PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Polska wśród krajów o najwyższym poziomie lęku wywołanego pandemią i krajów najbardziej podnoszących podatki

Dzień dobry w ten jesienny covidowy poranek! Przebrnęliśmy przez epidemiczne nagłówki pełne grozy, by odsiać ciekawe informacje ze świata biznesu i gospodarki. Specjalnie dla Was wchodzą Poranne Plotki Biznesowe!

Jak wynika z raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, nasz kraj znajduje się w niechlubnej awangardzie państw, które podwyższają podatki po kryzysie. Analiza zmian wprowadzonych w Australii, Szwecji, Niemczech i Czechach wykazała, że większość krajów idzie w kierunku mniejszych podatków. Wśród nich nie znajdziemy jednak Polski, gdzie z początkiem roku w życie wejdzie szereg nowych danin i podatków, które obciążą konsumentów i rodzimych przedsiębiorców.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zaapelował o zmianę państwowej strategii, która jeszcze bardziej osłabi polskie przedsiębiorstwa i Polaków. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców apeluje o natychmiastowe 12 miesięczne moratorium na wszelkie regulacje nakładające na biznes nowe obowiązki, dodatkowe opłaty i zwiększające podatki. – mówi Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP. ZPP przyznaje, że zdaje sobie sprawę z konieczności spłaty zadłużenia zaciągniętego w trakcie kryzysu zdrowotnego i gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa. Zdaniem ekspertów jednak, zamiast skupiać się na wygenerowaniu zysków do budżetu poprzez podniesienie podatków, rząd powinien stawiać na zwiększenie produktywności.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/10/19/zpp-kraje-oecd-zmniejszaja-podatki-by-ulzyc-firmom-po-kryzysie-a-polska-dokreci-srube/
PODAJEMY POMYSŁ DLA PASKOWEGO TVP:  POLSKA AWANGARDĄ PODATKOWĄ!

GROZI NAM BEZROBOCIE? Zagrożeniem dla sytuacji na polskim rynku pracy jest druga fala Covid-19 i związane z nią restrykcje administracyjne – wskazał Karol Pogorzelski z ING. Zdaniem ekonomisty można się spodziewać ponownego osłabienia wskaźników rynku pracy, zwłaszcza zatrudnienia – pisze 300 Gospodarka.

GUS poinformował w poniedziałek, że we wrześniu zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło o 1,2 proc. w ujęciu rocznym. Z kolei przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu wyniosło 5371,56 zł, co oznacza wzrost o 5,6 proc. rok do roku.
https://300gospodarka.pl/news/druga-fala-pandemii-i-zwiazane-z-nia-obostrzenia-sa-zagrozeniem-dla-rynku-pracy

Siłownie i baseny jednak otwarte? – pyta w nagłówku Fakt – W zeszłym tygodniu, w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, rząd wydał nowe obostrzenia. Nakazano m.in. zamknięcie basenów i siłowni. Przedstawiciele branży są oburzeni. Argumentują, że ryzyko zakażenia się jest u nich niewielkie, a kolejne zamknięcie dobije branżę. Po rozmowach z rządem padł jednak możliwy termin ich ponownego otwarcia. – Będziemy się starali możliwie szybko wyjść naprzeciw Państwa oczekiwaniom, czyli odmrozić branżę fitness oraz dostęp do basenów i aquaparków, ale przy zachowaniu zwiększonego niż do tej pory poziomu bezpieczeństwa sanitarnego – brzmi wypowiedź wiceminister Olgi Semeniuk.
https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/otwarcie-silowni-i-basenow-mozliwe-od-24-pazdziernika/thgcjfg
PÓKI CO WIELE Z SIŁOWNI JEST OTWARTYCH. KORZYSTAJĄ Z DZIUR W PRAWIE. I OTO RZESZA POLAKÓW ZACZĘŁA PRZYGOTOWANIA DO PROFESJONALNYCH ZAWODÓW SPORTOWYCH, CZY ROŚNIE LICZBA WYZNAWCÓW KOŚĆIOŁA ZDROWEGO CIAŁA.

