PaństwoPolskaPrawo

Pandemia zahamowała legislacyjną machinę! Najmniej nowego prawa od 20 lat

Tak mało nowego prawa nie uchwalono w Polsce od 20 lat – wynika z badania firmy doradczej Grant Thornton. W trzecim kwartale 2020 r. przyjęto w Polsce tylko 2,1 tys. stron maszynopisu aktów prawnych. Powód jest oczywisty – to pandemia koronawirusa niemal zatrzymała legislacyjną machinę.

Od początku lipca do końca września w Polsce uchwalono 346 aktów prawnych najwyższej rangi – czyli ustaw, rozporządzeń i umów międzynarodowych. Łącznie to 2103 stron maszynopisu, co jest najniższym wynikiem dla trzeciego kwartału od 2000 r. W stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku oznacza to spadek o 63 proc.

Warto jednak pamiętać, że sytuacja jest zupełnie inna niż w zeszłym roku. Wówczas mieliśmy finisz kadencji Sejmu, więc w naturalny sposób posłowie pracowali na zwiększonych obrotach. W tym roku natomiast jest pandemia i to na walkę z nią zostały wycelowane legislacyjne działa.

W trzecim kwartale Sejm zebrał się cztery razy i przyjął 27 ustaw, składających się z 375 stron, czyli jak na nasze krajowe standardy niedużo. Rząd wprowadził w tym czasie w życie 318 rozporządzeń o objętości 1,8 tys. stron. Najwięcej rozporządzeń powstało w ministerstwach finansów (328) i zdrowia (203). Aż osiem ministerstw (sportu, aktywów państwowych, sprawiedliwości, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, infrastruktury, obrony narodowej oraz kultury i dziedzictwa narodowego) wydało mniej niż 10 stron rozporządzeń.

Zresztą to kolejny kwartał, kiedy aktów prawnych jest mniej niż zwykle. Już w pierwszym półroczu było widać silny spadek: przyjęto wtedy 6,6 tys. stron nowego prawa, o 44 proc. mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Rząd i Sejm wyraźnie skupiły się walce z pandemią, poniekąd odpuszczając inne obszary.

W ostatnich miesiącach ta tendencja jeszcze się nasiliła. Legislacja niezwiązana z koronawirusem jeszcze mocniej wyhamowała, a liczba stron aktów prawnych związanych z walką z pandemią wzrosła – wyniosła 999 stron, czyli o 32 proc. więcej niż w drugim kwartale. Wprowadzono np. przepisy dotyczące ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, zakazu ruchu lotniczego, wprowadzenia bonu turystycznego, przedłużania zasiłku opiekuńczego czy czasowego ograniczania funkcjonowania szkół, uczelni i instytutów.

Źródło: money.pl 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close