GastronomiaGospodarkaMarketingMediaPaństwoPolitykaPolskaPrawo

#WspieramGastro – internauci chcą uratować polską gastronomię

Nowe obostrzenia

W związku z gwałtownym skokiem zachorowań na COVID-19, Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nową listę obostrzeń. Od 24 października obostrzenia dotyczące strefy czerwonej będą obowiązywać w całej Polsce. Dodatkowo rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz życia społecznego:

  • objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych – (szczegóły określi MEN w rozporządzeniu);
  • w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna;
  • zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia już  rozpoczętych turnusów;
  • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;
  • max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych;
  • ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia – z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.

Nowe obostrzenia wywołały już falę komentarzy.  Przedstawiciele branży gastronomicznej wskazują, że nowe przepisy oznaczają de facto kolejny lockdown dla branży. W mediach społecznościowych organizują oni wyprzedaże produktów spożywczych – ryb, mięsa czy nawet warzyw. Inni ratują się robieniem kiszonek z warzyw i mrożeniem mięs oraz innych towarów, których nie dadzą rady sprzedać przez najbliższe dni.

Rząd ogłosił bowiem zamknięcie branży gastronomicznej zaledwie 12 godzin przed wejściem przepisów w życie. Samo zaś rozporządzenie w tej sprawie zostało z kolei opublikowane zaledwie kilkadziesiąt minut przed północą.

Następnym razem proponujemy ogłosić przed północą, tak 10 minut przed. Przedsiębiorcy będą zachwyceni.

– krytykuje termin wprowadzania nowych obostrzeń Stowarzyszenie Niskie Składki.

#WspieramGastro

Polskiej gastronomii postanowili pomóc internauci, którzy zorganizowali akcję #WspieramGastro. Polega ona na wsparciu lokalnych biznesów przez zamówienie jedzenia na wynos i polecenie restauracji w sieci.

Jakkolwiek decyzja o ograniczeniu działalności gastronomii jest logiczna, to naraża ona branżę na katastrofę, zwłaszcza drobnych przedsiębiorców, ich pracowników, dostawców. Zachęcam – zamawiajcie na dowóz! Bierzcie na wynos! Ratujecie w ten sposób miejsca pracy.

– pisze jeden z uczestników, a prywatnie działacz SLD.

Nowe obostrzenia dla gastronomii oznaczają dla branży wyrok śmierci. Dlatego zachęcam do dołączenia do akcji #WspieramGastro i wsparcia lokalnych biznesów.

– dodaje z kolei Dariusz Szczotkowski, prezes wolnościowego Stowarzyszenia Niskie Składki.

Jak widać, walka polską gastronomię zjednoczyła internautów, niezależnie od poglądów politycznych i gospodarczych. Akcję można obserwować pod hasztagiem #WspieramGastro.

Źródło: Twitter

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close