HandelPaństwoPolitykaPolskaŚwiat

Zakupy na AliExpress przestaną się opłacać. Podziękujmy polskiemu rządowi i UE…

AliExpress tanią alternatywą

AliExpress jest bardzo tanią alternatywą dla Allegro. Towary sprzedawane w tym miejscu są bardzo często atrakcyjne cenowo i opłacalne w zakupie właśnie ze względu na to, iż kupującym udaje się unikać płacenia podatku VAT, który nie jest doliczany na chińskiej platformie sprzedażowej.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie ustaje w swoich wysiłkach związanych z uszczelnieniem VAT-u. Jakiś czas temu polscy przedsiębiorcy zaapelowali o podniesienie cen przesyłek z Chin. Droższe przesyłki z Chin miały pomóc ich chronić i zapobiec zakłócania konkurencyjności rynku. Teraz polski rząd zabierze się za popularny serwis AliExpress.

Politycy PiS pracują nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która ma uniemożliwić zamawianie produktów z Chin bez opłacenia należnego podatku VAT. Sytuacja na przestrzeni ostatnich miesięcy uległa poprawie, a paczki są znacznie częściej kontrolowane, ale dla polskiego prawodawcy system wciąż nie jest efektywny. Zmiany w prawie, które zostało wprowadzone do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów mają umożliwić skuteczniejsze obejmowanie towarów kupowanych drogą elektroniczną podatkiem VAT.

AliExpress przestanie się opłacać

Wbrew temu co sądzą niektórzy krytycy, nie jest to efekt działania lobby polskich przedsiębiorców, a konieczność dostosowania polskiego prawa do prawa wspólnotowego. Unia Europejska przyjęła pakiet VAT e-commerce, mający na celu zapobieganie sytuacjom, w których podatek VAT nie jest opłacany w trakcie zawierania transakcji zagranicznych drogą internetową.

Konieczność zmiany ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106, 568, 1065 i 1106), wynika z obowiązku implementacji do polskiego porządku prawnego przepisów unijnych dotyczących tzw. pakietu VAT e-commerce. Państwa Członkowskie UE, w tym Polska, zobowiązane są do zaimplementowania w krajowych przepisach podatkowych rozwiązań przewidzianych w pakiecie VAT e-commerce, których celem jest pokonanie barier, w tym uszczelnienie VAT, w transgranicznym handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami (B2C).

– czytamy w BIP KPRM.

Zysk z punktu widzenia państwa polskiego jest dwojaki. Oprócz dodatkowych wpływów do budżetu, zmiany miałyby pomóc odciążyć administrację skarbową, która obecnie zajmuje się rozliczaniem podatku należnego od transakcji oraz prawidłowości takich rozliczeń. Wprowadzenie przepisów planuje się jeszcze w 2020 roku. Jeśli wszystko pójdzie po myśli ustawodawcy, zmiany wejdą w życie 1 lipca 2021 roku.

Na zmianach zyska budżet państwa, a stracą klienci, którzy po prostu zapłacą więcej za zakupy z Chin. Bardzo możliwe, że w wielu przypadkach zakupy w takich serwisach jak AliExpress zwyczajnie nie będą się opłacać.

Źródło: Instalki

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close