PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Okazało się, że w rządzie mamy Mikołaja. Siedzi i myśli, jakie tu obniżyć podatki

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

Burza wokół odwiedzin Czarnka w szpitalu, pisze o niej RMF 24. ​Przemysław Czarnek w minioną sobotę złożył wizytę babci, przebywającej w szpitalu w Lublinie. Został tam wpuszczony mimo zakazu odwiedzin. Dwa dni później poinformował, że jest zakażony koronawirusem. Jak podaje “Gazeta Wyborcza”, 90 proc. pacjentów tego oddziału obecnie choruje na Covid-19. Szpital i sam Czarnek zapewniają, że nie był on źródłem zakażeń. Chodzi o oddział rehabilitacji Wojskowego Szpitala Klinicznego. Od początku trwania epidemii koronawirusa obowiązuje tam zakaz odwiedzin. Przemysław Czarnek w sobotę odwiedził jednak babcię – “GW” podaje, że miał to być wyjątek, bo kobieta była w ciężkim stanie.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-burza-wokol-odwiedzin-czarnka-w-szpitalu-posel-zabral-glos,nId,4781255
NO PIĘKNY PRZYKŁAD DLA RESZTY POLAKÓW, KAZIK JUŻ PISZE KOLEJNĄ PIOSENKĘ

Czarnek tłumaczy się z wizyty w szpitalu u babci. „W sobotę nie miałem żadnych objawów” – przytacza słowa polityka Wprost. „W sobotę nie miałem żadnych objawów koronawirusa i nie byłem skierowany na kwarantannę. Wobec poważnego stanu mojej 88-letniej babci po udarze, widziałem ją krótko w szpitalu, zgodnie z procedurami, w pełnym reżimie sanitarnym” – wskazał Czarnek. Polityk stwierdził też, że „absolutnym nadużyciem” jest sugerowanie, że jest źródłem zakażeń koronawirusem na oddziale. Także szpital w oświadczeniu przekonywał, że nieprawdziwe są twierdzenia, jakoby Przemysław Czarnek był źródłem zakażeń.
https://www.wprost.pl/kraj/10374514/czarnek-tlumaczy-sie-z-wizyty-w-szpitalu-u-babci-w-sobote-nie-mialem-zadnych-objawow.html
A JAK INNI NIE CZUJĄ OBJAWÓW TO MOGĄ KOGOŚ W SZPITALU ODWIEDZIĆ?

Koronawirus: kolejny rekord zakażeń! Cała Polska żółtą strefą! 32 powiaty do czerwonych stref! Padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia informuje o nowych 4 280 przypadkach COVID-19 i śmierci 76 osób. Oznacza to niestety również kolejny rekord zgonów. Wczoraj liczba nowych zakażeń wyniosła 3 003 osoby, a zmarło 75 osób. Tym samym całkowita liczba wykrytych w Polsce zakażeń koronawirusem przekroczyła 111 tysięcy, a liczba ofiar śmiertelnych sięgnęła 2 867. W związku z gwałtownym skokiem zachorowań, Ministerstwo Zdrowia ogłosiło dzisiaj również nową listę powiatów objętych dodatkowymi restrykcjami. Premier Morawiecki ogłosił na konferencji prasowej, że strefa żółta zostanie rozszerzona na cały kraj. Oznacza to, że w całej Polsce, oprócz powiatów które trafią do stref czerwonych, obowiązywać będą takie zasady jak strefach żółtych.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/10/08/cala-polska-w-zoltej-strefie/
GDZIE JEST SZUMOWSKI, GDY JEST POTRZEBNY?

Czy grozi nam lockdown? – zastanawiają się Filary Biznesu. Raczej nie grozi nam administracyjne zamrożenie całej gospodarki – pisze w czwartkowym komentarzu ekspertka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz. Nie wyklucza jednak lokalnych lockdownów i spadku popytu w niektórych branżach. Jak wskazuje ekonomista, wszystko wskazuje na to, że czwarty kwartał br. może być trudny dla finansów publicznych. Zaznacza jednak, że raczej nie grozi nam administracyjne zamrożenie całej gospodarki, jakie pamiętamy z wiosny tego roku. Możemy jednak doświadczać lokalnych lockdownów, a popyt w niektórych branżach najpewniej zahamuje z powodu indywidualnych decyzji konsumentów.
https://filarybiznesu.pl/czy-grozi-nam-lockdown-ekspertka-odpowiada/a6450
POZOSTAŁO PILNOWAĆ POLAKÓW Z NOSZENIEM MASECZEK

Naukowcy: w Polsce będzie do 200 tys. zakażeń na dobę – głosi nagłówek Business Insidera. Specjaliści z Uniwersytetu Warszawskiego wyliczyli, że przyrost zakażeń w Polsce już za miesiąc będzie dotyczyć ok. 200 tys. osób dziennie – pisze “Gazeta Wyborcza”. Jak czytamy, specjaliści z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW przeanalizowali sposób rozprzestrzeniania się koronawirusa w polskim społeczeństwie. Dr Jakub Zieliński, członek zespołu modelu epidemiologicznego, mówi w rozmowie z gazetą, że obecnie wykrywane są niemal wyłącznie przypadki objawowe. – W swoich badaniach szacujemy, że faktycznych przypadków jest ok. dziewięć razy więcej – podkreśla.
https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/zdrowie/koronawirus-w-polsce-bedzie-do-200-tys-zakazen-na-dobe/x51k62z
TO BĘDZIE PIĘKNA, ZŁOTA JESIEŃ