A FUNDACJA OJCA RYDZYKA Z MNIEJSZYMMI ZYSKAMI…  W ub.r. przychody Fundacji Lux Veritatis zmalały o 5,2 proc. do 45,53 mln zł, zysk netto z 3,33 do 1,3 mln zł. Przychody z darowizn spadły o 10 proc., z Telewizji Trwam zwiększyły się o 2 proc., a ze sprzedaży książek i płyt wzrosły prawie czterokrotnie – piszą Wirtualne Media.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/fundacja-lux-veritatis-10-proc-mniej-z-darowizn-2-proc-wiecej-z-tv-trwam_1
KRYZYS UDERZA W KAŻDEGO. KAŻDEGO.

UDERZA TEŻ W TESCO. CHOĆ ONO JUŻ OD KILKU LAT W KŁOPOTACH. Tesco Polska: 631 mln zł straty i 39 sklepów do likwidacji – o wynikach i planach firmy pisze portal Dla Handlu. (…) Tesco Polska w roku obrotowym 2019/20 zanotowało 631.482 tys. zł straty. Przychody to 7.880.518 tys. zł. Sieć zamknęła w tym czasie 24 sklepy, a po dniu bilansowym podano informację o zamknięciu 15 placówek i działów sprzedaży internetowej.
https://www.dlahandlu.pl/detal-hurt/wiadomosci/tesco-polska-631-mln-zl-straty-i-39-sklepow-do-likwidacji,91912.html

KILKA DANYCH HISTORYCZNYCH: W pierwszym tygodniu marcowego szturmu zakupowego sprzedaż makaronu w sklepach handlu tradycyjnego wzrosła z tygodnia na tydzień o 127%, kaszy o 158%, mydła 165%, mąki 175%, ryżu 189%, papieru toaletowego 263%, a spirytusu o 458% – donosi portal Dla Handlu.
https://www.dlahandlu.pl/detal-hurt/wiadomosci/papier-toaletowy-i-makaron-znow-na-fali-pandemii,92003.html
SPIRYTUSU SPRZEDAŻ WZROSŁA NAJWIĘCEJ… KAŻDA OKAZJA DOBRA.

TERAZ ZNOWY KUPUJEMY WIĘCEJ, ALE JUŻ BEZ SPIRYTUSU… Jak przeczytamy dalej na portalu Dla Handlu – W ubiegłym tygodniu (T41) pojawiły się podobne sygnały na tych samych produktach. Tygodniowy wzrost sprzedaży masła i margaryny wyniósł 5,1%, papieru toaletowego 5,4%, makaronu 7,2%, mydła 7,3%, kaszy 8,8%, a ryżu 9,7%. Nie są to wzrosty tak wysokie jak przed marcową falą koronawirusa, jednak obejmują te same kategorie produktów, co poprzednio. Jedyny wyjątek stanowi spirytus, który tym razem nie odnotował istotnych wzrostów, co najprawdopodobniej wynika z faktu, że w odróżnieniu od okresu wiosennego, obecnie na rynku jest dostępna szeroka gama środków dezynfekcyjnych i spirytus jako środek zastępczy stracił na znaczeniu.
https://www.dlahandlu.pl/detal-hurt/wiadomosci/papier-toaletowy-i-makaron-znow-na-fali-pandemii,92003.html
A MYŚLELIŚMY ŻE TEN SPIRYTUS PO COŚ INNEGO KUPOWALIŚMY…

