PaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiat

Zbigniew Stonoga kupił bilet i wyp… wyjechał do Norwegii prosić o azyl polityczny

Stonoga zatrzymany

Zbigniew Stonoga, znany biznesmen i autor słynnej inwokacji “Zbigniew Stonoga Po Wyborach” został w ubiegłym tygodniu zatrzymany na polecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie. Jak poinformowałą prokuratura, zatrzymanie miało związek ze śledztwem w sprawie przywłaszczenia 253 tysięcy złotych na szkodę fundacji, prowadzonej przez Stonogę.

Po doprowadzeniu do Prokuratury Regionalnej w Lublinie Zbigniew S. usłyszał zarzuty działania na szkodę fundacji swojego imienia, przywłaszczenia pieniędzy pochodzących z wpłat od darczyńców, uczynienia sobie z tego procederu stałego źródła dochodu, a także prania pieniędzy”

– podano w komunikacie.

Według ustaleń śledczych, Zbigniew Stonoga zarządzając swoja fundacją w okresie od 2 października do 27 grudnia 2019 roku, zorganizował co najmniej 23 zbiórki pieniędzy. Jednocześnie z analizy rachunków fundacji wynika, iż w okresie od 21 października do 29 grudnia 2019 roku Stonoga miał przywłaszczyć sobie łącznie 253 tysiące złotych pochodzących z wpłaconych przez darczyńców na konta fundacji pieniędzy. Jak ustalili śledczy, Stonoga miał przeznaczyć 217 tys. zł z przywłaszczonych pieniędzy na zakup żetonów do gry w jednym z warszawskich kasyn.

Pozostałe pieniądze rozdysponował poprzez udzielenie nieoprocentowanej pożyczki w kwocie 11 tysięcy złotych oraz zapłatę honorarium adwokackiego i zwrotu kosztów procesowych w prywatnej sprawie w wysokości 25 tysięcy złotych.

– wskazano.

Dodano, że z poczynionych ustaleń wynika, że zarzucanych mu przestępstw S. dopuścił się w warunkach recydywy. Za zarzucane mu czyny grozi do 15 lat więzienia.

Stonoga na wolności

Sąd w Lublinie oddalił jednak wniosek prokuratury o aresztowanie Zbigniewa Stonogi i nakazał natychmiastowe zwolnienie podejrzanego. W ocenie sądu „co do niektórych czynów zarzucanych Zbigniewowi Stonodze brak jest dużego prawdopodobieństwa ich popełnienia, a w przypadku pozostałych nie występuje zagrożenie surową karą”.

Sąd odniósł się też do przesłanki matactwa. Zdaniem śledczych, komunikując się przez media społecznościowe biznesmen utrudnia prowadzenie postępowania. W ocenie sądu jest to jednak za mało, by uznać że utrudnia sprawę.

Prokuratura podnosiła też przesłankę matactwa ze strony podejrzanego, wskazując na posiadanie telefonu komórkowego, który wykorzystuje do kontaktu z innymi ludźmi i swojej działalności w mediach społecznościowych. Fakt samego korzystania z telefonu przez podejrzanego nie pozwala zdaniem sądu przyjąć, iż przez to utrudnia postępowanie.

– tłumaczyła rzeczniczka lubelskiego sądu.

Stonoga w Norwegii

Po wypuszczeniu na wolność Zbigniew Stonoga wyjechał do… Norwegii. Zamierza ubiegać się o azyl polityczny w tym kraju. Poinformował o tym na swoim profilu na Facebooku. Biznesmen poprosił tamtejszą Polonię o znalezienie mu noclegu, bo – jak twierdzi – jest “bezdomnym bankrutem”.

W związku z fałszywymi oskarżeniami prokuratur na terenie całej Polski, które nie znajdowały elementarnych walorów dowodowych oskarżeń kierowanych wraz z wnioskami o kolejne aresztowania, postanowiłem zabezpieczyć swoje prawo do życia i wyjechałem do Norwegii, którą jutro rano poproszę o azyl polityczny.

– napisał w poniedziałek na Facebooku.

Jeśli Stonoga otrzyma azyl polityczny w Norwegii, pójdzie drogą Rafała Gawła, założyciela Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych i ruchu Ludzie Przeciw Myśliwym. Gaweł styczniu zeszłego roku został skazany na karę dwóch lat pozbawienia wolności za oszustwa na kwotę kilkuset tysięcy złotych. Jeden z banków miał stracić 220 tys. zł, a Fundacja Batorego 107 tys. zł

Za Gawłem wystawiono list gończy, ale założyciel OMZRiK wyjechał do Norwegii i złożył wniosek o azyl polityczny. Ostatecznie otrzymał azyl i prawo pobytu.

Decyzja, którą podjął norweski wymiar sprawiedliwości poprzedzona została bardzo dokładną analizą mojej sprawy. W ciągu dwóch lat przeanalizowane zostały drobiazgowo wszystkie aspekty związane z sytuacją, w której się znalazłem, moim procesem i w tym kontekście skandalicznymi działaniami białostockiej prokuratury. Zbadano też gruntownie stopień destrukcji i upolitycznienia polskiego wymiaru sprawiedliwości i organów ściągania po zmianach, które wprowadzili w Polsce szowinistyczni nacjonaliści z partii rządzącej.

– napisał Gaweł na Facebooku.

Źródło: WP, Radio ZET

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close