PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Zmiany w podatku dochodowym, budżet państwa zarobi kosztem samorządów

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

Rząd szykuje skok na wolne zawody? O zmianach w podatku dochodowym pisze Business Insider. W planach są zmiany w przepisach o podatku dochodowym, które dotkną nie tylko wykonujących wolne zawody i konsumentów, ale i samorządy. Jeżeli wejdą w życie, to od stycznia za usługi prawników możemy płacić więcej. Środowiska prawnicze i samorządowe apelują o wstrzymanie prac nad zmianami. O wstrzymanie prac apeluje m.in. Naczelna Rada Adwokacka. Samorządy mają swój udział w podatkach dochodowych, jednak nie wszystkich. Tak jest właśnie ze zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Te w całości zasilają budżet państwa
https://businessinsider.com.pl/finanse/zmiany-w-podatku-dochodowym-rzad-szykuje-skok-na-wolne-zawody/f6stqds
JEST TO POŚWIĘCENIE, NA KTÓRE RZĄD JEST GOTÓW?

Ekspert: ponowne głębokie spowolnienie gospodarcze raczej nam nie grozi – czytamy w Polskim Radiu. Nawet w przypadku dalszego zaostrzania restrykcji w związku z pandemią, powtórzenie głębokiego spowolnienia gospodarczego z II kwartału tego roku jest mało prawdopodobne – powiedział Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ekspert zwrócił uwagę, że nowe obostrzenia dotkną głównie sektory usługowe np. kina, teatry czy inne obiekty rekreacyjne.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2598947,Ekspert-ponowne-glebokie-spowolnienie-gospodarcze-raczej-nam-nie-grozi
NO TO BRANŻA ARTSTYCZNA DALEJ MA PROBLEM

Wrocław: Krzyczeli, że koronawirus to spisek, a teraz zarażeni walczą o życie w szpitalu. Dwoje zwolenników takich ruchów właśnie walczy o życie we wrocławskim szpitalu przy ul. Koszarowej. Są zakażeni koronawirusem. O wszystkim poinformował ordynator wrocławskiego oddziału zakaźnego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, profesor Krzysztof Simon. Dwoje zwolenników takich ruchów właśnie walczy o życie we wrocławskim szpitalu przy ul. Koszarowej. Są zakażeni koronawirusem. O wszystkim poinformował ordynator wrocławskiego oddziału zakaźnego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, profesor Krzysztof Simon.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/10/10/wroclaw-krzyczeli-ze-koronawirus-to-spisek-a-teraz-zarazeni-walcza-o-zycie-w-szpitalu/
A TO PRZECIEŻ MŁODE CHŁOPAKI

Seria mandatów i wniosków do sądu o ukaranie po marszach antycovidowców – informuje Radio Zet. Ponad 200 mandatów i 1500 wniosków o ukaranie do sądu wystawili wczoraj policjanci w związku ze zgromadzeniami przeciwników obostrzeń dot. epidemii koronawirusa. Mundurowi odnotowali 68 takich wydarzeń w całej Polsce. Przeciwnicy obowiązku noszenia masek zapowiadają kontynuowanie swoich protestów. Protesty antycovidowców, podważających obostrzenia związane z pandemią, najsilniej wybrzmiały w dużych miastach. W Gdańsku doszło nawet do konfrontacji z policją, w wyniku czego mundurowi użyli gazu pieprzowego. W większości z nich policjanci skupili się na żmudnym spisywaniu uczestników, którzy nie dostosowywali się do obostrzeń wyznaczonych dla żółtych i czerwonych stref w związku z epidemią koronawirusa.
https://wiadomosci.radiozet.pl/Koronawirus/Protesty-przeciwko-obostrzeniom-dot.-koronawirusa.-Sypia-sie-mandaty-i-wnioski-do-sadu-od-policji
TO ILE DZIŚ TYCH ZAKAŻEŃ?

