PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Więzienie za homofobię? Posłowie PiS-u… poparli projekt

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

Zaskakujący gest PiS wobec LGBT: Więzienie za homofobię, czytamy w Rzeczpospolitej. Posłowie partii rządzącej poparli projekt zakazujący znieważania gejów i lesbijek. Miałoby grozić za to aż pięć lat więzienia. Komisja ds. Petycji należy do najmniejszych w Sejmie. Liczy 16 posłów, z czego połowę z PiS. Rozpatruje pisma, które trafiają do parlamentu w formie petycji, a na podstawie niektórych wnosi projekty ustaw. O wniesieniu jednego z nich zdecydowała 23 września. A jego treść może zaskakiwać, biorąc pod uwagę retorykę partii rządzącej. Z projektu, który wniosła komisja, wynika, że poseł za homofobiczne słowa mógłby nawet trafić do więzienia. Przewiduje on zmianę w art. 257 kodeksu karnego, który obecnie zakazuje publicznego znieważania grupy ludności albo poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu bezwyznaniowości. Grozi za to do trzech lat więzienia, a po proponowanej przez komisję zmianie sankcja wzrosłaby do pięciu lat. Do treści artykułu zostałyby zaś dopisane nowe przesłanki: płeć, wiek, niepełnosprawność, tożsamość płciowa i orientacja seksualna.
https://www.rp.pl/Polityka/310059918-Zaskakujacy-gest-PiS-wobec-LGBT-Wiezienie-za-homofobie.html
A CO NA TO KRZYSZTOF BOSAK?

Półtorej tony złota i ponad 100 mln zł wyłudzonego VAT. Znana spółka jubilerska na celowniku prokuratury, donosi Business Insider. Przed tygodniem policja zatrzymała siedem osób. Usłyszały one zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która wyłudziła co najmniej 34 mln zł z budżetu państwa, ale śledczy podejrzewają, że mogło to być nawet trzykrotnie więcej. Zdaniem prokuratury, w centrum procederu była notowana na giełdzie spółka jubilerska Briju – wynika z ustaleń Business Insider Polska.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/wyludzanie-vat-spolka-jubilerska-briju-na-na-celowniku-prokuratury/29f7fe9
NO TAK, JAK KRAŚĆ TO MILIONY

Donald Trump wychodzi ze szpitala! „Nie bój się COVID-19” – czytamy w nagłówku Wprost. Donald Trump za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że już za kilka godzin opuści szpital. Prezydent Stanów Zjednoczonych zapewnił, że czuje się dobrze. „Nie bój się COVID-19. Nie pozwól, by to zdominowało twoje życie” – napisał na Twitterze. Donald Trump podkreślił w krótkim wpisie, że za czasów jego prezydentury zostały opracowane „fantastyczne leki”. „Czuję się lepiej niż 20 lat temu!” – przekazał optymistycznie Donald Trump.
https://www.wprost.pl/polityka/10373253/donald-trump-wychodzi-ze-szpitala-nie-boj-sie-covid-19.html
WYBIELACZ TAK SZYBKO PODZIAŁAŁ?

Prof. Simon krytykuje zachowanie Trumpa i komentuje jego leczenie. „Prawdopodobnie dzięki temu żyje” – pisze Wprost w kolejnym artykule. – To fatalny przykład – tak prof. Simon skomentował słowa chorego na COVID-19 prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który tuż po wyjściu ze szpitala przekonywał, że nie trzeba się bać koronawirusa. Profesor Krzysztof Simon wskazał, że sam Donald Trump leczony był mieszanką drogich leków, na którą normalnie pacjenci nie mają szans. – Nie wiadomo, jak to się dalej skończy. On ma ponad 70 lat, nie wiem, czy jest schorowany. Otrzymywał bardzo skomplikowaną terapię – mówił lekarz. Dodał, że w Polsce te leki stosowane są pojedynczo, bo razem „byłyby potwornie drogie”. – Prawdopodobnie dzięki temu żyje – wskazał profesor. Zaznaczył, że prezydent USA „nie musiał umrzeć”, ale dla pacjentów w jego wieku ryzyko jest większe.
https://www.wprost.pl/swiat/10373302/prof-simon-krytykuje-zachowanie-trumpa-i-komentuje-jego-leczenie-prawdopodobnie-dzieki-temu-zyje.html
OKEJ, CZYLI TO NIE BYŁ WYBIELACZ, SZYBKO SIĘ WYJAŚNIŁO

