PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Kolejny dzień, kolejny rekord zakażeń. Dobry czas na… krytykowanie lekarzy?

Okazuje się, że ostatniego dnia pracy można zrobić naprawdę wiele. Na przykład przyznać 6 milionów zł nagród. Bo czemu by nie. Tymczasem pandemia z dnia na dzień robi się coraz większym problemem.

Emilewicz rozdała pracownikom nagrody. W ostatnim dniu pracy – dzień zaczynamy od artykułu Money.pl. 6 mln zł nagród dostali pracownicy Ministerstwa Rozwoju. Pieniądze przyznała im w ostatnim dniu swojego urzędowania wicepremier Jadwiga Emilewicz. 6 mln zł nagród dostali pracownicy Ministerstwa Rozwoju. Pieniądze przyznała im w ostatnim dniu swojego urzędowania wicepremier Jadwiga Emilewicz. W ostatnim dniu pracy na stanowisku wicepremiera i szefowej resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz postanowiła nagrodzić swoich podwładnych. Z co? Jak informuje RMF FM, doceniła ich za zaangażowanie w pracę nad kolejnymi tarczami antykryzysowymi.
https://www.money.pl/gospodarka/emilewicz-rozdala-pracownikom-nagrody-w-ostatnim-dniu-pracy-6564826684381824a.html
NO TAK, TAKI WYSIŁEK TRZEBA BYŁO DOCENIĆ

„Prognozy nie są dla nas optymistyczne”. Wiceminister zdrowia przestrzega – czytamy we Wprost. – Prognozy dotyczące koronawirusa nie są dla nas optymistyczne. Ale musimy sobie zdawać sprawę z tego, że rozprzestrzenianie się pandemii zależy tylko od nas – powiedział Waldemar Kraska. Waldemar Kraska mówił także o liczbie zajętych łóżek w szpitalach i liczbie zajętych respiratorów przez pacjentów z COVID-19. Wiceminister zdrowia poinformował, że w zasobach jest jeszcze „wiele respiratorów”. – Wiemy, że kolejne zakupy są poczynione – dodał i zapewnił, że liczba łóżek w szpitalach dla pacjentów zarażonych koronawirusem jest systematycznie zwiększana.
https://www.wprost.pl/kraj/10376734/prognozy-nie-sa-dla-nas-optymistyczne-wiceminister-zdrowia-przestrzega.html
UDAŁO SIĘ JUŻ TYCH LENIWYCH LEKARZY ZAGONIĆ DO PRACY?

Jacek Sasin krytykuje lekarzy. “Wiadomości” TVP wpisują się w narracje, stwierdza Wirtualna Polska. Jacek Sasin oskarżył część lekarzy o brak zaangażowania w walkę z koronawirusem. Słowa wicepremiera wzbudziły nie lada dyskusję. Włączył się do niej m.in. szef WOŚP Jerzy Owsiak. Swój materiał dotyczący medyków zrealizowały też “Wiadomości” TVP, które również nie omieszkały skrytykować części lekarzy. Słowa Jacka Sasina o lekarzach od kilkunastu godzin są szeroko komentowane w mediach. Minister aktywów państwowych mówiąc o aktualnej sytuacji epidemicznej stwierdził, że aktualnie w Polsce “występują problemy” związane z pracą medyków.
https://wiadomosci.wp.pl/jacek-sasin-krytykuje-lekarzy-wiadomosci-tvp-wpisuja-sie-w-narracje-6564700204903040a
TO CO, W DOBIE PANDEMII PONAD PODZIAŁAMI? NO RACZEJ NIE

Rząd rozważa nowe obostrzenia! Zakaz wesel, sprzedaż alkoholu do 19 i nauka zdalna. Zakaz wesel na terenie całego kraju, brak kibiców na meczach, czy zakup alkoholu tylko do godziny 19 – tak mają wyglądać nowe obostrzenia związane z walką z pandemią. Zaostrzenie obostrzeń wynika z rekordów zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, które od kilku dni notujemy w Polsce. W ostatnich dniach przekraczamy regularnie barierę 5 tys. zakażeń, a w środę padł największy wynik od początku pandemii – 6,5 tys. zachorowań na COVID-19.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/10/14/rzad-rozwaza-nowe-obostrzenia-zakaz-wesel-sprzedaz-alkoholu-do-19-i-nauka-zdalna/
BRZMI JAK ZNAKOMITY PLAN, PANDEMIA SZYBKO POKONANA

