PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Nikt nie spodziewał się takiego wzrostu zakażeń? Dziś mają zapaść ważne decyzje

Dziś prawdopodobnie ważny dzień. Mamy kolejny rekord zakażeń, a rząd w najbliższych godzinach ma podjąć decyzje odnośnie kolejnych obostrzeń. Na szczęście w dzisiejszych Plotkach znajdziemy też trochę pozytywnych informacji!

Rząd podejmie dzisiaj decyzję ws. nowych obostrzeń, czytamy w Business Insiderze. Rzecznik rządu Piotr Müller, pytany, które z obostrzeń mogą być rozszerzone, wskazał, że mogą to być m.in. “kwestie limitów wejść do poszczególnych miejsc, czy ograniczenie funkcjonowania niektórych gałęzi gospodarki”. Jak jednak zastrzegł, “ten drugi wariant jest raczej odkładany na następne etapy, jeżeli będzie to konieczne”.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/koronawirus-w-polsce-nowe-obostrzenia-w-zoltych-i-czerwonych-strefach/668x5wy
NO WIĘC CZEKAMY

Premier: będę rekomendował, by od soboty cała Polska była strefą czerwoną – pisze Polsat News. – Będę rekomendował, abyśmy podjęli taką decyzję, żeby od soboty cała Polska była “czerwoną strefą” – mówił w programie “Gość Wydarzeń” premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przekazał, że ma to związek z rekordem nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. – Będę rekomendował, abyśmy podjęli taką decyzję, żeby od soboty cała Polska była “czerwoną strefą” – mówił w programie “Gość Wydarzeń” premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przekazał, że ma to związek z rekordem nowych zakażeń koronawirusem w Polsce.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-10-21/cala-polska-czerwona-strefa-premier-informuje-kiedy-moze-to-nastapic/
DODAŁ TEŻ, ŻE WOLAŁBY UNIKNĄĆ KOLEJNEGO LOCKDOWNU

ILE będzie kosztować budowa szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym? – tak brzmi nagłówek Super Expressu. Pytany o koszty utworzenia szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym, Dworczyk powiedział, że informacja na temat wykorzystanych środków na szpitale tymczasowe zostanie podana w “terminie późniejszym”. – To będzie kilkanaście milionów złotych, tutaj są prowadzone dość poważne prace, na przykład budowlane, bo trzeba np. wydzielić części na stadionie, żeby były czyste od tych zakażonych, wydzielone w sposób trwały – zaznaczył szef KPRM.
https://superbiz.se.pl/wiadomosci/ile-bedzie-kosztowac-budowa-szpitala-tymczasowego-na-stadionie-narodowym-aa-siM5-CD3i-b9or.html
TERAZ JESZCZE ZNALEŹĆ KADRY

Szpital Narodowy na Stadionie Narodowym szuka “ludzi z pasją” i oferuje “nowe wyzwania”. Chcesz włączyć się do wyjątkowej walki z koronawirusem i pomagać chorym? Masz wykształcenie medyczne? Nie boisz się nowych wyzwań? Dołącz do nas! Oferujemy pracę w pierwszym tymczasowym szpitalu dla chorych zakażonych koronawirusem w Warszawie. Tworzymy zespół, który pokaże, że pandemię da się pokonać profesjonalizmem i solidarnością! Szukamy osób odpowiedzialnych, pełnych dobrej energii i chętnych do pracy w zespole profesjonalistów CSK MSWiA. Oferujemy dobre warunki pracy, możliwość rozwoju zawodowego i przyjazną atmosferę.
https://szpitalnarodowy.pl
ALE TAK BEZ OWOCOWYCH CZWARTKÓW?

Rolnicy znowu protestują w całej Polsce. Kołodziejczak z AgroUnii zatrzymany przez policję. Podczas jednak z takich blokad policja zatrzymała lidera AgroUnii Michała Kołodziejczaka. Jak informuje dziennikarz RMF FM Mateusz Chłystun, policja zatrzymała lidera AgroUnii w Koszutach. Doszło do przepychanek, funkcjonariusze zagrozili użyciem gazu. Kołodziejczak został skuty kajdankami po tym, jak z grupą innych rolników próbował zablokować wóz strażacki wezwany do ugaszenia podpalonych przez protestujących opon.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/10/21/rolnicy-znowu-protestuja-w-calej-polsce-kolodziejczak-z-agrounii-zatrzymany-przez-policje/

Czy nosicie maseczki?