Lockdown w Wielkiej Brytanii. Władze zamykają Liverpool, pisze Rzeczpospolita. W Liverpoolu będzie obowiązywał trzeci, najwyższy poziom ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. O decyzji poinformowali w niedzielę wieczorem przedstawiciele miasta. W opublikowanym oświadczeniu przekazano, że wkrótce w Liverpoolu zamknięte zostaną puby, bary, punkty bukmacherów, kasyna, salony gier i siłownie. Władze miasta uważają, że przedstawiony niedawno plan ministra finansów Rishiego Sunaka jest niewystarczający. – Firmy, zwłaszcza z sektora hotelowego i gastronomicznego, zostaną zniszczone. Wiele z nich ucierpi lub zamknie się na stałe – skomentowano.
https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/201019910-Lockdown-w-Wielkiej-Brytanii-Wladze-zamykaja-Liverpool.html
A JESIEŃ DOPIERO SIĘ ZACZĘŁA

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

Wielka Brytania używała starego formatu Excela do liczenia przypadków koronawirusa – donosi Komputer Świat. Angielska służba zdrowia właśnie przyznała, że 16 tys. potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem zostało pominięte w dziennych zestawieniach w dniach od 25 września do 2 października bieżącego roku. Wszystko przez Excela. Służba zdrowia podała, że powodem takiego „delikatnego” przeoczenia był błąd techniczny. Co to oznacza? Konkretnie chodziło o to, że wyniki laboratoryjne były przeniesione do zdefiniowanych już arkuszy Excela, a gdy napotkały limit rzędów, to… po prostu nowe wyniki przestały się dodawać do arkusza. Oczywiście teraz ta sprawa jest już rozwiązana poprzez tworzenie mniejszych arkuszy, ale niesmak pozostał.
https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/inne/wielka-brytania-uzywala-starego-formatu-excela-do-liczenia-przypadkow-koronawirusa/64kqtrs
ZOSTAW JAK JEST, JUŻ WPISAŁAM DO EXELA

Pozwólcie nam handlować w niedziele! Apel handlowców z galerii i nie tylko – głosi nagłówek Wprost. Powrót do niedziel handlowych pomoże zatrzymać miejsca pracy i odrobić straty wywołane pandemią – apelują handlowcy skupieni w Polskiej Radzie Centrów Handlowych. W centrach handlowych pracuje ponad 400 tys. osób. Jeśli właściciele popularnych marek nie odrobią strat spowodowanych lockdownem, zaczną weryfikować swoje strategie rozwoju oraz szczegółowo analizować rentowność poszczególnych punktów, co w konsekwencji może spowodować, że znikną tysiące etatów, które dziś obsadzane są głównie przez ludzi młodych, w tym studentów. „Skutki odczują zwłaszcza lokalne rynki pracy i to zarówno w małych, jak i dużych miastach” – ostrzega PRCH.
https://biznes.wprost.pl/handel/10375294/pozwolcie-nam-handlowac-w-niedziele-apel-handlowcow-z-galerii-i-nie-tylko.html
ALE JAK WÓWCZAS SPĘDZAĆ CZAS Z RODZINĄ?

Zakupy na AliExpress przestaną się opłacać. Podziękujmy polskiemu rządowi i UE… Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie ustaje w swoich wysiłkach związanych z uszczelnieniem VAT-u. Jakiś czas temu polscy przedsiębiorcy zaapelowali o podniesienie cen przesyłek z Chin. Droższe przesyłki z Chin miały pomóc ich chronić i zapobiec zakłócania konkurencyjności rynku. Teraz polski rząd zabierze się za popularny serwis AliExpress. Wbrew temu co sądzą niektórzy krytycy, nie jest to efekt działania lobby polskich przedsiębiorców, a konieczność dostosowania polskiego prawa do prawa wspólnotowego. Unia Europejska przyjęła pakiet VAT e-commerce, mający na celu zapobieganie sytuacjom, w których podatek VAT nie jest opłacany w trakcie zawierania transakcji zagranicznych drogą internetową. Na zmianach zyska budżet państwa, a stracą klienci, którzy po prostu zapłacą więcej za zakupy z Chin. Bardzo możliwe, że w wielu przypadkach zakupy w takich serwisach jak AliExpress zwyczajnie nie będą się opłacać.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/10/11/zakupy-na-aliexpress-przestana-sie-oplacac-podziekujmy-polskiemu-rzadowi-i-ue/
TO BARDZO ZŁA INFORMACJA, MAJ FRIEND

