MediaPolska

Orlen weźmie udział w repolonizacji mediów? Trwają rozmowy

PKN Orlen prowadzi rozmowy z niemieckim wydawnictwem Verlagsgruppe Passau (VGP) na temat zakupu jego polskiego oddziału, Polska Press – podał brytyjski tygodnik “The Economist”.

Do Polska Press należy 20 spośród 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych. Jak pisze “The Economist”, mimo że większość z tych gazet ma stosunkowo niewielki nakład, są one ważne dla partii rządzącej, ponieważ ich czytelnikami są zazwyczaj mieszkańcy wiejskich, bardzo katolickich części Polski, będący trzonem jej elektoratu.

“The Economist” wyjaśnia, że ewentualny zakup tytułów VGP przez PKN Orlen miałby być częścią działań rządu na rzecz dekoncentracji mediów w Polsce. Jak przypomina, że w jednym z niedawnych wywiadów lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że chciałby ograniczyć udział inwestorów zagranicznych w polskich mediach do nie więcej niż 30 proc., a dekoncentracja ograniczyłaby liczbę tytułów, które może posiadać jedna grupa medialna.

Prezes PiS pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o proces repolonizacji mediów mówił, że “trzeba się wzorować na państwach zachodnich, które bardzo zaciekle bronią swojej suwerenności w tej dziedzinie. W Niemczech wykup jednego z niezbyt wpływowego tytułu doprowadził do ostrej reakcji, i dlatego tytuł wrócił w niemieckie ręce“.

Prezes PiS przekonywał, że należy się odwołać do regulacji dotyczących rynku mediów, które są “na zachód od naszej granicy“.

Z całą pewnością należy się do nich odwołać, a do których to ja jeszcze nie chcę mówić. […] Analizujemy to, są dyskusje w tej sprawie, ale co nagle, to po diable – stwierdził.

Pytany, czy do końca obecnej kadencji Sejmu zostanie ten proces przeprowadzony, prezes PiS odparł, że “dużo szybciej to się uda przeprowadzić, przynajmniej na tym poziomie legislacyjnym“.

Ale na pewno powodzenie tego procesu jest związane z różnego rodzaju innymi aspektami zmian, które trzeba prowadzić w naszym kraju, a także z pewnymi reakcjami międzynarodowymi – dodał Jarosław Kaczyński.

Orlen będzie właścicielem Ruchu

W najbliższym czasie Orlen ma również objąć większościowy pakiet akcji w Ruchu. Odnosząc się do tego przejęcia, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zwracał uwagę, że projekt wpisuje się w zapowiadane przez płocki koncern procesy akwizycyjne, które uzupełniają jego biznesowe działania i przyczynią się do zwiększania zysków w długiej perspektywie.

Wchodzimy w kolejny etap pozyskania aktywów spółki Ruch, które wpisują się w nasze strategiczne plany dotyczące rozwoju sieci detalicznej. Chcemy maksymalnie wykorzystać biznesowe synergie, tak aby zwiększać wartość obu spółek i poszerzać ofertę dla naszych klientów – oświadczył Obajtek.

Jak podkreślił PKN Orlen, “częścią umowy inwestycyjnej jest Plan Restrukturyzacji Ruchu, który opiera się na dwóch kluczowych założeniach: rozwoju spółki w kierunku nowoczesnej sprzedaży FMCG oraz rozwoju usług kurierskich, przy optymalizacji dotychczasowej działalności“. Koncern dodał, że zgodnie ze strategią, planuje otwarcie punktów sprzedaży detalicznej i gastronomii w lokalizacjach poza stacjami paliw, co – jak ocenił – “stanowi platformę do generowania synergii z Ruchem“.

Przyniesie to korzyści w postaci poszerzenia bazy klientów, zapewnienia szerszej oferty i dostępności oraz synergii zakupów towarów i usług – wskazała spółka.

PKN Orlen przypomniał, że złożył spółce Ruch warunkową ofertę finansowania w związku z zamiarem przejęcia kontrolnego pakietu akcji spółki już 11 kwietnia 2019 r.

Od tego czasu prowadzone były działania związane m.in. z przyjęciem i zatwierdzeniem układów restrukturyzacyjnych, co było jednym z warunków udzielenia spółce finansowania przez PKN Orlen – podkreślił płocki koncern.

W dniu 1 czerwca 2020 r. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję wyrażającą zgodę na koncentrację, polegającą na przejęciu kontroli nad Ruchem.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close