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

Bez maseczki podczas uprawiania sportu, informuje portal NaSzosie.pl. Jak poinformował nas rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz, osoby uprawiające sport nie muszą spełniać obowiązku zasłaniania ust i nosa. Obecnie ta informacja dotyczy osób aktywnych fizycznie mieszkających w powiatach znajdujących się w tzw. strefach czerwonych, natomiast od soboty muszą być tego świadomi wszyscy. Już teraz w powiatach należących do tzw. strefy czerwonej należy zasłaniać usta i nos nawet na świeżym powietrzu, jednak nie dotyczy to osób uprawiających aktywność fizyczną, a więc m.in. rowerzystów. Jak poinformował nas rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz, nie trzeba będzie robić tego także w strefie żółtej, w której od soboty 10 października znajdzie się cała Polska.
https://www.onet.pl/sport/naszosie/bez-maseczki-podczas-uprawiania-sportu/d13q74d,30bc1058
CZY POLACY RZUCĄ SIĘ TERAZ DO UPRAWIANIA SPORTU?

Ministrze, premierze! Widzicie te kolejki pod szpitalami? – pyta nagłówek Faktu. Czwartkowe popołudnie. Przed szpitalem im. Orłowskiego w centrum Warszawy wielka kolejka karetek. W środku na pomoc czekają chorzy. Kiedy dostaną się na szpitalny oddział ratunkowy? Nie wiadomo! 4280 nowych zakażeń! To o 1/3 więcej niż dzień wcześniej. Łącznie zachorowało w Polsce 111 599 osób. Takie tempo oznacza, że jest bardzo źle. Szokujące zdjęcia kolejek karetek, które teraz stoją pod szpitalami, pokazują, że nasza służba zdrowia stanęła na skraju zapaści. Potwierdzają to zresztą relacje tysięcy ludzi – o tym, jak trudno dziś dostać niezbędną, podstawową lekarską pomoc. I nie tylko w przypadku zakażenia koronawirusem. Przecież służba zdrowia ma chronić pacjentów nie tylko przed koronawirusem.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/ministrze-premierze-widzicie-te-kolejki-pod-szpitalami/28qb8vb
JAK PREMIER MÓWI, ŻE MA WSZYSTKO POD KONTROLĄ TO TAK JEST

Stawki VAT utrzymane na poziomie 23 i 8 proc. Prezydent podpisał ustawę, informuje Polskie Radio. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19. Ustawa przewiduje m.in. utrzymanie w 2021 r. stawek VAT na poziomie 23 i 8 proc. Ustawa zakłada, że powrót do stawek VAT w wysokości 22 proc. i 7 proc. miałby nastąpić w roku następującym po roku, w którym łącznie zostaną spełnione dwa warunki: stosowana jest stabilizująca reguła wydatkowa oraz osiągnięte zostaną określone wskaźniki (relacja państwowego długu publicznego netto do produktu krajowego brutto nie większa niż 43 proc. oraz suma corocznych różnic pomiędzy wartością relacji wyniku nominalnego do produktu krajowego brutto oraz poziomem średniookresowego celu budżetowego nie mniejsza niż -6 proc.).
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2598008,Stawki-VAT-utrzymane-na-poziomie-23-i-8-proc-Prezydent-podpisal%C2%A0ustawe
TYMCZASEM W KOLEJNYM NEWSIE ZOBACZYMY, JAKI POMYSŁ MAJĄ NIEMCY

Niemcy w czasie pandemii nie podwyższą podatków, a planują nawet obniżkę, pisze Obserwator Gospodarczy. Były niemiecki minister finansów i obecny minister gospodarki i energii Peter Altmaier stwierdził, że Niemcy nie podwyższą podatków w czasie pandemii, a możliwa jest nawet ich obniżka. Altmaier wspomniał, że w niektórych obszarach, na przykład w przypadku dobrze zarabiających pracowników wykwalifikowanych, są argumenty przemawiające za obniżeniem podatków. Dodał także, że jego zdaniem w obecnej sytuacji podatków nie należy podnosić. Według byłego ministra finansów są argumenty by obniżyć podatki dobrze zarabiającym wykwalifikowanym robotnikom. Jego zdaniem, ma to być zabieg, który pozwoli Europie wytrzymać presję ze strony krajów azjatyckich, które szybciej poradziły sobie z pandemią i obecnie przygotowują się do ekspansji gospodarczej w Europie i USA.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/21-europa/1558-niemcy-w-czasie-pandemii-nie-podwyzsza-podatkow-a-planuja-nawet-obnizke
CZYLI DA SIĘ

