Finanse i ubezpieczeniaGospodarkaHandelPolska

Allegro weszło dziś na giełdę i przebiło PKN Orlen… ponad trzy razy

Allegro debiutuje na giełdzie

W poniedziałek o 9.15 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie rozpoczęły się notowania akcji Allegro. Debiut firmy na GPW jest największym debiutem na warszawskiej giełdzie od ponad 10 lat. Kurs otwarcia wyniósł 65 zł – o 51% więcej od ceny w IPO. Przy cenie 65 zł za akcję Allegro jest więc największą spółką notowaną na polskiej giełdzie. Kapitalizacja spółki prowadzącej platformę e-commerce Allegro.pl i porównywarkę cen Ceneo.pl sięga 68 mld zł.

Allegro przebiło więc takich gigantów jak chociażby CD Projekt. Największą wartość jaką osiągnęła firma z branży gamingowej to około 37 mld zł, czyli niemal o połowę mniej niż debiutujące Allegro. Spółka jest również wyżej wyceniana od takich spółek jak: PGNiG (29 mld zł), PKO BP (27,5 mld zł),  KGHM (24,2 mld zł), PKN Orlen (20 mld zł).

Zakończyliśmy ofertę publiczną i rozpoczynamy kolejny etap rozwoju Allegro już jako spółka giełdowa. Nasz zespół jest gotowy na to wyzwanie i dalszą realizację ambitnych planów w zakresie udoskonalania naszej platformy, aby uczynić ją jeszcze lepszym miejscem dla konsumentów do robienia zakupów, a dla sprzedawców do prowadzenia działalności.

– komentował debiut giełdowy François Nuyts, prezes Allegro.

Allegro z ogromnym obrotem

Akcje Allegro cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem już w ofercie publicznej. Choć do sprzedaży trafiło prawie 214 mln akcji spółki (wyceniono je na 43 zł), to inwestorom indywidualnym przyznano tylko po 15% pakietów, na które się zapisali.

Od początku notowań akcje największej w Polsce platformy e-commerce generują bardzo duży obrót na giełdzie – po kilku minutach wyniósł on 1,7 mld zł. W ofercie publicznej sprzedano akcje należące do jej dotychczasowych właścicieli, czyli funduszy Cidinan, Permira VI Investment Platform Limited i Mepinan, a także do dyrektorów Allegro.

O planach giełdowych Allegro mówiło się już od jakiegoś czasu, a oficjalnie potwierdzono je w połowie września. Zysk netto spółki w pierwszym półroczu 2020 roku wyniósł 289,7 mln zł. Allegro zatrudnia ok. 2,4 tys. osób. Z platformy korzysta aktywnie 12,3 mln klientów, a regularnie przedmioty wystawia na niej ok. 117 tys. sprzedawców.

Źródło: Cashless, Press

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close