PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Dziś rząd ogłosi kolejne obostrzenia; „osiągnęliśmy” rekordowy deficyt

Piątek dniem obostrzeń? Wszystko na to wskazuje, zerknijmy do nieoficjalnych doniesień.

Koronawirus. Nowe obostrzenia dla seniorów i młodzieży. Nieoficjalne informacje przekazała Wirtualna Polska. By skuteczniej walczyć z epidemią koronawirusa, rząd wprowadzi zakaz opuszczania domów przez seniorów – wynika z nieoficjalnych informacji, do których dotarła Wirtualna Polska. Dzieci i młodzież w wieku do 16. roku życia w godzinach 9-15 będą mogli przebywać poza domem tylko w towarzystwie osób dorosłych. Obowiązywać będzie także zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-nowe-obostrzenia-dla-seniorow-i-mlodziezy-nieoficjalne-informacje-6567528987318976a
NO TO CZEKAMY NA KONFERENCJĘ I POTWIERDZENIE DONIESIEŃ

Deficyt w Polsce sięgnął prawie 20 proc. PKB. To rekord, stwierdza Business Insider. Wydarzeniem dnia będzie dziś z pewnością zapowiedziana konferencja premiera, na której dowiemy się o nowych obostrzeniach związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i o wsparciu dla dotkniętych tymi obostrzeniami branż. Takie wsparcie sporo kosztuje, Eurostat właśnie podał dane o tym jak bardzo z tego powodu urosło zadłużenie i deficyty budżetowe państw unijnych w pierwszej połowie tego roku, okazało się, że największy deficyt pojawił się w Polsce.
https://businessinsider.com.pl/deficyt-w-polsce-siegnal-prawie-20-proc-pkb-to-rekord/jr36zq1
ŁAŁ, JESTEŚMY W CZYMŚ NA PIERWSZYM MIEJSCU

Czy Poczta będzie zwalniać? – zastanawia się Rzeczpospolita. Koszty pracy w spółce są najwyższe w całej Europie. Operator rozpoczyna redukcję zatrudnienia. W przyszłym miesiącu ruszy w Poczcie Polskiej (PP) program dobrowolnych odejść. Ma dotyczyć głównie pionu administracyjnego oraz osób posiadających drugie źródło dochodu (np. emeryturę). To działanie może jednak nie wystarczyć. Część związkowców w PP twierdzi, że państwowa spółka szykuje zwolnienia grupowe. To efekty zapaści na rynku listów i rosnącej płacy minimalnej, która dla firmy zatrudniającej 80 tys. pracowników jest potężnym wyzwaniem.
https://www.rp.pl/Biznes/310229901-Czy-Poczta-bedzie-zwalniac.html
I JAK TU RYWALIZOWAĆ Z INPOSTEM?

Lewica złożyła projekt ustawy, przewidującej kary za podważanie istnienia pandemii. Rząd nie walczy z antypandemistami i ogranicza się głównie do perswazji i próbuje ich przekonywać, że źle postępują. Kilkanaście dni temu premier Mateusz Morawiecki zaapelował do osób, które nie wierzą w koronawirusa, by nie powtarzały fałszywych informacji i mimo wszystko nosiły maseczki. Tego samego zdania jest Adam Niedzielski, który stwierdził, że zachowanie osób, które nie noszą maseczek, jest nieodpowiedzialne. O krok dalej poszła Lewica, która postanowiła, że osoby podważające pandemię powinny być karane. Krzysztof Śmiszek złożył w Sejmie projekt ustawy, który przewiduje penalizację podważania istnienia pandemii oraz zachęcania innych osób do ignorowania zaleceń sanitarnych. Takie osoby zgodnie z projektem otrzymałyby grzywnę lub karę ograniczenia wolności.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/10/22/lewica-zlozyla-projekt-ustawy-przewidujacej-kary-za-podwazanie-istnienia-pandemii/
BREDNIE TO NIE WOLNOŚĆ SŁOWA?