Koronawirus w Polsce. Gen. Gielerak: Powinniśmy już zakładać szpitale tymczasowe COVID w halach sportowych, czytamy w artykule Wirtualnej Polski. – Wobec rekordów zakażeń koronawirusem i problemów z brakiem wolnych łóżek powinniśmy już zacząć budować szpitale tymczasowe dla pacjentów z COVID-19 – uważa gen. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Generał Grzegorz Gielerak, który na początku pandemii był uczestnikiem misji medycznej w Lombardii we Włoszech, zarekomendował budowę szpitali tymczasowych jako rozwiązanie na czarną godzinę wybuchu epidemii w Polsce. Pomysł opisał w specjalnym raporcie, który dotąd nie był brany pod uwagę w strategii walki z epidemią COVID-19.v
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-gen-gielerak-powinnismy-juz-zakladac-szpitale-tymczasowe-covid-w-halach-sportowych-6564597571267200a
POMYSŁ PRAWIE TAK DOBRY JAK TEN OPISANY POWYŻEJ

No dobrze, a jak nastroje w samej partii?

PiS na kursie kolizyjnym z prezydentem ws. „piątki dla zwierząt”, twierdzi Rzeczpospolita. Po wyczerpującym legislacyjnym maratonie Senat przyjął wraz z poprawkami ustawę o ochronie zwierząt forsowaną przez PiS i Jarosława Kaczyńskiego. Opozycja wprowadziła jednak do ustawy ważne poprawki, którymi teraz zajmie się Sejm. Później nad „piątką dla zwierząt” pochyli się prezydent. Teraz PiS ma polityczny dylemat w sprawie poprawek, którymi ma zająć się Sejm. Od ich przyjęcia lub odrzucenia będzie być może zależało stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy i możliwe weto. Ale jak wynika z naszych rozmów, politycy PiS szacują, że w Sejmie znajdzie się większość do przełamania prezydenckiego weta.
https://www.rp.pl/Polityka/201019644-PiS-na-kursie-kolizyjnym-z-prezydentem-ws-piatki-dla-zwierzat.html
I TERAZ PYTANIE CZY DUDA SIĘ POSTAWI

Rośnie frustracja w PiS. Kaczyński pilnuje rządu. „Sprawdza wszystkie dokumenty” – czytamy we Wprost. – Sytuacja w rządzie jest bardzo napięta, jesteśmy emocjonalnie poobijani. A przed nami jeszcze wielomiesięczna batalia z epidemią, która będzie nas wykrwawiać – mówi osoba z otoczenia Jarosława Kaczyńskiego. Rozwój epidemii w kraju, rekonstrukcja rządu połączona z podziałem koalicyjnych łupów i spór o „piątkę dla zwierząt”, to wszystko sprawia, że poziom konfliktu w rządzie Zjednoczonej Prawicy jest coraz większy. – Mamy przed sobą trudny czas. W klubie PiS narasta ogromna niechęć wobec Jarosława Gowina, który wrócił na stanowisko wicepremiera, choć spiskował z opozycją oraz wobec Zbigniewa Ziobro za starcie z Jarosławem Kaczyńskim. Po tym wszystkim Ziobro już do PiS nie wróci, to przesądzone – mówi polityk z otoczenia Jarosława Kaczyńskiego. Według naszych ustaleń minister sprawiedliwości, w czasie koalicyjnych negocjacji, zobowiązał się, że powstrzyma się od wypowiedzi medialnych szkodzących wizerunkowi PiS. – Obiecał, że nie będzie atakował PiS z prawej strony. Zobaczymy, jak długo dotrzyma zobowiązania – mówi nasz informator.
https://premium.wprost.pl/10376712/rosnie-frustracja-w-pis-kaczynski-pilnuje-rzadu-sprawdza-wszystkie-dokumenty.html
NO BO JAK TO TAK KRYTYKOWAĆ RZĄDZĄCĄ PARTIĘ

