PaństwoPolitykaPolskaPrawoZdrowie i medycyna

Koronawirus: kolejny rekord zakażeń! Cała Polska żółtą strefą! 32 powiaty do czerwonych stref!

Kolejny smutny rekord

Padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia informuje o nowych 4 280 przypadkach COVID-19 i śmierci 76 osób. Oznacza to niestety również kolejny rekord zgonów. Wczoraj liczba nowych zakażeń wyniosła 3 003 osoby, a zmarło 75 osób. Tym samym całkowita liczba wykrytych w Polsce zakażeń koronawirusem przekroczyła 111 tysięcy, a liczba ofiar śmiertelnych sięgnęła 2 867.

Największe wzrosty liczby zakażeń koronawirusem – powyżej 500 przypadków – zanotowano w województwach: mazowieckim (598), małopolskim (548) i wielkopolskim (505). Na dalszych miejscach są w tej statystyce województwa: śląskie (375), pomorskie (313), kujawsko-pomorskie (311), łódzkie (279), dolnośląskie (258), podkarpackie (256), lubelskie (204), świętokrzyskie (159), zachodniopomorskie (116), warmińsko-mazurskie (105), podlaskie (94), opolskie (90) i lubuskie (69)

Z raportu dowiadujemy się również, że w ciągu 24 godzin zajętych zostało kolejnych 138 łóżek covidowych – w sumie zajętych jest ich obecnie 4 138 – oraz trzynaście kolejnych respiratorów: w tej chwili urządzeń tych potrzebuje 296 chorych na Covid-19. Kwarantanną objętych jest obecnie w Polsce ponad 171 tysięcy ludzi, a nadzorem epidemiologicznym blisko 23 tysiące.

Cała Polska żółtą strefą!

W związku z gwałtownym skokiem zachorowań, Ministerstwo Zdrowia ogłosiło dzisiaj również nową listę powiatów objętych dodatkowymi restrykcjami. Premier Morawiecki ogłosił na konferencji prasowej, że strefa żółta zostanie rozszerzona na cały kraj. Oznacza to, że w całej Polsce, oprócz powiatów które trafią do stref czerwonych, obowiązywać będą takie zasady jak strefach żółtych.

W strefie żółtej mielibyśmy około 100 powiatów, dlatego zdecydowaliśmy się na to jasne rozwiązanie.

– zaznaczył premier.

Z kolei do strefy czerwonej trafiło 6 miast i 32 powiaty:

 • województwo kujawsko-pomorskie: powiat aleksandrowski oraz Grudziądz;
 • województwo lubelskie: powiat janowski, łęczyński oraz włodawski;
 • województwo łódzkie: powiat bełchatowski, wieluński oraz Piotrków Trybunalski;
 • województwo małopolskie: powiat limanowski, myślenicki, nowotarski, suski oraz tatrzański;
 • województwo mazowieckie: powiat otwocki oraz szydłowiecki;
 • województwo opolskie: powiat oleski;
 • województwo podkarpackie: powiat dębicki oraz mielecki;
 • województwo podlaskie: powiat białostocki, zambrowski oraz Suwałki;
 • województwo pomorskie: powiat kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz Sopot;
 • województwo śląskie: powiat kłobucki;
 • województwo świętokrzyskie: powiat kielecki oraz Kielce;
 • województwo warmińsko-mazurskie: powiat bartoszycki, działdowski, iławski oraz ostródzki;
 • województwo wielkopolskie: powiat krotoszyński, międzychodzki, rawicki oraz wolsztyński;
 • województwo zachodniopomorskie: Koszalin.

Zaostrzenie restrykcji

W związku z pogorszeniem sytuacji epidemicznej ministerstwo zapowiedziało również zaostrzenie restrykcji w strefach. Będą one obowiązywać od soboty. W całej Polsce obowiązkowe będzie zakrywanie ust i nosa na wolnym powietrzu.

Minister dodał, że maseczek w miejscach gdzie trzeba ją nosić, nie będą musiały nosić tylko te osoby, które posiadająca odpowiednie zaświadczenie lub dokument potwierdzający niemożność noszenia maseczki. Każda osoba bez maseczki, która nie będzie posiadała dokumentu będzie karana.

Wprowadzamy politykę zero tolerancji dla osób nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa.

– powiedział Niedzielski.

W strefie żółtej obowiązuje między innymi limit 1 osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 m kw. W kinach może być 25% publiczności. W przypadku wydarzeń kulturalnych w plenerze, może w nich wziąć udział maksymalnie 100 osób, a w przestrzeni zamkniętej 25% publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach okolicznościowych nie może przekroczyć 75 osób, z wyłączeniem obsługi. W restauracjach wprowadzony zostaje limit 1 osoby na 4 m kw.

W strefie czerwonej obowiązuje między innymi zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 m kw. W kinach może być 25% publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50% obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Restauracje, puby i bary będą mogły pracować w godzinach 6.00-22.00; z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos. Tutaj też obowiązuje limit 1 osoby na 4 m kw.

Pełna lista obostrzeń w obu strefach dostępna jest na profilu Ministerstwa.

Szef resortu przekazał również, ze ministerstwo chce wykorzystać system alertów RCB do informowania mieszkańców o wprowadzeniu konkretnej strefy. Zaznaczył jednocześnie, że codziennie monitorowane jest to, jak wygląda poziom zakażeń w poszczególnych powiatach.

Rekonstrukcja rządu na wolnym powietrzu. Wszyscy w maseczkach i rękawiczkach. No prawie wszyscy…

Źródło: RMF FM, MZ

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close