Morawiecki: Kryzys związany z pandemią potwierdził znaczenie państwa narodowego. Kryzys związany z pandemią potwierdził znaczenie państwa narodowego – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników VI Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego, który rozpoczął się w poniedziałek w Lublinie. Morawiecki zaznaczył, że pandemia koronawirusa uderzyła „w samo serce gospodarki, czyli ludzką aktywność”, spowodowała, że nagle i jednocześnie zachwiane zostały podaż, popyt i płynność finansowa. Premier dodał, że przed Polską jeszcze „długa droga powrotu na ścieżkę szybkiego wzrostu”, a w tym jedną z kluczowych ról odgrywają spółki Skarbu Państwa, które – zdaniem premiera – w ostatnich miesiącach „zdały egzamin ze społecznej odpowiedzialności biznesu” i udowodniły, że potrafią skutecznie i sprawnie radzić sobie w warunkach kryzysowych.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/10/05/morawiecki-kryzys-zwiazany-z-pandemia-potwierdzil-znaczenie-panstwa-narodowego/
CZEŚĆ I CHWAŁA WIELKIEJ POLSCE

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

Wirus nie wystraszył pracowników z zagranicy, stwierdza Rzeczpospolita. Wywołany pandemią spadek liczby imigrantów zarobkowych trwał krótko. Ich napływ znów rośnie, gdyż rąk do pracy pilnie potrzeba w produkcji i w e-commerce, gdzie szykuje się sezonowy boom. Pandemia nie zniechęciła cudzoziemców do przyjazdów zarobkowych do Polski. Większość, bo około 90 proc., badanych jest zadowolona ze swojej decyzji o pozostaniu bądź przybyciu do Polski – podkreśla Andrzej Korkus, prezes agencji zatrudnienia EWL, komentując ogłoszone w poniedziałek wyniki badania, które na przełomie sierpnia i września objęło 610 obcokrajowców pracujących w naszym kraju, głównie Ukraińców i Białorusinów. Większość z nich to osoby, które już przed wybuchem pandemii przebywały w Polsce i zdecydowały się tu pozostać pomimo sporych utrudnień i zawirowań, jakie koronawirus wywołał na rynku pracy.
https://www.rp.pl/Rynek-pracy/310059909-Wirus-nie-wystraszyl-pracownikow-z-zagranicy.html
I DOBRZE, TRZEBA SIĘ ODBIĆ PO LOCKDOWNIE

Niepewność ustępuje miejsca optymizmowi. “Szczególnie dotyczy to rynku nieruchomości”, donoszą Filary Biznesu. Rynek mieszkaniowy w Polsce jest odporny na koronawirusa. O ile nie dojdzie do ponownego lockdownu, indeks HRE, obrazujący koniunkturę na rynku mieszkaniowym, powinien odbić najpóźniej w czwartym kwartale – prognozują analitycy HRE Investments. Jak wskazują, napływające dane o popycie na kredyty hipoteczne, ale też informacje z rynku pracy i wyniki całej rodzimej gospodarki pokazują, że ze skutkami epidemii Polska radzi sobie lepiej niż można się było spodziewać. “Coraz częściej niepewność, która paraliżowała wiele osób jeszcze kilka miesięcy temu, ustępuje dziś miejsca ostrożnemu optymizmowi. Szczególnie dotyczy to rynku nieruchomości mieszkaniowych, który od niemal samego początku epidemii zajął tradycyjne dla siebie miejsce bezpiecznej przystani” – piszą eksperci w opublikowanej w poniedziałek analizie.
https://filarybiznesu.pl/niepewnosc-ustepuje-miejsca-optymizmowi-szczegolnie-dotyczy-rynku-nieruchomosci/a6395
A DO PONOWNEGO LOCKDOWNU PEWNIE NIE DOJDZIE