Historyczna chwila! Rumuni zarabiają więcej od Polaków! Pójdziemy drogą Bukaresztu? Jak wynika z danych opublikowanych przez TRADING ECONOMICS, w lipcu 2020 średnie wynagrodzenie w Rumunii było wyższe niż w Polsce. Średnie wynagrodzenie po lipcu wynoszą w Rumunii 5 468 lejów rumuńskich, co z przeliczeniu na złotówki po dzisiejszym kursie (0,92) daje 5 030,56 złotych. Tymczasem średnie wynagrodzenie Polaków to 5 024,48 złotych. 5 lat temu rząd Rumunii zdecydował się na radykalne obniżki podatków. Zlikwidowano całkowicie lub obniżono ich ponad 100. Rumuni nie zwalniają jednak tempa i po tym jak obniżyli VAT z 24% do 19%, rozważają teraz dalszą obniżkę do 16%. W 2016 obniżono również podatek od dywidend do 5% z 19%, oraz zwiększono 8-krotnie kwotę wolną od podatku.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/10/14/historyczna-chwila-rumuni-zarabiaja-wiecej-od-polakow-pojdziemy-droga-bukaresztu/
OBNIŻYĆ PODATKI? TO TUTAJ NIE PRZEJDZIE

Dobre informacje Eurostatu. Produkcja w Polsce i strefie euro zaczęła rosnąć, informuje Polskie Radio. Wszystko wskazuje na to, że najgorszy okres wywołany koronawirusem i zamykaniem gospodarek mamy za sobą. Jak informuje Eurostat, w sierpniu produkcja przemysłowa w strefie euro, w tym w Polsce, powróciła na ścieżkę rosnącą. Tyle że wciąż jest mniejsza niż przed rokiem. Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła w sierpniu o 1,3 proc. rdr, po wzroście o 0,9 proc. rdr miesiąc wcześniej – podał Eurostat.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2601372,Dobre-informacje-Eurostatu-Produkcja-w-Polsce-i-strefie-euro-zaczela-rosnac
TO DOBRZE, ALE PYTANIE CO PRZYNIOSĄ NAM KOLEJNE MIESIĄCE

W maseczkach trudniej konsumować. Druga fala pandemii zaboli gospodarkę, twierdzi Business Insider. Wzrost liczby zakażeń odbije się na koniunkturze gospodarczej i prawdopodobnie pogłębi tegoroczną recesję. Po fali umiarkowanie optymistycznych prognoz z końca lata, teraz ekonomiści skłaniają się ku ich obniżaniu. – Restrykcji przybędzie i zostaną z nami przynajmniej do końca pierwszego kwartału przyszłego roku. Nikt nie zakłada pełnego lockodownu obecnie, ale to co się dzieje będzie miało oczywisty wpływ na przebieg sytuacji gospodarczej – uważa Jakub Borowski, główny ekonomista banku Credit Agricole.
https://businessinsider.com.pl/finanse/koronawirus-w-polsce-druga-fala-epidemii-zahamuje-ozywienie-w-gospodarce/m01837t
LICZBA ZAKAŻEŃ ODBIJE SIĘ NA KONSUMPCJI? PEWNIE TAK

Pierwsza fala za nami. Czy jesteśmy gotowi na drugą?

Polska przeszła kryzys łagodnie? Prawdziwa recesja może dopiero nadejść, snuje obawy Obserwator Gospodarczy. Kolejne dane standardowo zaskakują ekonomistów i okazują się lepsze niż przypuszczano jeszcze kilka miesięcy temu. Rząd, think tanki gospodarcze i media podają, że uniknęliśmy głębokiej recesji, a polska gospodarka kolejny raz ma się lepiej od innych. To oczywiście jest prawda, jednak pewne dane każą twierdzić, że wcale nie uniknęliśmy kryzysu i najgorsze może być dopiero przed nami. Rząd w celu ratowania gospodarki wpompował w nią setki miliardów złotych. Miały one posłużyć ratowaniu przedsiębiorstw, a w konsekwencji miejsc pracy. Cały program pomocowy faktycznie się sprawdził przez co bezrobocie w Polsce nie eksplodowało, a sytuacja przedsiębiorstw była względnie dobra. Cała pomoc opierała się na udzieleniu firmom dotacji i pożyczek, które miały pomóc im przetrwać ten trudny okres. Jak to jednak przy takiej pomocy bywa, trzeba ją zwrócić, a moment spłaty długów zbliża się nieubłaganie.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/19-polska/1572-polska-przeszla-kryzys-lagodnie-prawdziwa-recesja-moze-dopiero-nadejsc
PYTANIE KIEDY OPANUJEMY SYTUACJĘ Z PANDEMIĄ I BĘDZIEMY MOGLI NORMALNIE FUNKCJONOWAĆ

