz chętniej sięgają po wódkę – głosi nagłówek Rzeczpospolitej. W 2019 roku wypiliśmy rekordową ilość alkoholu – podaje GUS. Czy odpowiadają za to słynne małpki – nie wiadomo. 9,78 – tyle litrów alkoholu, w przeliczeniu na czysty spirytus, wypił statystyczny Polak w 2019 roku. Takie dane podał GUS i wynika z nich, że w porównaniu z 2018 rokiem spożycie zwiększyło się o 0,23 litra, co jest największym przyrostem od kilku lat. Dane na temat spożycia publikuje też Polska Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Sięgają 1993 roku i wynika z nich, że jeszcze nigdy nie piliśmy tak dużo. Np. w 1993 roku średnie spożycie wynosiło 6,52 litra.

https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/310019917-Polacy-coraz-chetniej-siegaja-po-wodke.html

NO NIE JEST TO CHLUBNA STATYSTYKA

Poranne Plotki Biznesowe – A co powiecie na to

Czy to koniec słynnej sieci H&M? Firma zamyka sklepy, pisze Super Express. SZOK! Jedna z najpopularniejszych na świecie firm odzieżowych zamyka 250 sklepów. Mowa o H&M, czyli drugim na świecie gigancie odzieżowym. Przez pandemię koronawirusa, szwedzka marka planuje zwiększyć sprzedaż internetową. Sieć zapowiada zwiększenie inwestycji na rozwiązania cyfrowe. W najbliższym czasie liczba sklepów stacjonarnych zostanie zredukowana o ok. 5 proc.

https://superbiz.se.pl/wiadomosci/czy-to-koniec-slynnej-sieci-h-m-firma-zamyka-sklepy-aa-qTDt-5JR4-UDhJ.html

PEWNIE INNE SKLEPY TEŻ TAKI RUCH ROZWAŻAJĄ, PATRZĄC NA SPADEK ODWIEDZIN W GALERIACH

Mamy jesienną inflację! – głosi nagłówek Filarów Biznesu. Za wzrost inflacji we wrześniu odpowiadają m.in. wyższa niż zakładano dynamika cen żywności i nośników energii oraz paliw – wskazał ekonomista z Pekao Piotr Bartkiewicz, odnosząc się do czwartkowego szybkiego szacunku GUS wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Według Głównego Urzędu Statystycznego we wrześniu inflacja CPI wyniosła 3,2 proc. rok do roku, co oznacza wzrost wobec odczytu sierpniowego, kiedy ceny wzrosły o 2,9 proc. rok do roku.

https://filarybiznesu.pl/mamy-jesienna-inflacje/a6336

BEZROBOCIE W DÓŁ, INFLACJA DO GÓRY, CHYBA NIE MOŻNA MIEĆ WSZYSTKIEGO

Radni Kraśnika zmienili zdanie i jednak 5G i Wi-Fi są spoko. W marcu do Urzędu Miejskiego w Kraśniku wpłynęła petycja Stowarzyszenia Koalicja Polska Wolna od 5G. Jak można wnioskować po samej nazwie stowarzyszenia, petycja wyrażała sprzeciw  wobec sieci 5G. Stowarzyszenie Koalicja Polska Wolna od 5G uznało również, że należy zdemontować sieci Wi-Fi w kraśnickich szkołach. To jednak dalej nie wszystko. Uczniowie tamtejszych szkół mieliby mieć obowiązek przełączania telefonów w tryb samolotowy oraz definitywny zakaz używania tychże podczas przerw. Część samorządowców zawnioskowała o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Chcą teraz uchylić uchwałę anty5G, ponieważ ich zdaniem nie spełnia warunków formalno-prawnych. Radni przekonują, że zostali wprowadzeni w błąd i ,,zarówno Komisja Skarg, Wniosków i Petycji, jak też Rada Miasta, nie dysponowała rzetelnym i całościowym opracowaniem dotyczącym argumentacji zawartej w treści pisma, jak i przedstawionym przez przedstawiciela wnioskodawców podczas sesji”.

https://plotkibiznesowe.pl/2020/10/01/radni-krasnika-zmienili-zdanie-i-jednak-5g-i-wi-fi-sa-spoko/

DECYZJA DOBRA, ALE MEMY Z NAMI POZOSTANĄ

Genewa wprowadza najwyższą minimalną płacę na świecie. Wyniesie ona równowartość ok. 17,5 tys. złotych, informuje Polska Times. Genewa wprowadza najwyższą na świecie płacę minimalną. Będzie to 3500 funtów miesięcznie, czyli równowartość ok. 17,5 tysięcy złotych! Miasto wprowadza rekordowe minimalne wynagrodzenie w odpowiedzi na rosnące ubóstwo od czasu wybuchu pandemii koronawirusa. Epidemia szczególnie dotknęła Genewę, ponieważ opiera się w dużej mierze na dochodach od turystów i gości biznesowych. W szczytowym momencie kryzysu związanego z koronawirusem przed bankami żywności ustawiały się kilkusetmetrowej długości kolejki.

https://polskatimes.pl/genewa-wprowadza-najwyzsza-minimalna-place-na-swiecie-wyniesie-ona-rownowartosc-ok-175-tys-zlotych/ar/c1-15208812

UBÓSTWO ZNIESIONE USTAWĄ CORAZ BLIŻEJ

Węgierski rząd zablokowany na Twitterze. „Nagle i bez ostrzeżenia”, czytamy we Wprost. Serwis społecznościowy Twitter zablokował konto węgierskiego rządu @AboutHungary. Rzecznik jest oburzony i zapowiada interwencję w Komisji Europejskiej. Rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs otwarcie skrytykował decyzję serwisu społecznościowego. Żeby przekazać tę informację musiał użyć własnego konta na Twitterze, które (jeszcze) nie zostało zablokowane. Zoltan Kovacs poinformował, że blokada oficjalnego konta rządu w Budapeszcie @AboutHungary nastąpiła „bez jakiegokolwiek wcześniejszego ostrzeżenia ani wyjaśnienia”.

https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10371663/wegierski-rzad-zablokowany-na-twitterze-nagle-i-bez-ostrzezenia.html

DZISIAJ WĘGRY JUTRO TRUMP?

Tak oto dotarliśmy do piątku. Stref żółtych i czerwonych w Polsce coraz więcej, możemy spodziewać się dalszego zaostrzania restrykcji. Lockdownu podobno rząd nie bierze już pod uwagę. Mimo to życzymy Wam zdrowia, widzimy się w poniedziałek!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close