Bez kategorii

“Banksterzy” wchodzą do kin!

16 października na ekrany kin wszedł nowy film Marcina Ziębińskiego pt. Banksterzy! W filmie dowiemy się wiele o kredytach frankowych. Dziś więc kilka słów od nas w tym temacie.

Od lat panuje przekonanie, że frankowicze są sami sobie winni, a kłopoty, w których się znaleźli to tylko ich zasługa. Jak się okazuje nie do końca.

Opinie społeczeństwa na temat osób, które brały kredyty frankowe nie są zbyt przyjazne. Wielu uważa ich za cwaniaków, którzy chcieli być mądrzejsi od rynku inni nazywają ich tylko naiwniakami, którzy wierzyli, że kurs waluty będzie niezmienny przez najbliższe 30 lat.

Oczywiście, wiara w niezmienność kursu walutowego być może jest naiwna, jednak jak się okazuje, osoby biorące kredyt we frankach szwajcarskich nie były do końca tak naiwne. Potwierdził to wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprzed nieco ponad roku, który jasno stwierdził, że zapisy w umowach frankowych to klauzule abuzywne, a więc zapisy niedozwolone. W konsekwencji jest to wyrok, który stwierdza, że frankowicze są osobami pokrzywdzonymi w całym procederze!

Teraz kilka słów fachową mową. Chodzi o art. 69 prawa bankowego mówiący jasno, że umowa kredytu musi zawierać kwotę pożyczaną przez bank. Natomiast problem z umowami kredytów tzw. denominowanych lub indeksowanych do franka szwajcarskiego jest taki, że nie podano w nich jednej kwoty.

Tym oto sposobem okazuje się, że frankowicze de facto mogli być oszukani przez banki! Do słynnego wyroku TSUE powszechne było przeświadczenie, że osoby, które zaciągnęły kredyty we frankach chcą ratować się przed skutkami braku rozsądku w sądach. Od roku wiadomo, że jednak słusznie czują się pokrzywdzeni i to banki tak naprawdę są podmiotami, które powinny ponieść konsekwencje.

– Publikacja wyroku TSUE była przełomowym wydarzeniem dla wszystkich frankowiczów w Polsce. Blisko 900 tys. polskich rodzin oczekiwało na rozstrzygnięcie, które miało pomóc im uregulować swoją sytuację prawną i finansową, związaną z zaciągnięciem zobowiązań hipotecznych nawet na dziesiątki lat. Wbrew temu, co starał się przekazać w swojej narracji sektor bankowy, zapadłe orzeczenie nie wywołało jedynie skutków w sprawie Państwa Dziubak, która była przedmiotem pytań Sądu Okręgowego do TSUE. Za to tezy z wyroku stały się wskazówką dla wszystkich polskich sądów, jak mają orzekać w sprawach frankowych – wskazuje Kacper Jankowski, Prezes Votum Robin Lawyers SA.

Od roku w zasadzie osoby, które brały kredyty we frankach szwajcarskich wygrywają zdecydowaną większość spraw. We wrześniu było to 96 proc. wygranych. Sądy w zasadzie jednoznacznie przychylają się argumentacji pokrzywdzonych, którzy już od 5 lat przezywają życiowe dramaty i walczą o swoje pieniądze.

Patologie jakie towarzyszyły kredytom frankowym przedstawia najnowszy film pt. „Banksterzy” Marcina Ziębińskiego, który jest dziełem fabularyzowanym i opowiada o historii tysięcy polskich rodzin, które w ciągu chwili stanęły na skraju bankructwa. Film prezentuje dwie strony całego procederu. Rodziny, którym życie zawaliło się z dnia na dzień oraz bankierów, którzy w imię zysku byli w stanie posunąć się do największych niegodziwości. Ich historie się przeplatają i wzajemnie na siebie oddziałują.

A wy już oglądaliście film o banksterach?

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close