ILE ZARABIAJĄ NIANIE W WARSZAWIE? Odpowiada Money.pl – Podczas wiosennego lockdownu rynek niań i opiekunek dla dzieci zamarł. Teraz jest inaczej. – Rodzice jednak stwierdzili, że nie dają rady. I szukają pomocy – słyszymy. Stawki? Niemal 4 tys. brutto to już warszawski standard.
https://www.money.pl/gospodarka/druga-fala-koronawirusa-przestraszyla-rodzicow-szukaja-nian-i-oferuja-nawet-8-tys-zl-6566336632310400a.html

A ILE WARCI SĄ POLSCY PREZESI? Listę najbardziej wartościowych otwiera Adam Kiciński z CD Projektu. Za najlepszego prezesa uznano Krzysztofa Kostowskiego z PlayWaya – pisze Rzeczpospolita – Na ponad miliard złotych wyceniono aktualną „wartość” Adama Kicińskiego, szefa CD Projektu. Jego odwołanie hipotetycznie o tyle obniżyłoby kapitalizację studia – wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Martis Consulting. Aktualna wycena Kicińskiego jest o 571 mln zł wyższa niż w zeszłym roku, co wynika zarówno ze wzrostu kursu akcji spółki, jak i poprawy jej wyników finansowych.
https://www.rp.pl/Finanse/310199895-Ranking-prezesow-spolek-z-GPW-Ile-sa-warci-liderzy.html

Zabraknie leków przez pandemię? Rząd się na to szykuje i zmienia przepisy- znowu groźnie alarmuje Fakt. Recepty będą dłużej ważne? PiS chce zmian w przepisach. Jak wynika z projektu ustawy, którym we wtorek zajmie się Sejm na nadzwyczajnym posiedzeniu, rząd obawia się, że w czasie pandemii może zabraknąć leków! (…) Obecnie na liście leków zagrożonych brakiem dostępności jest ok. 300 preparatów, w tym 18 nie mających żadnych zamienników. To m.in. leki na cukrzycę, choroby tarczycy, astmę oskrzelową oraz szczepionki przeciw grypie.
https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/recepty-beda-dluzej-wazne-ile-czasu-na-wykupienie-lekow/syz9ks7
ZACZYNAMY SIĘ ZASTANAWIAĆ, CZY CYTOWAĆ TE STRASZĄCE ARTYKUŁY…

TERAZ KOJĄCA WIADOMOŚĆ. Odbiór paczek na podstawie PIN, doręczenie przesyłki bez obowiązku pokwitowania odbioru lub bezpośrednio do skrzynki – to zasady, jakie w związku z pandemią wdrożyła Poczta Polska – przypomina spółka. Zapewnia, że renciści i emeryci objęci kwarantanną dostaną świadczenia w terminie – uspokaja Super Biz.
https://superbiz.se.pl/wiadomosci/wazne-zmiany-w-emeryturach-nowe-zasady-emeryci-i-rencisci-na-kwarantannie-aa-BYqL-XusC-3NJY.html

POTWIERDZIŁY SIĘ WCZORAJ INFORMACJĘ O NARODOWYM SZPITALU COVIDOWYM. Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Müller, w związku z pogarszającą się sytuacją w szpitalach, na Stadionie Narodowym w Warszawie powstanie tymczasowy szpital. Obiekt zostanie zaopatrzony w około 500 łóżek dla osób, które wymagają hospitalizacji. Ponadto zapewniony zostanie również dostęp do tlenoterapii. Jak dodał, łóżka staną w pomieszczeniach biurowych i konferencyjnych, nie na płycie stadionu, ,,tak, by zabezpieczyć odpowiednie ogrzewanie”. Rząd planuje rozpoczęcie pracy szpitala na przełomie tego i następnego tygodnia.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/10/19/na-narodowym-powstanie-tymczasowy-szpital-dla-chorych-na-covid-19/

A Sylwester miejski w Warszawie odwołany z powodu pandemii…
https://plotkibiznesowe.pl/2020/10/19/sylwester-miejski-w-warszawie-odwolany-z-powodu-pandemii/
TERAZ MAKROEKONOMIA…

JAKI BĘDZIE WZROST GOSPODARCZY W POLSCE?

