PaństwoŚwiatZdrowie i medycyna

Dramatyczna sytuacja we Włoszech! Rząd wprowadza nowe obostrzenia

Włochy rozważają nowe ograniczenia w związku z rosnącymi przypadkami zakażenia koronawirusem. Zrobią to w ślad za kolejnymi obostrzeniami w Francji i Wielkiej Brytanii. Sytuacja staje się coraz gorsza – przyznają lokalne władze.

Premier Włoch Giuseppe Conte planuje ogłosić nowe środki bezpieczeństwa zgodnie z oświadczeniem jego biura.

Włoski region Lombardii, który obejmuje również Mediolan, ograniczył spożycie alkoholu i hazard, a rząd Conte może nakazać zamknięcia barów i restauracji o 22:00, zakazać niektórych zajęć sportowych i zmienić godziny nauczania dla szkół średnich, aby zapobiec “zatorom”. Obecnie Włochy opierają się bardziej na lokalnych obostrzeniach, aniżeli odgórnych wskazaniach rządowych.

Rzym nie jest osamotniony w swoich działaniach. Już teraz londyńczycy mają zakaz spotykania się z osobami spoza rodziny w pomieszczeniach, podczas gdy mieszkańcy Paryża i ośmiu innych francuskich miast są zamknięci w domach między 21:00 a 6:00 przez cztery tygodnie.

Zwiększone ograniczenia pojawiają się, gdy nowe przypadki zakażenia wirusem biją dzień w dzień nowe rekordy w dużej części Europy. Francja zgłosiła w sobotę 32.427 zakażeń, Włochy zgłosiły 10 925 nowych przypadków, Wielka Brytania – 16 171, a Niemcy – 7 695. Kanclerz Angela Merkel zaapelowała do swoich obywateli, aby spotykali się z mniejszą liczbą osób w pomieszczeniach lub na zewnątrz.

Włochy z problemami

11 czerwonych stref szerzenia się koronawirusa jest obecnie we Włoszech. Znajdują się one na dwóch krańcach kraju; w górach na północy i w trzech regionach na południu.

Na północy w Dolinie Aosty odizolowano trzy sąsiadujące ze sobą gminy w związku z wysoką liczbą zakażeń. Są to miejscowości Saint Denis, Verrayes i Chambave, w których mieszka łącznie 2,5 tys. osób. Mieszkańcom nie wolno oddalać się stamtąd, zawieszono wszelką działalność z wyjątkiem świadczenia niezbędnych usług. Można wyjść z domu tylko raz dziennie; z każdej rodziny jedna osoba.

W Górnej Adydze czerwonymi strefami ustanowiono miejscowości Sesto i Monguelfo w Val Pusteria z 4,7 tys. mieszkańców. Restrykcje są mniej surowe: zamknięte są bary, a restauracje otwarte są do 18.00.

W Kampanii na południu zamknięta została miejscowość Arzano niedaleko Neapolu. Zamknięto wszystkie sklepy i firmy, ale mieszkańcy nie mają zakazu opuszczania granic gminy.

W Kalabrii odizolowano miasteczka: Sant’Eufemia di Aspromonte i Torre di Ruggiero. Można poruszać się po nich wyłącznie z ważnych uzasadnionych powodów.

Na Sycylii zamknięto miejscowości Galati Mamertino z 2,4 tys. mieszkańców, Sambuca di Sicilia z 5,7 tys. osób i Mezzojuso, gdzie mieszka 2,8 tys. osób. Wykryto w nich duże ogniska zakażeń. Tam również obowiązują liczne restrykcje, w tym zakaz przemieszczania się bez ważnych przyczyn zawodowych bądź zdrowotnych. Na zakupy można wyjść tylko raz dziennie.

Źródło: BIPolska

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close