HandelPolska

Polska Izba Handlu nie chce przywrócenia handlowych niedziel

Epidemia nie powinna być wykorzystana jako pretekst do przywrócenia handlowych niedziel – wskazuje Polska Izba Handlu. Możliwość otwarcia w niedzielę małych sklepów przez właściciela daje polskim przedsiębiorcom szanse na odrobienie strat wywołanych pandemią.

Według Polskiej Izby Handlu (PIH), obecna sytuacja nie powinna być wykorzystana jako pretekst do przywrócenia handlowych niedziel.

Warto zwrócić uwagę, że zakupy w małym sklepie są najbezpieczniejszą opcją dla klienta, dlatego że są blisko domu, więc nie trzeba korzystać ze środków transportu oraz dlatego, że czas spędzony w zamkniętej powierzchni w sklepie jest krótszy – powiedział  wiceprezes PIH Maciej Ptaszyński.

Ponadto obsłudze małych sklepów łatwiej jest zapanować nad przestrzeganiem reżimu sanitarnego – dodał.

Warto też pamiętać, że w obecnym w kryzysie, kiedy liczne małe sklepy się zamykają, możliwość ich otwarcia w niedzielę przez właściciela daje polskim przedsiębiorcom szanse na odrobienie strat – wskazał.

W ocenie Izby Polacy w tym trudnym czasie jeszcze bardziej docenili niewielkie, znajdujące się po sąsiedzku placówki, w których bezpiecznie i bez konieczności kontaktu z dużą grupą ludzi można zrobić najpotrzebniejsze zakupy, w tym również w niedziele.

Z kolei dla małych przedsiębiorców kolejna, zwłaszcza tymczasowa zmiana regulacji dotyczących handlu w niedziele byłaby ogromnym wyzwaniem organizacyjnym i finansowym. Klienci przyzwyczaili się już do tego, że przychodzą w niedzielę do małych sklepów, gdzie obsługuje ich właściciel – wskazał Ptaszyński.

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie 7 niedziel. Zakaz nie dotyczy placówek, w których za ladą staną ich właściciele. Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń, nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Polska Izba Handlu jest branżową izbą gospodarczą handlu detalicznego, działa od 1997 roku. Zrzesza około 30 tys. sklepów, hurtowni spożywczych i drogeryjnych oraz firmy z otoczenia FMCG i firmy usługowe.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close