Ekonomiści przewidują, że polska gospodarka jeszcze w ostatnim kwartale będzie pozostawała na dość dużym minusie. Dla przykładu analitycy PKO BP prognozują w tym czasie spadek do -3,3 proc. w ujęciu rocznym. Cały 2020 rok zamknie się w ich ocenie spadkiem PKB na poziomie -2,9 proc. Nadal wierzą jednak w dość silne odbicie w przyszłym roku – do 4,3 proc. PKB. Swoje prognozy na 2021 zrewidowali z kolei eksperci mBanku – z 4,9 do 3,8 proc. Utrzymali zaś szacunek na ten rok na poziomie – 3,1 proc – pisze Business Insider Polska. – Rosnące zachorowania, restrykcje i wzrost niepokoju skutkować będą też słabszym niż zakładaliśmy wynikiem czwartego kwartału – zaznaczył cytowany przez Business Insider Marcin Mazurek, ekonomista mBanku – Także Piotr Bujak, ekonomista PKO BP jest przekonany, że ostatnie miesiące roku przyniosą spadek aktywności gospodarczej ze względu na pogorszenie sytuacji epidemicznej. – Gospodarce nie będzie również sprzyjała dodatkowo niepewność związana z ryzykiem chaotycznego, bezumownego brexitu oraz potencjalnymi perturbacjami związanymi z wyborami prezydenckimi w USA – uważa ekspert.
https://businessinsider.com.pl/firmy/wplyw-pandemii-koronawirusa-na-rynek-pracy/yz4bcsq

We wrześniu rynek pracy kontynuował „powrót do normalności”. Przeciętne zatrudnienie sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w ciągu miesiąca o 17 tys. etatów wobec wzrostu o 43 tys. w sierpniu, głównie za sprawą powrotu do pełnego wymiaru czasu pracy oraz wznowienia rekrutacji.
http://www.pkobp.pl/media_files/0ba9bf3a-c4f9-4a4b-998a-0a0bfec8e1b6.pdf
SZKODA, ŻE ZAPEWNE NA KRÓTKO… PAŹDZIERNIK NIE ZAPOWIADA SIĘ DOBRZE…

JESZCZE KILKA STARYCH WRZEŚNIOWYCH, OPTYMISTYCZNYCH DANYCH… Jak wynika z raportu EY “Czy w pandemii centra są handlowe? cytowanego przez FIlary Biznesu: Analiza obrotów, odwiedzalności i ich wzajemnych zależności w centrach handlowych w Polsce” przygotowanego przy współpracy z Mastercard i Top-Key, pod koniec wakacji odwiedzalność centrów handlowych była na poziomie 87 proc. frekwencji notowanej na początku roku.
https://filarybiznesu.pl/wzrosla-frekwencja-w-centrach-handlowych-szybciej-niz-klienci-wrocily-obroty/a6642
ALE TO JUŻ BYŁO…

W bardzo wielu dziedzinach jesteśmy przeregulowani. A pod każdą kolejną zmianę tworzona jest ustawa i powstaje mnóstwo przepisów. Niemcy swoje tarcze antykryzysowe wprowadzali szybko na podstawie ogólnych uregulowań. U nas wymagało to dziesiątków paragrafów i nocnych obrad – mówi prof. Jerzy Hausner w wywiadzie dla 300 Gospodarka.

Mści się na nas trwająca od lat biegunka legislacyjna – dalej Haunser – Prawo jest traktowane instrumentalnie, podstawowe zasady konstytucyjne nie są respektowane, a na końcu dochodzi do takiej sytuacji, że najpierw premier z ministrem zdrowia zapowiadają ograniczenia powołując się na przepisy, których jeszcze nie ma. Sytuacja z Giżycka sprzed kilku dni, gdy policjantka ścigała przez miasto człowieka, bo nie miał maski, w soczewce pokazuje śmieszność wszystkiego, z czym mamy do czynienia, ale wcale nie jest to zabawne.