Kara za brak maseczki lada moment będzie dużo wyższa?! Znamy szczegóły, pisze Fakt. Grupa posłów PiS zaproponowała projekt ustawy, który przewiduje surowsze kary za niechodzenie w maseczkach. Przede wszystkim zakazy i nakazy miałyby zostać wprowadzone za pomocą ustawy, co zmieniłoby sytuację. Obecnie niektóre sądy anulują mandaty za brak maseczki między innymi z powodu tego, że nie mają podstawy prawnej. Projekt przewiduje, że mandat za nieprzestrzeganie obostrzeń epidemicznych mógłby wynosić do 1000 zł. Obecnie policja, tak jak za inne wykroczenia, może nałożyć maksymalny mandat w wysokości 500 zł.
https://www.fakt.pl/pieniadze/prawo/maseczki-kara-za-brak-maseczki-lada-moment-duzo-wyzsza/lz4rgwz
CIĘŻKO BYĆ SZUREM

20 mld zł na wsparcie małego i średniego biznesu. Gowin: zdecyduje kolejność zgłoszeń – czytamy na stronie Polskiego Radia. Co najmniej 20 mld zł trafi do polskich firm z Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego – poinformował wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dodał, że nowy fundusz nie zawiera tzw. kopert narodowych, a zdecyduje kolejność zgłoszeń.
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2606005,20-mld-zl-na-wsparcie-malego-i-sredniego-biznesu-Gowin-zdecyduje-kolejnosc-zgloszen
WARTO SIĘ SPIESZYĆ

Dr Paweł Grzesiowski stracił posadę. Tak władza karze tych, którzy ją krytykują, twierdzi Wyborcza. Dr Paweł Grzesiowski, znany ekspert w dziedzinie zdrowia publicznego, nie jest już pracownikiem Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. CMKP, które podlega Ministerstwu Zdrowia, nie przedłużyło mu umowy. – Dali mi do zrozumienia, że to za krytykę sposobu, w jaki rząd walczy z epidemią – przyznaje lekarz. Od początku epidemii recenzował na TT działania rządu. – Wiele z moich uwag było uwzględnianych – mówi. W ostatnim czasie przeważała jednak krytyka. Zwracał uwagę na brak po stronie rządu właściwych decyzji organizacyjnych, problemy chorych z dostępem do leczenia, w tym pacjentów z COVID, a także dotkniętych innymi schorzeniami. W ubiegłym tygodniu w TVN opowiadał, że o drugiej w nocy miał telefon od zrozpaczonego lekarza, który nie mógł znaleźć dla chorego z COVID-19 miejsca w szpitalu, choć jego stan dramatycznie się pogarszał.
https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,26420964,dr-pawel-grzesiowski-krytykowal-rzad-za-nieudolna-walke-z-epidemia.html
JESTEŚMY CORAZ BARDZIEJ CIEKAWI TEGO, CO DZIŚ WYMYŚLĄ RZĄDZĄCY

Wiceminister finansów: deficyt budżetu państwa wyniósł 13,8 mld zł – cytują Filary Biznesu. Po wrześniu br. deficyt budżetu państwa wyniósł 13,8 mld zł – poinformował w środę wiceminister finansów Piotr Patkowski, powołując się na szacunkowe dane MF. Według niego wrzesień był kolejnym miesiącem normalizacji sytuacji gospodarczej po pierwszej fali pandemii. “Szacunkowe dane o wykonaniu budżetu za ubiegły miesiąc pokazują, że wrzesień był kolejnym miesiącem normalizacji sytuacji gospodarczej po pierwszej fali pandemii” – ocenił Patkowski.
https://filarybiznesu.pl/wiceminister-finansow-deficyt-budzetu-panstwa-wyniosl-138-mld-zl/a6675

Koronawirus w Polsce. Pracownicy spółek Skarbu Państwa wspierają infolinię sanepidu, pisze Wprost. Spółki Skarbu Państwa kierują swoich pracowników do pracy na infolinii Głównego Inspektoratu Sanitarnego, o co wnosiło Ministerstwo Aktywów Państwowych – ustalił tvn24.pl. Informacja ta, w rozmowie z dziennikarzami wspomnianego portalu, została potwierdzona przez służby prasowe PKO BP oraz Polskiego Holdingu Hotelowego. Te decyzje mogą być następstwem telekonferencji, w której w ostatnich dniach miał wziąć udział premier wraz z prezesami największych państwowych spółek. Na spotkaniu omawiano kwestię, w jaki sposób firmy z udziałem Skarbu Państwa mogą pomóc w walce z epidemią koronawirusa w Polsce.
https://biznes.wprost.pl/firmy-i-rynki/10379617/koronawirus-w-polsce-pracownicy-spolek-skarbu-panstwa-wspieraja-infolinie-sanepidu.html
WSZYSTKIE RĘCE NA POKŁAD