Koronakryzys zmniejsza różnicę w poziomie życia Polaków i Hiszpanów twierdzi Rzeczpospolita. Opublikowane w tym tygodniu dane MFW pokazują, że Covid-19 pustoszy całą Unię i cały świat. Jednak nie wszędzie w takim samym stopniu. Najboleśniej wśród krajów Wspólnoty i w ogóle krajów wysoko rozwiniętych zarazy doświadcza Hiszpania. Tu dochód narodowy w tym roku ma się załamać o 12,8 proc. W niewiele lepszej sytuacji są Włochy (-10,6 proc.), Portugalia (-10,0 proc.) i Grecja (-9,5 proc.). O ile jednak Polska już jakiś czas temu prześcignęła te dwa ostatnie kraje, gdy idzie o poziom życia z uwzględnieniem realnej mocy nabywczej walut narodowych, o tyle Włochy i Hiszpania wydawały się jeszcze przez wiele lat poza zasięgiem naszego kraju.
https://www.rp.pl/Unia-Europejska/201019650-Koronakryzys-zmniejsza-roznice-w-poziomie-zycia-Polakow-i-Hiszpanow.html

W ZASADZIE TE RÓŻNICE ZACIERAŁY SIĘ I PRZED PANDEMIĄ

“Minął czas zrzucania pieniędzy z helikoptera”. Biznes oczekuje od rządu innego rodzaju wsparcia, przekonuje Business Insider. Czeka nas kolejny lockdown czy wystarczą ograniczenia i restrykcje? Takie pytanie zadają sobie dziś przedsiębiorcy, zastanawiając się, co ich czeka w końcówce roku. Jedno jest pewne – na tak duże wsparcie, jakie otrzymali wiosną, raczej już liczyć nie mogą. Są branże i przedsiębiorcy, którzy ze względu na trudną sytuację wykorzystali już całą otrzymaną pomoc i potrzebują dalszego wsparcia.
https://businessinsider.com.pl/finanse/koronawirus-przedsiebiorcy-licza-na-kolejne-formy-wsparcia-w-kryzysie/jk3b08s
A DRUGA FALA MOŻE BYĆ NAWET CIĘŻSZA DO PRZETRWANIA DLA FIRM

Dodatkowe 2 mln zł na rozwój polskiego tenisa i ponad 11 mln zł na centrum szkolenia tenisistów, czytamy na stronie Ministerstwa Sportu. W związku z wielkim sukcesem Pani Igi Świątek w turnieju French Open minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu podjął decyzję o przeznaczeniu dodatkowych 2 milionów złotych na uruchomienie Programu „Tenisowa Zima”. Milion złotych trafi do kadry kobiet i mężczyzn, drugi milion zostanie przeznaczony na zimowe finansowanie szkolenia kadr młodzieżowych.
https://www.gov.pl/web/sport/115-mln-zl-z-ministerstwa-sportu-na-budowe-akademii-tenisowej-tenis-kozerki–centrum-szkoleniowego-polskiego-zwiazku-tenisowego
CO TAM PANDEMIA, RZUĆMY HAJSY NA TENISA, O!

Białystok: ponad setka studentów Uniwersytetu Medycznego zakażona koronawirusem – donosi Radio Białystok. Do ponad stu wzrosła liczba zakażonych koronawirusem studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, 30 kolejnych studentów jest na kwarantannie. Rektor UMB powołał we wtorek (13.10) specjalną komisję ds. COVID-19, której przewodniczy epidemiolog prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji, która jest także wojewódzkim konsultantem ds. epidemiologii. Tomkiel zaznaczył, że to komisja będzie podejmować dalsze ewentualne decyzje w sprawie sytuacji i działania uniwersytetu w związku z koronawirusem.
https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/190743
TYLKO CZEKAĆ NA KOLEJNE TAKIE PRZYPADKI

No i dosłownie z ostatniej chwili, dziś już ponad 8 tysięcy zakażeń. A konkretnie 8099. Może osoby, które zgarnęły premie za wymyślenie tarczy antykryzysowej teraz pomyślą nad wyjściem z obecnej sytuacji?

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close