Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wspiera osoby posiadające kredyty hipoteczne; w ostatnim roku wydaliśmy ponad 500 istotnych poglądów w tych sprawach – poinformował Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.
W sobotę mija rok od wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w głośnej sprawie państwa Dziubaków dotyczącej kredytu indeksowanego we frankach szwajcarskich. Unijny trybunał stwierdził w tym orzeczeniu, że prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu tego typu umów. Po tym wyroku Sąd Okręgowy w Warszawie unieważnił umowę kredytu frankowego Dziubaków.
Do konsekwencji orzeczenia TSUE odniósł się w sobotę prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chrósty, cytowany w komunikacie UOKiK, zauważył, że z danych Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu wynika, iż po wyroku ws. Dziubaków 88 proc. spraw frankowych w sądach I instancji zakończyło się korzystnie dla konsumentów.
Cieszę się, że sądy w większości przypadków pomyślnie orzekają w sprawach kredytów walutowych. Po roku orzeczenia TSUE i po latach prezentowania przez UOKiK takiego samego stanowiska, jakie przedstawił Trybunał, po stronie banków nadal jest wiele kwestii do rozwiązania choćby ta dotycząca żądania przez nie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz odsetek, gdy sąd unieważni umowę o kredyt hipoteczny wyrażony w walucie obcej – zaznaczył prezes UOKiK.
Przypomniał, że w polskich i w europejskich regulacjach prawnych nie ma podstaw do wysuwania takich żądań.
W komunikacie UOKIK podkreślono, że prezes urzędu wydaje rocznie kilkaset istotnych poglądów w sprawach frankowych.
Tylko od 3 października 2019 r., czyli od czasu wyroku TSUE w sprawie Dziubak, było ich ponad 500. Uwzględniają one już orzeczenie TSUE i stanowisko prezesa UOKiK w tej sprawie. Stanowią one dla konsumentów realną pomoc przy dochodzeniu swoich roszczeń od banków. Są również ważną informacją dla sądów – czytamy.
Źródło: bankier.pl
Jeden komentarz