Czy 1 listopada cmentarze powinny być zamknięte? Immunolog nie pozostawia wątpliwości, czytamy w Fakcie. Czy cmentarze powinny zostać zatem zamknięte na 1 listopada? – Okres Wszystkich Świętych należy rozłożyć na poszczególne weekendy, a 1 listopada zamknąć cmentarze. Trzeba zrobić wszystko, aby to święto nie odbyło się w tym roku w takiej formie jak dotychczas – stwierdził w rozmowie z Interią dr Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń. Taka decyzja, jak zaznaczył specjalista, powinna być przekazana z odpowiednim wyprzedzeniem.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/koronawirus-w-polsce-immunolog-dr-grzesiowski-o-1-listopada-nalezy-zamknac-wszystkie/z4cddp1
PEWIEN CZŁOWIEK NA PEWNO BĘDZIE MÓGŁ SIĘ POJAWIĆ. JEGO BÓL JEST WIĘKSZY OD NASZEGO

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

Tadeusz Kościński: Czuję się jak św. Mikołaj, bo tylko obniżam podatki, cytuje wypowiedź polityka Wprost. – Od roku czuję się jak święty Mikołaj, bo praktycznie tylko obniżam podatki – powiedział w rozmowie z serwisem gospodarczym wnp.pl minister finansów Tadeusz Kościński. – Opłaty to nie podatki i one nie należą do moich kompetencji – dodał przezornie.
https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/podatki/10374215/tadeusz-koscinski-czuje-sie-jak-sw-mikolaj-bo-tylko-obnizam-podatki.html
GRUNT TO DOBRY HUMOR I POZYTYWNE NASTAWIENIE DO ŻYCIA

Firmy boją się lockdownu, zmieniają system pracy, przekonuje Rzeczpospolita. W obliczu drugiej fali zakażeń Covid-19 przedsiębiorstwa wracają do pracy zdalnej lub hybrydowej. Szukają też sposobów na zorganizowanie bezpiecznych dojazdów pracowników. – Uderza w nas druga fala pandemii – przyznał w czasie czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. I ogłosił, że od soboty cały kraj zostanie uznany za żółtą strefę, w której obowiązywać będą ostrzejsze obostrzenia sanitarne. Wyjątkiem są strefy czerwone, gdzie liczba zakażeń koronawirusem jest najwyższa. Tam obostrzenia są jeszcze większe.
https://www.rp.pl/Biznes/310089901-Firmy-boja-sie-lockdownu-zmieniaja-system-pracy.html
FIRMY JUŻ CZEKAJĄ NA POMYSŁY RZĄDU

Marcin Horała: CPK to 300 tys. nowych miejsc pracy i olbrzymi zysk dla wielu gałęzi gospodarki – czytamy w Polskim Radiu. – Z analiz wynika, że inwestycja przełoży się, z jednej strony, na branżę budowlaną podczas jej realizacji, z drugiej – gdy Centralny Port Komunikacyjny już zacznie działać, na zatrudnienie na lotnisku i w systemie komunikacji, w tym kolejowej, który będzie go obsługiwał – mówi gość radiowej Jedynki.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2597969,Marcin-Horala-CPK-to-300-tys-nowych-miejsc-pracy-i-olbrzymi-zysk-dla-wielu-galezi-gospodarki
NO NIC TYLKO BUDOWAĆ

Koronawirus: Fikcyjna kwarantanna. Służby nie radzą sobie z izolowaniem chorych – stwierdza Rzeczpospolita. Służby nie radzą sobie z izolowaniem chorych, których liczba szybko rośnie. Do sanepidu trudno się dodzwonić, a zakażeni swobodnie chodzą po ulicach. – Jeśli nie wprowadzimy zdecydowanych działań, co trzy dni czeka nas podwojenie liczby zakażeń – mówił podczas konferencji prasowej premier. – Mamy do wyboru albo zamknięcie ruchu, albo wprowadzenie obostrzeń.
https://www.rp.pl/Zdrowie/310089911-Koronawirus-Fikcyjna-kwarantanna-Sluzby-nie-radza-sobie-z-izolowaniem-chorych.html
A BĘDZIE TYLKO GORZEJ

Światowy rynek smartfonów skurczył się o 20 procent! Huawei, Samsung i Xiaomi dalej sprzedają mniej urządzeń z powodu pandemii COVID-19. Światowy rynek smartfonów skurczył się w drugim kwartale o ponad 20 proc. – wynika z raportów firm analitycznych. Światowa sprzedaż smartfonów spadła o 75,6 mln urządzeń w drugim kwartale tego roku w porównaniu z II kw 2019 r. Samsung – dotychczasowy lider wśród producentów – został zdeklasowany, a pozycję lidera zajął Huawei. Chińska firma posiada ponad 1/5 udziałów w rynku smartfonów, wynika z badania przeprowadzonego przez IDC.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/10/08/swiatowy-rynek-smartfonow-skurczyl-sie-o-20-procent/
NO CÓŻ, LUDZIE PRZEZORNIE OSZCZĘDZAJĄ

Tak oto dotrwaliśmy do kolejnego piątku. Jutro wszyscy obudzimy się w żółtej strefie. I cholera wie, czego bać się bardziej – pandemii czy też pomysłów rządu. W każdym razie, do poniedziałku!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close