Tauron wyemituje obligacje o wartości miliarda złotych. Środki zainwestuje w “zielony zwrot”, czytamy w Polskim Radiu. Grupa Tauron podpisała umowę ramową z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, określającą zasady współpracy w zakresie możliwego nabycia przez EBOiR obligacji Grupy. Tauron rozpoczął przygotowania do emisji obligacji wartych łącznie ok. miliard złotych. Pozyskane środki mają stać się motorem napędowym tzw. zielonego zwrotu Taurona – ogłoszonej w ubiegłym roku strategii, w ramach której w perspektywie 2030 roku Tauron chce produkować dwie trzecie energii ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych, przy jednoczesnym ograniczeniu emisyjności o połowę. Obecnie aktywa wytwórcze Grupy są oparte głównie na węglu kamiennym.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2596195,Tauron-wyemituje-obligacje-o-wartosci-miliarda-zlotych-Srodki-zainwestuje-w-zielony-zwrot
COŚ SIĘ ZMIENIA W TEJ NASZEJ POLSCE

Bezrobocie bez zmian czwarty miesiąc z rzędu. Resort pracy podał wyliczenia, informuje Money.pl. We wrześniu stopa bezrobocia była na poziomie 6,1 proc. – wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na tym samym poziomie utrzymuje się od czerwca. Resort zwraca uwagę, że rośnie liczba ofert zatrudnienia. We wrześniu stopa bezrobocia była na poziomie 6,1 proc. – wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na tym samym poziomie utrzymuje się od czerwca. Resort zwraca uwagę, że rośnie liczba ofert zatrudnienia.
https://www.money.pl/gospodarka/bezrobocie-bez-zmian-czwarty-miesiac-z-rzedu-resort-pracy-podal-wyliczenia-6561652793977728a.html
I TO NATURALNIE CIESZY

Gotówka i bankomaty odchodzą do lamusa? Najmniej wypłat w historii! Pandemia przyspiesza trend, który obserwowaliśmy od kilku lat. Gotówka traci na znaczeniu w naszym codziennym życiu – zauważa Expander, analizują dane NBP dotyczące wypłat z bankomatów i wartości zawieranych transakcji. Zgodnie z nimi od początku kwietnia do końca kwietnia Polacy skorzystali z bankomatów najmniej razy od 2004 r., gdy rozpoczęto analizy, a wartość płatności bez wykorzystania gotówki przewyższyły te „tradycyjne”. Narodowy Bank Polski od 2004 roku analizuje to, ile pieniędzy Polacy wydają z użyciem gotówki, a ile za pomocą kart. W statystyce ujmowane są zarówno wypłaty z bankomatów, kasach banków, jak i sklepach (usługa casback). I tak w drugim kwartale 2020 r. Polacy za pomocą wszystkich możliwych wypłat gotówkowych wypłacili 93 mld zł. Jest to wynik nie tylko o 8 mld zł niższy niż w I kwartale, ale i niższy niż wartość wszystkich transakcje bezgotówkowych zawartych w poprzednim kwartale.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/10/05/gotowka-i-bankomaty-odchodza-do-lamusa-najmniej-wyplat-w-historii/
KAPITAN PAŃSTWO JUŻ ZACIERA RĘCE Z RADOŚCI

Poranne Plotki Biznesowe – A co powiecie na to

Te dane mówią wszystko. „Fakty” TVN z największym spadkiem oglądalności – pisze Propolski.pl. Z badań wiemy już, jaką oglądalnością cieszą się najpopularniejsze programy informacyjne. Stacja TVN ma powody do obaw. Wirtualne Media udostępniły pomiar wykonany przez Nielsen Audience Measurement. Wynika z niego, że „Wiadomości” TVP cieszyły się we wrześniu 2020 roku największym zainteresowaniem. Średnio 2,66 mln Polaków oglądało ten program informacyjny. Mimo to serwis stracił 2,8 proc. udziału w rynku względem września ubiegłego roku. Z kolei „Fakty” na antenie TVN oglądało średnio 2,35 mln widzów. Serwis stracił 10,18 proc. swojej widowni. Jest to więc największy spadek odnotowany w zestawieniu.
https://propolski.pl/te-dane-mowia-wszystko-fakty-tvn/
CZEKAMY AŻ TVP SIĘ TYM POCHWALI

