Kultura i sztukaPaństwoPolskaPrawoTurystykaWarszawaZdrowie i medycyna

Sylwester miejski w Warszawie odwołany z powodu pandemii

Nie będzie Sylwestra

Warszawski Sylwester w tym roku się nie odbędzie. Miasto ze względu na pandemię koronawirusa zdecydowało o odwołaniu imprezy.

W związku z obecną sytuacją epidemiczną w tym roku miejski sylwester nie odbędzie się. Ta impreza będzie odwołana w tym roku. Zdrowie mieszkańców jest najważniejsze.

– potwierdziła rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka.

Rzeczniczka dodała, że ma nadzieję, iż zabawę uda się zorganizować w przyszłym roku.

Zadecydowały względy epidemiczne. Od miesięcy nauczyliśmy się już z nieufnością patrzeć na imprezy masowe. W związku ze wzrostem zakażeń rząd zresztą niedawno zakazał zgromadzeń publicznych liczniejszych niż 20-osobowe. Gdyby te przepisy obowiązywały także w grudniu, organizacja sylwestra byłaby niemożliwa.

Dopytana, czy w związku z odwołaniem sylwestra miasto zaoszczędzi jakieś środki, stwierdziła, że ,,niewątpliwie brak imprezy będzie powodował sytuację, w której jakieś finanse zostaną w kasie miasta”. Organizacja miejskiej zabawy sylwestrowej to koszt kilku milionów złotych. Choć rachunkami miasto dzieliło się w ostatnich latach ze współorganizatorem imprezy, czyli telewizją TVN, w roku bezprecedensowych spadków wpływów z podatków organizacja zabawy byłaby wręcz ekstrawagancją.

Pierwszy raz od lat

W zeszłym roku Sylwester w Warszawie odbył się na placu Bankowym. Warszawiacy bawili się przy przebojach takich zespołów jak między innymi Bajm, Perfect, Kombii, Blue Cafe i Pectus. W trosce o zwierzęta zrezygnowano z pokazu fajerwerków o północy.

Miejska zabawa była w ostatnich latach odwoływana tylko kilka razy. Na przełomie lat 2001/2002 Warszawskiego Sylwestra nie było z powodu współczucia dla rodzin ofiar zamachów na World Trade Center w Nowym Jorku. Nie było też miejskich imprez na przełomie 2005/2006, gdy urząd obawiał się zamachów. Ten sylwester, który nie był organizowany przez miasto, zapisał się w pamięci mieszkańców, bo na spontanicznej imprezie na placu Zamkowym od sztucznych ogni zapaliła się choinka.

Zabawy nie było też w roku 2006/2007 r. Był to rok zmiany władzy w Warszawie. W listopadzie komisarza Kazimierza Marcinkiewicza zastąpiła w fotelu prezydenta Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Później zabawy odbywały się już co rok.

Miejski sylwester nie odbędzie się po raz pierwszy w tej dekadzie. Najpierw w Sylwestra były imprezy spontaniczne na placu Zamkowym. W kolejnych latach oficjalne już miejskie zabawy organizowane były na placu Defilad, ale tam kulała frekwencja. Po przeniesieniu na plac Konstytucji na sylwestry zaczęło przychodzić po kilkanaście tysięcy ludzi, tłumy były też na zabawach przed Stadionem Narodowym i na placu Bankowym.

Źródło: GW, Onet

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close