GospodarkaPaństwoPolska

Morawiecki: Kryzys związany z pandemią potwierdził znaczenie państwa narodowego

Kryzys związany z pandemią potwierdził znaczenie państwa narodowego – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników VI Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego, który rozpoczął się w poniedziałek w Lublinie.

Choć nie znamy jeszcze prawdziwej skali obecnej recesji, możemy już powiedzieć, że ten największy od wielu dekad kryzys gospodarczy potwierdził znaczenie państwa narodowego. Udowodnił, że w nim zakotwiczona jest skuteczność. To państwo potrafiło odpowiedzieć na to nadzwyczajne i niespodziewane wyzwanie, a hasło, że kapitał ma narodowość nabrało realnego znaczenia – napisał premier w liście, który odczytał wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

Morawiecki zaznaczył, że pandemia koronawirusa uderzyła „w samo serce gospodarki, czyli ludzką aktywność”, spowodowała, że nagle i jednocześnie zachwiane zostały podaż, popyt i płynność finansowa.

Dzięki podjętym przez rząd szybkim, elastycznym, a co najważniejsze zdecydowanym działaniom Polska jest teraz w lepszej kondycji finansowej niż wiele europejskich krajów. Spadek PKB pozostaje wśród najniższych w Europie. Miliardy złotych oraz kompleksowe rozwiązania zawarte w tarczy antykryzysowej zamortyzowały jeden z największych szoków gospodarczych od czasów II wojny światowej – podkreślił premier.

Zdaniem Morawieckiego jesteśmy świadkami „wyłaniania się nowego globalnego ładu”, który trwać będzie przez kolejne lata.

To czas niepewności. Wiele rozwiązań, które uznawane były za oczywistość, teraz musimy określać na nowo. (…) Od tego, jak wykorzystamy szanse stojące przed Polską w obliczu pandemii, zależy pomyślność ekonomiczna na wiele kolejnych lat – napisał Morawiecki.

Premier dodał, że przed Polską jeszcze „długa droga powrotu na ścieżkę szybkiego wzrostu”, a w tym jedną z kluczowych ról odgrywają spółki Skarbu Państwa, które – zdaniem premiera – w ostatnich miesiącach „zdały egzamin ze społecznej odpowiedzialności biznesu” i udowodniły, że potrafią skutecznie i sprawnie radzić sobie w warunkach kryzysowych.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close