PaństwoPolitykaŚwiatZdrowie i medycyna

Czeska minister o sytuacji w kraju i premierze: Mamy burdel, a Babiš to debil

Minister szczerze: Premier to debil

Jana Maláčová, czeska minister pracy i spraw społecznych udzieliła wywiadu Czeskiej Telewizji, która przygotowała materiał o drugiej fali koronawirusa, która zaatakowała Czechy. Po rozmowie z dziennikarzami, minister nie zauważyła, że dalej jest nagrywana i pozwoliła sobie na kilka ciepłych słów w stosunku do premiera Andreja Babiša.

Mamy burdel, który zrobił Babiš. A teraz wszyscy musimy to zlizywać. To debil, przepraszam.

– powiedziała Maláčová ze szczerością.

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa od początku epidemii w Czechach koronawirusa stwierdzono u 173 885 osób. Z powodu ciężkiego przebiegu infekcji wirusem zmarło 1 422 obywateli tego kraju. Czechy, po stosunkowo łagodnej pierwszej fali, teraz zmagają się z ogromnym wzrostem zakażeń.

W niedzielę odnotowano tam ponad 5 tysięcy przypadków, co jest najwyższym dziennym przyrostem w niedzielę, gdy przeprowadza się najmniej testów. Pod koniec września nieco ponad 1000 osób z tą chorobą wymagało opieki szpitalnej, w październiku ich liczba wzrosła ponad trzykrotnie.

Jak podaje portal novinky.cz, minister z partii czeskich socjaldemokratów – członków koalicji rządzącej – od dawna skonfliktowana jest z Babišem. W maju premier skrytykował szefową resortu pracy za to, że nie zareagowała odpowiednio podczas wiosennej fazy kryzysu:

Zawiodłem się na niej. Zachowywała się tak samo nieodpowiedzialnie, jak wcześniej.

“To złamanie tajemnicy państwowej”

Słowa pani minister wywołały szereg komentarzy wśród czeskich polityków. Miroslav Kalousek, były minister finansów, stwierdził na Twitterze:

Zastanawiam się, jak nazwać ministrów, którzy chcą być w rządzie osoby, w którą nie wierzą.

Swój komentarz do wypowiedzi uzupełnił później na Facebooku.

Wypowiedź minister Maláčovej o premierze Babišu powinna zostać rozpatrzona przez odpowiednie organy, by ocenić, czy nie doszło do wycieku chronionych danych osobowych i czy nie ujawniono tajemnicy państwowej.

– skomentował złośliwie Kalousek.

Výrokem ministryně Maláčové na adresu premiéra Babiše by se měly zabývat příslušné úřady a posoudit, zda nedošlo k úniku chráněných osobních údajů a zda nebylo vyzrazeno státní tajemství. (ÚOOÚ a NBÚ)

Opublikowany przez Miroslav Kalouska Poniedziałek, 19 października 2020

Swój komentarz do sprawy dodał na Twitterze również były premier i kandydat na prezydenta Mirek Topolánek.

Nie mogę tego wiele razy powtarzać, przepaści ideologiczne między nami są naprawdę głębokie. A więc na razie będę się tym cieszyć: Je suis Jana Venezuela! Babiš to debil!.

– napisał.

Źródło: Polsat News

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close