Czuje się pan słuchany? Czy czuje pan, że po drugiej stronie jest ktoś otwarty na sugestie? – pyta dalej 300 Gospodarka, a Prof. Hausner odpowiada – Czasami się to zdarza, ale nadzwyczaj rzadko. Oprócz decydentów istnieje jednak dla mnie niezwykle ważny odbiorca, jakim są moi koledzy uprawiający ekonomię oraz przedsiębiorcy. Im chcę pokazywać, jakie jest pole wyboru i manewru. Ważna jest także opinia publiczna – opinia ludzi, którzy się tym interesują. Niekoniecznie są ekonomistami, ale działają w gospodarce w różnych rolach. Robię swoje w przekonaniu, że taka jest rola profesora, który swoją pozycję zawdzięcza swojemu krajowi.
https://300gospodarka.pl/wywiady/jerzy-hausner-wywiad-finanse-publiczne-interwencjonizm-panstwa-dlug-publiczny
PROF. HAUSNER JAK ZAWSZE Z RIGCZEM.

DZIAŁ ZAGRANICZNY:

Studzący prysznic na “American Dream” wylewa Paweł Kowalewski z NBP na łamach Obserwatora Finansowego – Doświadczenie pobytów w Stanach Zjednoczonych Ameryki potwierdza, że tam trzeba być naprawdę bardzo zamożnym człowiekiem, by korzystać z życia. Nawet w okresie mojej największej fascynacji USA było mi trochę głupio, gdy słyszałem, że Amerykanin może w najlepszym przypadku liczyć na dwutygodniowy urlop. Wielu znajomych uważa, że powodem zadłużenia gospodarstw amerykańskich jest chęć obecnego pokolenia utrzymania (o wzroście nikt rozsądny już nie marzy) stopy życiowej swoich rodziców. Przy malejących dochodach w ujęciu realnym kredyt często wydaje się jedynym rozwiązaniem. Subiektywne wrażenia moich znajomych potwierdzają badania Brookingsa pokazujące, że wspinanie się po drabinie społecznej staje się coraz trudniejsze. Młodych ludzi ogranicza szklany sufit, żeby go przełamać trzeba mieć dyplom jednej z naprawdę prestiżowych uczelni. A to leży poza zasięgiem przeciętnego zjadacza chleba.
https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/coraz-wiecej-czarnych-chmur-nad-ameryka/

Jedni go kochają, inni nienawidzą, a niektórzy trochę się boją! (…) W sobotę 17 października obchodziliśmy Dzień Arkusza Kalkulacyjnego. Dlaczego w tym terminie ma swoje święto program z tabelkami, kolumnami i formułami? Bo właśnie tego dnia, 41 lat wcześniej, swoją premierę miał pierwszy program do obsługi arkuszy kalkulacyjnych dla Apple II – VisiCalc – piszą Filary Biznesu.
https://filarybiznesu.pl/jedni-go-kochaja-inni-nienawidza-arkusz-kalkulacyjny-swietuje-41-urodziny/a6643
STO LAT… DLA NIEKTÓRYCH ZAWODÓW OZNACZA TO CAŁE ŻYCIE W EXCELU…

BOIMY SIĘ… Polska wśród krajów o najwyższym poziomie lęku wywołanego pandemią. Niemcy po drugiej stronie skali – donosi Gazeta.pl
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26411468,polska-wsrod-krajow-o-najwyzszym-poziomie-leku-wywolanego-pandemia.html

ZACHOWUJMY ZDROWY ROZSĄDEK. BĘDZIE DOBRZE!

A CZY WY JUŻ WRÓCILIŚCIE NA PRACE ZDALNĄ?

EURO 4,57, DOLAR 3,88, WIG ROŚNIE O 0,65%. DOBREGO DNIA!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close