PaństwoPolskaWarszawaZdrowie i medycyna

Na Narodowym powstanie tymczasowy szpital dla chorych na COVID-19

Szpitale już nie wyrabiają

Koronawirus jest coraz większym problemem w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o kolejnych 7 482 nowych zakażeniach SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 zmarło też kolejnych 41 osób. Liczba zdiagnozowanych przypadków w naszym kraju wzrosła tym samym do 183 248, a zgonów do 3 614.

Wiele szpitali w całej Polsce alarmuje o dramatycznej sytuacji w służbie zdrowia. Na granicy wydolności są m.in. szpitale w Gdańsku i w Krakowie, Cieszynie, Radomiu. Lekarze walczący z pandemią już nie dają rady. Pacjenci z koronawirusem są coraz częściej leczeni na tych samych oddziałach co pozostali chorzy. W wielu miejscach brakuje łóżek, a pacjenci odsyłani są do innych placówek.

Wiele osób obwinia o taki stan rzeczy polski rząd. Zwracają uwagę, że rządzący przez kilka miesięcy nie przygotowali Polski na kolejną falę pandemii. Zamiast tego zajęci byli wewnętrznymi wojenkami lub aferami, które sami wywołali.

7 miesięcy przygotowań rządu na drugą falę pandemii: oklaski dla lekarzy, propaganda sukcesu w TVPiS, zamykanie i otwieranie lasów, wybory, których nie było, walka o stołki w Zjednoczonej Prawicy, atakowanie osób LGBT, miliony na respiratory widmo, miliony za bubel z Antonowa i kolegi ministra i wycieczka na Kanary, łamanie obostrzeń przez rząd, premier przekonuje, że wirus już jest w odwrocie i nie trzeba się go bać. To się samo komentuje.

– opisuje Dariusz Szczotkowski, socjolog i prezes Stowarzyszenia Niskie Składki.

Szpital na stadionie

Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Müller, w związku z pogarszającą się sytuacją w szpitalach, na Stadionie Narodowym w Warszawie powstanie tymczasowy szpital. Obiekt zostanie zaopatrzony w około 500 łóżek dla osób, które wymagają hospitalizacji. Ponadto zapewniony zostanie również dostęp do tlenoterapii. Jak dodał, łóżka staną w pomieszczeniach biurowych i konferencyjnych, nie na płycie stadionu, ,,tak, by zabezpieczyć odpowiednie ogrzewanie”. Rząd planuje rozpoczęcie pracy szpitala na przełomie tego i następnego tygodnia.

Prace rozpoczęły się w weekend. Wcześniej w kraju i w Warszawie zostały wyznaczone miejsca, które w sytuacji, gdyby liczba miejsc w szpitalach zbliżała się do niebezpiecznego poziomu, rozpoczną takie prace.

– powiedział w Polsat News Müller.

Rzecznik rządu dodał, że w każdym województwie jest wyznaczone co najmniej jedno miejsce, które podobnie jak Stadion Narodowy może służyć jako szpital tymczasowy.

W tej chwili identyfikujemy taką potrzebę, by na Mazowszu powstał taki szpital. Niewykluczone, że w tym tygodniu będą podejmowane decyzje, by takie prace rozpoczynać w innych miejscach.

– podkreślił rzecznik.

Szpital tymczasowy, a nie polowy

Jak podkreślił Müller, za całość projektu odpowiada szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, który koordynuje działania między agencjami, ministerstwami i placówkami medycznymi. Dworczyk o szczegółach przygotowywania stadionu mówił w Radiu Zet.

To nie jest szpital polowy. To jeden ze szpitali tymczasowych. W ostatnią sobotę premier wydał polecenie przygotowania pierwszego szpitala, który będzie zlokalizowany na Stadionie Narodowym. W kilku województwach trwają przygotowania do ewentualnego utworzenia kolejnych takich szpitali, będą to nadzorować wojewodowie.

– powiedział Dworczyk.

Szef Kancelarii Premiera dodał, że na Stadionie Narodowym będzie 500 łóżek, z czego 50 “OIOM-owych” z możliwością rozszerzenia tego zaplecza do 1000 łóżek. Pytany, dlaczego nie nazywać tego szpitala “polowym”, stwierdził, że szpitale polowe kojarzą się z instalacjami wojskowymi, kontenerowymi, namiotowymi, a to szpital tymczasowy, nie na płycie stadionu, tylko w salach konferencyjnych”.

W jednej sali będzie 250-300 łóżek. Te prace się rozpoczynają. Są doprowadzane wszystkie niezbędne do leczenia Covid-19 media i wyposażenie, zaczynając od tlenu.

Dworczyk podkreślił, że za przygotowanie stadionu odpowiada Agencja Rezerw Materiałowych. Jak dodał, tymczasowy szpital formalnie będzie filią szpitala na Wołoskiej. Jak dodał, ratownicy medyczni będą przekierowywani z innych służb.

Jestem przekonany, że uda się zdobyć taką liczbę personelu, żeby to mogło ruszyć. Proces ten koordynują lekarze i menadżerowie ze szpitala na Wołoskiej. Część personelu trafi tu w wyniku decyzji wojewody, część będziemy zapraszać z różnych miejsc, także spoza Warszawy.

Kolejny rekord zakażeń, a premier chce ogłaszać… program wzmacniania patriotyzm i budowy masztów

Źródło: Polsat News

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close