GospodarkaPaństwoPolitykaPolskaRynek pracyŚwiat

Historyczna chwila! Rumuni zarabiają więcej od Polaków! Pójdziemy drogą Bukaresztu?

Rumuński sposób na gospodarkę

Jak wynika z danych opublikowanych przez TRADING ECONOMICS, w lipcu 2020 średnie wynagrodzenie w Rumunii było wyższe niż w Polsce. Średnie wynagrodzenie po lipcu wynoszą w Rumunii 5 468 lejów rumuńskich, co z przeliczeniu na złotówki po dzisiejszym kursie (0,92) daje 5 030,56 złotych. Tymczasem średnie wynagrodzenie Polaków to 5 024,48 złotych.

Chociaż różnica jest niewielka, tempo wzrostu wynagrodzeń Rumunii i tak budzi podziw. Warto zaznaczyć, że jeszcze 5 lat temu to Polacy zarabiali średnio prawie dwa więcej (około 3 900 zł do 1635 zł). Jak to możliwe, że Rumuni tak kojarzeni z biedą w ciągu 5 lat nadrobili ogromny dystans do Polski, a za chwilę zostawią naszą gospodarkę w tyle?

5 lat temu rząd Rumunii zdecydował się na radykalne obniżki podatków. Zlikwidowano całkowicie lub obniżono ich ponad 100. Rumuni nie zwalniają jednak tempa i po tym jak obniżyli VAT z 24% do 19%, rozważają teraz dalszą obniżkę do 16%. W 2016 obniżono również podatek od dywidend do 5% z 19%, oraz zwiększono 8-krotnie kwotę wolną od podatku.

Jednocześnie Rumunia bardzo mocno podwyższyła przez ostatnie lata płacę minimalną. Jeszcze kilka lat temu wynosiła ona około 200 euro. Dziś jest już to 466  euro, czyli ponad 2 tysiące złotych. Co ciekawe, jak wynika z ostatnich dostępnych danych KE, w Rumunii występuje również najmniejsza różnica wynagrodzeń za tę samą pracę mężczyzn i kobiet w UE (3,5%).

Tniemy podatki

Podatek dochodowy od 2018 roku wynosi w Rumunii zaledwie 10%. Nie dotyczy to programistów i specjalistów IT, dla których jest to… 0%. W Polsce podatek dochodowy obecnie wynosi 17% w pierwszym progu podatkowym i 32% w drugim progu podatkowym, a granica pierwszego progu podatkowego to ledwie 85 528 zł.

Reformy podatkowe przyniosły spektakularne rezultaty. Obniżka podatków w Rumunii spowodowała wzrost wynagrodzeń, PKB i wpływów budżetowych. Pozwoliło to również na redukcję długu publicznego. Już w pierwszym roku zmian łączne wpływy podatkowe wzrosły o 7% w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej.

Łącznie cięć doczekało się ponad 100 podatków, efekty działań pojawiły się natychmiast. Już teraz wielu przedsiębiorców przenosi swoją działalność do Rumunii zasilając tamtejszy budżet. Jak widać na przykładzie – radykalne zmiany potrafią przynieść szybkie rezultaty.

– opisuje sytuację rumuńskiej gospodarki Partia Możemy!.

PÓJDŹMY DROGĄ BUKARESZTUWynagrodzenie mieszkańców Rumunii w lipcu 2020r. wyniosło 5030,56 PLN (5468 RON, kurs 0,92) w…

Opublikowany przez Partia Możemy Środa, 14 października 2020

Źródło: Money

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close