Agora chce zwolnić szefa związków zawodowych. “Za straszenie pracowników zwolnieniami grupowymi” – donoszą Wirtualne Media. W piśmie jako powód rozwiązania umowy z szefem związkowców podano “nadużycie sprawowanej funkcji w związku zawodowym, a także nadużycie zaufania społecznego partnera społecznego oraz podważenie partnerstwa i dialogu społecznego” poprzez kolportowanie w newsletterze do członków związku “obraźliwych i wykluczających komentarzy” pod adresem Ewy Zając, dyrektor ds. pracowniczych “jeszcze zanim obie strony usiadły do rozmów”, co stanowić ma według Agory “przejaw całkowitego braku poszanowania dla partnera społecznego, a także przejaw nacechowanej złą wolą chęci sabotowania wszelkich rozmów w ramach dialogu społecznego”.
www.wirtualnemedia.pl/artykul/agora-zwolnienie-szef-nszz-solidarnosc-i-inforadia-wojciech-orlinski-za-straszenie-pracownikow-zwolnieniami-grupowymi
TO SĄ TE PARADOKSY

Liczba turystów korzystających z noclegów spadła o połowę, stwierdzają Filary Biznesu. Liczba turystów korzystających z obiektów noclegowych w I półroczu 2020 r. spadła o 54,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. – poinformował w poniedziałek GUS. Do końca czerwca br. z obiektów tych skorzystało 7,3 mln osób, którym udzielono 19,4 mln noclegów.
https://filarybiznesu.pl/liczba-turystow-korzystajacych-z-noclegow-spadla-o-polowe/a6396
TURYSTYKA – BRANŻA, KTÓRA NAJMOCNIEJ DOSTAŁA PO TYŁKU

Mieszkania na rynku wtórnym drożeją o ponad 15 proc., informuje Business Insider. Te dane są już trochę stare, bo dotyczą drugiego kwartału, ale niestety nowszych nie ma, a ten zestaw wygląda bardzo interesująco, więc warto go przytoczyć. Zdaniem GUS ceny mieszkań w Polsce na rynku wtórnym rosły w drugim kwartale aż o 15,4 proc. rok do roku. To przyspieszenie tempa wzrostu, bo w pierwszym kwartale był wzrost o 15,2 proc. W ujęciu kwartał do kwartału w samym środku pandemii mieszkania drożały o 3,2 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2020. Dane potwierdzają opinie deweloperów o tym, że popyt na mieszkania jest tak duży, że nie pozwala cenom spadać.
https://businessinsider.com.pl/mieszkania-na-rynku-wtornym-drozeja-o-ponad-15-proc/6zhz8bv
WIADOMO, KAŻDY WOLI MIESZKAĆ NA SWOIM

Tarnobrzeg: Żeby dostać skierowanie, trzeba walić kijem w parapet okna na tyłach przychodni, czytamy na stronie nadwisla24.pl. Pod oknem, z tyłu przychodni na ul. Sienkiewicza w Tarnobrzegu, o elewację budynku oparty jest długi kij. Ma on swoje konkretne przeznaczenie, jak wynika z informacji które otrzymaliśmy od internautki. Służy bowiem do „kontaktu” z pielęgniarkami, od których chcemy otrzymać skierowanie do specjalisty. „Po uderzeniu kijem w parapet, okienko się otwiera i pani rzuca skierowanie” – relacjonuje portalowi NadWisłą24 internautka.
nadwisla24.pl/2020/10/04/tarnobrzeg-zeby-dostac-skierowanie-trzeba-walic-kijem-w-parapet-okna-na-tylach-przychodni/
LEPSZE OD TELEPORADY

Dzięki Trumpowi wiemy już, że nie ma co bać się koronawirusa. Inna sprawa, że no właśnie, tak twierdzi Trump. Jeśli więc nie macie hajsów na drogie leczenie, raczej starajcie się przestrzegać wytycznych, przynajmniej tych zdających się brzmieć logicznie. Kto wie, może ominie was uderzanie kijem po parapecie przychodni.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close