EnergetykaPolskaRynek pracy

PGE tnie zatrudnienie! Obecnie czeka na ochotników do odejść!

Polska Grupa Energetyczna (PGE) uruchomiła Program Dobrowolnych Odejść. Pracownicy, którzy sami zrezygnują, mają otrzymać specjalne świadczenia. Jeśli zainteresowanie będzie małe, dojdzie do zwolnień grupowych.

Jedna z największych grup energetycznych w Polsce musi ciąć zatrudnienie. Kontrolowana przez państwo PGE uruchomiła Program Dobrowolnych Odejść dla pracowników zatrudnionych w spółce PGE S.A.

Zarząd przyznaje, że od wielu miesięcy były prowadzone analizy danych finansowych, prognoz i trendów w branży energetycznej oraz – szerzej – w polskiej i europejskiej gospodarce.

Przed grupą kapitałową PGE stoją wyzwania związane z transformacją energetyczną w kierunku nisko- i zeroemisyjnym, wymagające ogromnych nakładów finansowych. Stąd konieczność poprawy efektywności w funkcjonowaniu spółki – czytamy w uzasadnieniu.

W PGE podjęto decyzję o zamknięciu projektów i programów o łącznej wartości ponad 1 mld zł. O połowę zmniejszono też zaangażowanie w sponsoring. Teraz przyszedł czas na “optymalizację zatrudnienia”.

Program Dobrowolnych Odejść został uruchomiony po podpisaniu porozumienia przez przedstawicieli pracowników i pracodawcy po przeprowadzeniu konsultacji społecznych. Zawiera świadczenia, które otrzymają chętni pracownicy.

Nie znamy szczegółów, ale wiadomo, że będą uzależnione od stażu pracy i mowa m.in. o odprawach pieniężnych i odszkodowaniach z tytułu rozwiązania stosunku pracy. Do tego PGE zaoferuje program wsparcia w poszukiwaniu nowej pracy.

PGE planuje sporą redukcję. Chce zmniejszyć zatrudnienie w PGE S.A. o około 20 proc. Jeśli nie uda się to w ramach Programu Dobrowolnych Odejść, w spółce przeprowadzony zostanie proces zwolnień grupowych.

Proces zwolnień grupowych będzie trwał od 2 listopada 2020 do 15 grudnia 2020 roku. Ewentualna druga tura zwolnień grupowych przewidziana jest w okresie marzec-kwiecień 2021.

PGE wytwarza 41 proc. energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18 proc. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10 proc. Na obszarze około 123 tys. kilometrów kwadratowych obsługuje 5,5 mln klientów.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close