GastronomiaGospodarkaPaństwoPolitykaPolskaPrawoZdrowie i medycyna

Wchodzą nowe obostrzenia. Rząd od jutra zamyka gastronomię i seniorów w domach

Kolejny smutny rekord

Padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia informuje o nowych 13 632 przypadkach COVID-19 i śmierci 153 osób. Tym samym całkowita liczba wykrytych w Polsce zakażeń koronawirusem przekroczyła 228 318, a liczba ofiar śmiertelnych sięgnęła 4 172.

Największe liczby zakażeń koronawirusem pochodzą z województw mazowieckiego (2075) i małopolskiego (1554). Wysokie liczby chorych zanotowano również w pozostałych województwach: śląskie (1305), kujawsko-pomorskie (1207), wielkopolskie (1050), podkarpackie (852), łódzkie (800), lubelskie (743), pomorskie (741), dolnośląskie (667), świętokrzyskie (639), zachodniopomorskie (558), lubuskie (449), opolskie (401), warmińsko-mazurskie (365), podlaskie (226).

Nowe obostrzenia

W związku z gwałtownym skokiem zachorowań, Ministerstwo Zdrowia ogłosiło dzisiaj również nową listę obostrzeń. Od 24 października obostrzenia dotyczące strefy czerwonej będą obowiązywać w całej Polsce. Dodatkowo rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz życia społecznego:

  • objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych – (szczegóły określi MEN w rozporządzeniu);
  • w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna;
  • zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia już  rozpoczętych turnusów;
  • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;
  • max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych;
  • ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia – z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.
Fot. Twitter

Zakaz czy prośba?

Nowe obostrzenia wywołały już falę komentarzy. Komentujący zwracają uwagę, że zarówno na rządowej stronie jak i przygotowanych przez rząd grafikach jest mowa o ograniczaniu przemieszczania się osób 70+ jako nakazie. Z kolei premier Mateusz Morawiecki stwierdził na konferencji, że to tylko prośba.

Ponadto dziwią wyłączenia od tego zakazu/prośby. Internauci zwracają uwagę, że wyłączenie kościołów, pracy czy robienia zakupów sprawia, że przepis jest martwy.

Stowarzyszenie Niskie Składki krytykuje z kolei termin wprowadzania nowych obostrzeń. Rząd ogłosił zamknięcie branży gastronomicznej zaledwie 12 godzin przed wejściem przepisów w życie. Obostrzenia obowiązywać będą bowiem od jutra.

Następnym razem proponujemy ogłosić przed północą, tak 10 minut przed. Przedsiębiorcy będą zachwyceni.

– napisali na Twitterze.

Źródło: KPRM

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close