Świat wkracza w erę Handlu 4.0. Co to znaczy? – na to pytanie odpowiada artykuł Wprost. Pandemia COVID-19 zmusiła handlowców do szybkiej reakcji i weryfikacji planów sprzedażowych. Wyniki raportu Salesforce Research o stanie handlu nie pozostawiają wątpliwości: to, co było, już nie wróci. Przedstawiciele handlowi z powodu COVID-19 decydowali się na nowe sposoby sprzedaży. 81 proc. pytanych jasno deklaruje, że wzrosły ich potrzeby w zakresie wykorzystywanych technologii, a to dopiero początek, ponieważ cyfryzacja znacznie przyspieszy. Prawie 90 proc. badanych twierdzi, że obecne warunki ekonomiczne zwiększają znaczenie przewidywania potrzeb klientów. Dlatego na znaczeniu zyskuje strategiczne planowanie sprzedaży. Kiedy zmienia się krajobraz rynku, a oczekiwania klientów rosną, kluczowe staje się funkcjonowanie zaplecza administracyjnego. Nagle pojawia się potrzeba dostosowania do nowej sytuacji, która wymaga szybkiego dostępu do aktualnych i rzetelnych danych związanych ze sprzedażą. Jeśli zmiana wiąże się z dostosowaniem zasobów i procesów, zdecydowanie wymaga wsparcia decyzji analizą w systemach Business Intelligence i rozwiązaniach IT.
https://biznes.wprost.pl/koronawirus/10374239/swiat-wkracza-w-ere-handlu-40-co-to-znaczy.html
LUDZIE PRZEKONALI SIĘ, ŻE NIA MA TO JAK ZAKUPY W SIECI?

Londyn udzielił licencji Uberowi i zawiesił usługi przewoźnika Ola, informuje Brandsit.pl. Niemal rok po tym jak Transport of London (TfL), czyli urząd transportowy stolicy Wielkiej Brytanii, odebrał Uberowi licencję na przejazdy w Londynie, przewoźnik, decyzją sądu w Westminster, odzyskał prawo do realizowania przejazdów. Wcześniej licencja Ubera została wstrzymana po tym, jak urzędnicy odkryli, że 24 pracowników firmy dzieliło swoje konta z 20 niezarejestrowanymi kierowcami, którzy zrealizowali łącznie prawie 15 tys. nieautoryzowanych przejazdów. Teraz podobne zarzuty stawiane są konkurencyjnej indyjskiej firmie Ola. Przewoźnik rozpoczął swoją działalność w Wielkiej Brytanii w 2018 r. w walijskim Cardiff i powoli rozszerzał swoje usługi także na inne miejscowości. W Londynie działa od lutego br. Kontrola wykazała jednak, że podobnie jak w przypadku Ubera, część przejazdów wykonywana była przez kierowców nieposiadających odpowiedniej licencji.
https://brandsit.pl/londyn-udzielil-licencji-uberowi-i-zawiesil-uslugi-przewoznika-ola/
OLA BĘDZIE SIĘ ODWOŁYWAĆ, CZY COŚ TO DA, ZOBACZYMY

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

“Nigdy nie angażuję się w politykę…”. Thunberg wzywa do głosowania na Bidena – głosi nagłówek DoRzeczy. “Nigdy nie angażuję się w politykę partyjną, ale zbliżające się wybory w USA wykraczają poza to wszystko. Z perspektywy klimatycznej, to wciąż szalenie niewystarczające i wielu z was na pewno popiera innych kandydatów Ale… wiecie… kurczę! Zorganizujcie się i niech wszyscy zagłosują na Bidena” – apeluje Thunberg na Twitterze.
https://dorzeczy.pl/swiat/156778/nigdy-nie-angazuje-sie-w-polityke-thunberg-wzywa-do-glosowania-na-bidena.html
SKORO NASTOLATKA BEZ WYŻSZEGO WYKSZTAŁCENIA TAK MÓWI…

Zablokowali TikToka za „niemoralne i wulgarne” treści – Rzeczpospolita pisze o działaniach pakistańskiego rządu. Pakistan zdecydował się zablokować aplikację społecznościową TikTok, ponieważ udostępnia ona treści „wulgarne, nieprzyzwoite, niemoralne oraz nagość” – poinformowali przedstawiciele rządu w Islamabadzie. Władze Pakistanu uznały, że platforma społecznościowa nie była w stanie zaoferować rozwiązania, które będzie w pełni akceptowalne. „Podjęto decyzję o zablokowaniu dostępu do TikTok na terenie całego Pakistanu” – poinformował przedstawiciel rządu.
https://cyfrowa.rp.pl/globalne-interesy/52769-blokuja-niezwykle-popularna-aplikacje-za-niemoralne-tresci
PAKISTAN BARDZIEJ KONSEKWENTNY OD STANÓW JAK WIDAĆ