Rzecznik rządu zdradza: będzie dodatkowe wsparcie finansowe dla poszkodowanych branż – czytamy w Wirtualnej Polsce. – Branże, które zostaną objęte obostrzeniami, będą objęte dodatkowym wsparciem – zadeklarował rzecznik rządu Piotr Müller w programie “Tłit”. – Mogę uspokoić każdego, kogo dotkną dalej idące niż obecne obostrzenia, że dodatkowy strumień finansowy dla tych branż zostanie skierowany. Taka była decyzja sztabu gospodarczego. W przyszłym tygodniu zostaną przedstawione szczegóły – zdradził.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-rzecznik-rzadu-zdradza-bedzie-dodatkowe-wsparcie-dla-poszkodowanych-branz-6567679397185153v

Teraz informacja, która z pewnością wszystkich zaskoczy

Rząd przyznaje, że 500 plus nie zwiększa dzietności, poinformował Business Insider. Gabinet Mateusza Morawieckiego w oficjalnym dokumencie przyznał, że celem wprowadzonego w 2016 roku programu Rodzina 500 plus nie jest zwiększenie liczby urodzeń – pisze “Rzeczpospolita”. Jak pisze “Rz”, to już nieaktualne. O tym, że 500+ nie spowoduje wzrostu urodzeń, mówiła już wcześniej pełnomocniczka rządu ds. demografii Barbara Socha. A teraz rząd po raz pierwszy przyznał to w oficjalnym dokumencie. I dodał, że taki wzrost nigdy nie był celem.
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/rzad-przyznaje-ze-500-plus-nie-zwieksza-dzietnosci/p7de1pc
JAK NIGDY NIE BYŁ CELEM TO SPOKO, OT, PROGRAM DLA ZDOBYWANIA GŁOSÓW

Koronawirus. Agencje pracy gotowe, by ściągać lekarzy z Ukrainy, twierdzi Money.pl. W poniedziałek resort zdrowia zapowiedział zmiany w prawie, które mają ułatwić zatrudnianie lekarzy zza granicy. Średnia dostępność lekarzy w Polsce na 1 tys. mieszkańców to, według statystyk OECD, 2,4. Średnia do 3,5. Z niedoborem medyków rząd zamierza walczyć m.in. zmieniając przepisy, które do tej pory blokowały możliwość zatrudnienia lekarzy np. z Ukrainy.
https://www.money.pl/gospodarka/agencje-pracy-gotowe-by-sciagac-lekarzy-z-ukrainy-6567642132114112a.html
KTO JEST GROŹNIEJSZY – HINDUS DOWOŻĄCY JEDZENIE CZY LEKARZ Z UKRAINY? HALO, PANIE BOSAK?

Polska żywność ceniona na świecie. Eksportujemy jej coraz więcej, donosi Polskie Radio. Wartość eksportowanych towarów rolno-spożywczych z roku na rok rośnie. Od stycznia do sierpnia br. sprzedaż polskiej żywności osiągnęła wartość 21,9 mld euro tj. była o 6 proc. wyższa niż rok wcześniej – poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Jak informuje KOWR, wartość sprzedawanych za granicę towarów rolno-spożywczych z roku na rok rośnie, a tempo wzrostu eksportu przewyższa dynamikę wzrostu importu, co sprawia, że Polska umacnia swoją pozycję jako eksportera netto.
https://polskieradio24.pl/42/3166/Artykul/2606688,Polska-zywnosc-ceniona-na-swiecie-Eksportujemy-jej-coraz-wiecej
NO I ELEGANCKO

Wielka Brytania zwiększa pomoc dla firm dotkniętych skutkami pandemii! Brytyjski rząd znacząco rozszerzył w czwartek pomoc finansową dla przedsiębiorstw, dotkniętych gospodarczymi skutkami epidemii koronawirusa, zwłaszcza na obszarach objętych dodatkowymi restrykcjami. – Zawsze mówiłem, że musimy być gotowi do dostosowania naszego wsparcia finansowego w miarę rozwoju sytuacji i to właśnie robimy dzisiaj. Te zmiany oznaczają, że nasze wsparcie dotrze do znacznie większej liczby osób i ochroni o wiele więcej miejsc pracy – mówił w Izbie Gmin minister finansów Rishi Sunak.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/10/22/wielka-brytania-zwieksza-pomoc-dla-firm-dotknietych-skutkami-pandemii/