No dobra, nie samą pandemią żyje człowiek

Resort Ziobry wspiera Huawei ws. 5G. Jego postulaty są podobne do tych, które zgłasza chiński koncern, stwierdza Business Insider. Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że w sprawie budowy sieci 5G należy oceniać nie dostawcę, ale sam sprzęt i oprogramowanie. O takie rozwiązanie od początku apeluje do rządu Huawei. Firma uważa, że państwo prowadzi do uchwalenia przepisów zmierzających do wykluczenia Chińczyków z polskiego rynku. Resort Zbigniewa Ziobry proponuje złagodzenie przepisów w duchu postulatów zgłaszanych przez chiński koncern.
https://businessinsider.com.pl/polityka/huawei-i-siec-5g-w-polsce-resort-ziobry-ma-postulaty-zbiezne-z-chinskimi/ntp71x9

Znana marka odkupuje stare ubrania, czyści i sprzedaje, informuje Fakt. Recommerce, to jedna z głównych strategii marki Patagonia, znanego producenta odzieży turystycznej i wyczynowej. Zdaniem Phila Gravesa, wiceprezesa firmy to również jedyna słuszna strategia, która pozwoli biznesowi przetrwać następne lata w biznesie. Marka Patagonia słynie z odpowiedzialnego podejścia do kwestii ochrony środowiska. Producent odzieży od lat stara się ograniczyć wpływ swojego biznesu na przyrodę.
https://www.fakt.pl/pieniadze/biznes/patagonia-wiceprezes-phil-graves-o-strategii-marki-na-business-insider-global-trends/9w3e0t6
KIERUNEK CIEKAWY

„Uwolnij Bucha”. Wojewódzki i Palikot założyli spółkę, będą produkować alkohol z CBD, pisze Wprost. Janusz Palikot, Kuba Wojewódzki oraz Tomasz Czechowski zajmą się produkcją napojów (także alkoholowych). Jakby tego było mało – będą to m.in. napoje z CBD. Powołali w tym celu spółkę i jeszcze w tym roku wypuszczą piwo “Buch”. Janusz Palikot, Kuba Wojewódzki i Tomasz Czechowski powołali wspólną spółkę Przyjazne Państwo, które będzie zajmować się zlecaniem produkcji na bazie własnych receptur alkoholi i napojów bezalkoholowych zawierające w składzie CBD (Kannabidiol) w postaci ekstraktów i izolatów z konopi siewnych – poinformował Janusz Palikot. Spółka może zostać upubliczniona w przyszłym roku.
https://biznes.wprost.pl/firmy-i-rynki/10379613/uwolnij-bucha-wojewodzki-i-palikot-zalozyli-spolke-beda-produkowac-alkohol-z-cbd.html
KLIENCI SIĘ PEWNIE ZNAJDĄ

PGE planuje wydać 75 mld na zieloną energię, donoszą Filary Biznesu. Największa polska spółka energetyczna PGE (57,4 proc. Udziałów należy do Skarbu Państwa) przedstawiła plan transformacji ukierunkowany na osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Żeby osiągnąć ten cel Grupa zamierza do 2030 roku – jak podaje specjalistyczny serwis Enerdata –  zainwestować 75 mld zł (16,4 mld euro) do 2030 r.  Inwestycje pozwolą PGE zwiększyć moce odnawialnej energii odnawialnej w prtfolio o 6,5 GW , w tym 3 GW energii słonecznej (fotowoltaika), 2,5 GW morskiej energii wiatrowej i co najmniej 1 GW lądowej energii wiatrowej.
https://filarybiznesu.pl/pge-planuje-wydac-75-mld-na-zielona-energie/a6677

Allegro zapowiada zmiany. Przesyłki dotrą również w sobotę? Allegro zapowiada zmiany, które wejdą w życie od listopada. Pojawi się nowa opcja płatności dla klientów korzystających ze Smart Allegro, odbiór przesyłek w sobotę, usunięcie opłaty 0,20 zł oraz zmiany w polityce prywatności. Od 2 listopada klienci zamawiający towary w pakiecie Allegro Smart będą mogli zapłacić przy odbiorze. Do tej pory płatność za towary przy tej opcji była możliwa tylko „z góry” m.in. przelewem lub Blikiem. Przez pierwsze cztery miesiące od 2 listopada do 28 lutego przyszłego roku Allegro nie będzie pobierać dodatkowych opłat za korzystanie z nowej usługi. Od marca za płatność przy odbiorze klienci zapłacą 3,99 zł w ramach pakietu Smart Allegro.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/10/21/allegro-zapowiada-zmiany-przesylki-dotra-rowniez-w-sobote/
I TO SĄ BARDZO PRZYJEMNE INFORMACJE

12 107 potwierdzonych nowych zakażeń. Oj, te liczby mogą przemówić do rządzących w kontekście kolejnych obostrzeń. Dawno nie podawaliśmy kursów walut, więc łapcie: euro: 4,58 dolar: 3,87 frank: 4,28.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close