“Błogosławiony w dżinsach”. 15-letni geniusz internetu beatyfikowany, donosi RMF24. W bazylice św. Franciszka w Asyżu odbyła się beatyfikacja zmarłego w 2006 r. w wieku 15 lat na białaczkę Włocha Carlo Acutisa. Nazywany jest pierwszym patronem pokolenia millenialsów i geniuszem internetu, który uważał sieć za narzędzie szerzenia wiary. To jeden z najmłodszych błogosławionych w Kościele. Być może zostanie też patronem internetu. Włoski nastolatek został beatyfikowany w obecności jego rodziny przez papieskiego delegata kardynała Agostino Valliniego. We mszy uczestniczyło około trzech tysięcy osób. Większość zgromadziła się wokół bazyliki.
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-blogoslawiony-w-dzinsach-15-letni-geniusz-internetu-beatyfik,nId,4785056

Dubaj tonie w głębokiej recesji przez pandemię i spadek cen ropy. Spowolnienie gospodarcze było widoczne w Dubaju od kilku lat, ale teraz nałożyły się na nie skutki pandemii i spadku cen ropy. Baryłka ropy kosztuje obecnie niecałe 40 dolarów, ceny nieruchomości spadają, a banki niechętnie kredytują firmy i inwestycje. Zjednoczone Emiraty Arabskie liczyły, że ożywienie gospodarcze nadejdzie dzięki World Expo 2020, ale wtedy przyszła pandemia koronawirusa. Światowa Wystawa, do której przygotowania ciągną się od 2013 r., miała wygenerować miliardowe inwestycje. Nie wszystko stracone, ale trzeba będzie poczekać. Na tym nie koniec problemów, Dubaj zakumulował olbrzymi dług publiczny, szacowany przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy na 122,5 mld dol., co stanowi obecnie 110% jego PKB. Z takim garbem nie będzie w stanie finansowo wspierać poobijanych przez kryzys państwowych spółek, gdyż naraziłoby go to na ryzyko niewypłacalności. Motorem wzrostu w regionie są właśnie inwestycje rządowe, których poziom jest funkcją ceny ropy.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/10/11/dubaj-tonie-w-glebokiej-recesji-przez-pandemie-i-spadek-cen-ropy/
NO I WYCHODZI OPIERANIE GOSPODARKI NA RZĄDOWYCH INWESTYCJACH

Polska firma robi krok dalej w medycynie. Chce wprowadzić „wirtualne przychodnie”, donosi Business Insider. Słowo „kryzys” w języku chińskim składa się z dwóch znaków. Pierwszy z nich oznacza niebezpieczeństwo, a drugi szansę. I to właśnie na tym drugim członie podczas pandemii koronawirusa chce skupić się polska firma MedApp, działająca w szeroko pojętej branży telemedycyny. Jak dowiedział się Business Insider Polska, spółka zamierza wprowadzić w naszym kraju usługę „wirtualnej przychodni”. O co chodzi? Polska firma MedApp chce wprowadzić do swoich usług tzw. „wirtualne przychodnie”. „Pacjent będzie mógł wybrać sobie dowolną przychodnię w kraju, która ma z nami podpisaną umowę. Będzie mógł się do niej zarejestrować i cały proces leczenia przeprowadzić zdalnie. Taką funkcjonalność chcemy uruchomić już w grudniu” – mówi nam Krzysztof Mędrala, CEO MedApp.
https://businessinsider.com.pl/firmy/medapp-o-wirtualnej-przychodni-polska-firma-a-telemedycyna/qfcpe4x
TRUDNE CZASY WYMAGAJĄ NOWYCH POMYSŁÓW

No i wchodzimy w nowy tydzień, już solidarnie, w przynajmniej żółtej strefie. Patrzymy na restrykcje, jakie wprowadzają nasi sąsiedzi i cóż, jesień nie zapowiada się najlepiej. Cóż zrobić, trzeba sobie będzie jakoś poradzić.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close