Tymczasem mamy kolejne ekologiczne deklaracje

Były już Chiny, teraz Japonia. Premier kraju ogłosi cel zeroemisyjności do 2050 roku, PISZE 300gospodarka. Premier Japonii Yoshihide Suga wkrótce ogłosi neutralność klimatyczną Japonii do 2050 roku. To piąte pod względem wysokości emisji gazów cieplarnianych państwo świata. W poniedziałek premier Yoshihide Suga ma ogłosić cel zerowej emisji netto. Zrobi to w pierwszym od czasu objęcia urzędu w zeszłym miesiącu przemówieniu generalnym do parlamentu Japonii. “Firmy z branż takich jak energia elektryczna, motoryzacja i stal będą musiały podjąć rygorystyczne środki, aby spełnić międzynarodową obietnicę” -informuje Nikkei Asia. Do 2050 emisje Japonii mają zostać zredukowane do zera. Wcześniej kraj ten deklarował 80 proc. ich redukcję do tego czasu.
https://300gospodarka.pl/news/byly-juz-chiny-teraz-japonia-premier-kraju-oglosi-cel-zeroemisyjnosci-do-2050-roku
W DEKLARACJĘ JAPONII JAKOŚ ŁATWIEJ UWIERZYĆ NIŻ W TĘ CHIŃSKĄ

MRPiT: sektor mieszkaniowy bardzo szybko wrócił na ścieżkę wzrostu. Ten rok może być rekordowy, twierdzi Polskie Radio. Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego we wrześniu oddano do użytkowania 20,7 tys. mieszkań, co stanowi wzrost o 21,9% w stosunku do września 2019 r. Z danych GUS-u wynika, że w tym samym miesiącu rozpoczęto budowę 26,2 tys. mieszkań, czyli o 21,6% więcej niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego. Biorąc pod uwagę okres styczeń-wrzesień br. oddano do użytkowania 156,5 tys. mieszkań, co stanowi wartość o 7,4% wyższą niż w tym samym okresie 2019 r.
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2606753,MRPiT-sektor-mieszkaniowy-bardzo-szybko-wrocil-na-sciezke-wzrostu-Ten-rok-moze-byc-rekordowy

Żabka weźmie od Ciebie plastikowe butelki. W zamian obiecuje nagrody, czytamy na green-news.pl. Idea nowego projektu jest dość prosta: klient przynosi do sklepu plastikowe butelki, a za każdą z nich otrzymuje 10 żappsów, czyli punktów przyznawanych w programie lojalnościowym sieci (można je wymieniać na nagrody). Póki co, projekt ma dość ograniczony zasięg i skupia się na 23 sklepach w dzielnicach Praga Północ i Praga Południe. W ten sposób u przynajmniej części klientów firma chce wyrobić nawyk oddawania do sklepu plastikowych opakowań, co może wskazywać na chęć kontynuowania programu.
https://www.green-news.pl/1328-zabka-butelki-woda-od-nowa
ŻABKA Z RIGCZEM?

Nie wytrzymał konkurencji Netflixa? To koniec Quibi, pisze Benchmark.pl. Quibi miał być nowoczesnym serwisem VOD, dostosowanym do współczesnego widza. Nie przetrwał jednak próby czasu i już niedługo zostanie zamknięty. Quibi to dostosowany do smartfonów serwis VOD, który wystartował w kwietniu tego roku. Jako startup zgromadził niemal 2 miliardy dolarów. Do usługi przekonano ponad 7 milionów użytkowników, a firma otrzymała 250 milionów dolarów przychodu z abonamentów. Pomysł przyjęto entuzjastycznie, jednak ostatecznie nie udało się przyciągnąć widzów na stałe.
https://www.benchmark.pl/aktualnosci/to-koniec-quibi-serwis-zostanie-zamkniety.html

13 632 – tyle mamy nowych, potwierdzonych zakażeń w Polsce. Dziś rząd ma ogłosić kolejne obostrzenia. Coś czujemy, że będzie srogo.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close