GospodarkaHandelPaństwoPolitykaPolskaPrawoZdrowie i medycyna

Godziny dla seniorów wracają! Premier ogłosił nowe obostrzenia!

Godziny dla seniorów wróciły

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej ogłosił powrót tak zwanych godzin dla seniorów. Oznacza to, że starsze osoby będą mogły poza kolejką zrobić zakupy w określonych godzinach. W sklepach i aptekach w godzinach 10-12 zakupy robić będą mogły jedynie osoby po 60. roku życia. Godziny dla seniorów zaczną obowiązywać od czwartku 15 października.

Ochrona seniorów to sprawa najważniejsza. (…) Dążymy do ustabilizowania sytuacji, aby dynamika wzrostu zachorowań była malejąca.

– zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki wskazał, że rekordowe wzrosty zakażeń odnotowują wszystkie kraje Europy. Zaznaczył, że polski rząd chce ograniczyć liczbę zgonów oraz zapewnić pomoc seniorom. Zapowiedział także poprawienie wydolności systemu zdrowia oraz utrzymanie gospodarki „w możliwie dużym reżimie sanitarnym, ale na obrotach normalnych”.

Kolejnym celem jest utrzymanie gospodarki na normalnych obrotach, przy wprowadzaniu obostrzeń. Najbardziej wrażliwe branże nadal będą miały nałożone ograniczenia, ale strategia zakłada, by nie doprowadzić do zamknięcia gospodarki, jak miało to miejsce w marcu.

– dodał premier.

Premier poinformował także, że rząd przekaże 38 mln złotych do Domów Pomocy Społecznej, dla lepszego zabezpieczenia sanitarnego. Polityk zaapelował także o niesienie pomocy w osobom starszym, szczególnie przy robieniu zakupów. Szef rządu zapowiedział również cotygodniowe raportowanie kolejnych decyzji.

Osoby po 60., a przede wszystkim po 70. roku życia są najbardziej narażone na utratę życia i zdrowia. Nowe reguł, które wytyczamy, muszą stać się codziennością, szczególnie dla seniorów, którzy powinni się do nich stosować. Apelujemy, by osoby starsze pozostały w domach.

– powiedział premier.

Nowe obostrzenia

Z najnowszych danych Ministerstwo Zdrowia wynika, że tylko ostatniej doby przybyło 5 300 zarażonych osób, na nieco ponad 28 tys. wykonanych testów. W związku z gwałtownym skokiem zachorowań, Ministerstwo Zdrowia ogłosiło również nową listę powiatów objętych dodatkowymi restrykcjami. Od soboty 10 października cała Polska została objęta żółtą strefą. Z kolei do strefy czerwonej trafiło 6 miast i 32 powiaty.

W strefie żółtej mielibyśmy około 100 powiatów, dlatego zdecydowaliśmy się na to jasne rozwiązanie.

– zaznaczył premier.

W związku z pogorszeniem sytuacji epidemicznej ministerstwo  zaostrzyło restrykcje w strefach. W całej Polsce obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa na wolnym powietrzu.

Minister dodał, że maseczek w miejscach gdzie trzeba ją nosić, nie będą musiały nosić tylko te osoby, które posiadająca odpowiednie zaświadczenie lub dokument potwierdzający niemożność noszenia maseczki. Każda osoba bez maseczki, która nie będzie posiadała dokumentu będzie karana.

Wprowadzamy politykę zero tolerancji dla osób nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa.

– powiedział Niedzielski.

W strefie żółtej obowiązuje między innymi limit 1 osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. Siłownie objęto limitem osób – jedna na 7 m kw, a w kinach może być 25% publiczności. W przypadku wydarzeń kulturalnych w plenerze, może w nich wziąć udział maksymalnie 100 osób, a w przestrzeni zamkniętej 25% publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach okolicznościowych nie może przekroczyć 75 osób, z wyłączeniem obsługi, a w restauracjach wprowadzony zostaje limit 1 osoby na 4 m kw.

W strefie czerwonej obowiązuje między innymi zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. Siłownie mają limit osób – jedna na 10 m kw, a w kinach może być 25% publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50% obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Restauracje, puby i bary będą mogły pracować w godzinach 6.00-22.00; z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos. Tutaj też obowiązuje limit 1 osoby na 4 m kw.

Pełna lista obostrzeń w obu strefach dostępna jest na profilu Ministerstwa.

Źródło: Money, Wprost

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close