BankowośćPaństwoPolska

Kolejny bank z wielomilionową karą nałożoną przez UOKiK!

Prezes UOKiK nałożył na Getin Noble Bank ponad 7 mln zł kary za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów – podał Urząd. Nakazał, by Getin Noble Bank wypłacił po 20 tys. zł rekompensaty osobom, które kupiły obligacje GetBack za pośrednictwem Getin Noble Bank.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w poniedziałek, że prezes Urzędu Tomasz Chróstny wydał trzy decyzje wobec Getin Noble Banku (GNB).

Dotyczą one uznania klauzul modyfikacyjnych za niedozwolone postanowienia umowne, jednostronnej zmiany umów o kredyt hipoteczny oraz wprowadzania w błąd podczas oferowania obligacji GetBack – poinformował w  komunikacie UOKiK.

Jak dodano, decyzje te mają ułatwić poszkodowanym konsumentom dochodzenie roszczeń w sądzie; po uprawomocnieniu stają się prejudykatem.

Oznacza, że ustalenia prezesa Urzędu co do faktu stosowania przez przedsiębiorcę praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów czy klauzuli niedozwolonej są dla sądu wiążące – czytamy.

Urząd sprawdzał również w postępowaniu wyjaśniającym, czy i jak Getin Noble Bank rozlicza się z osobami, które wcześniej spłaciły kredyt konsumencki. W wyniku działań UOKiK przedsiębiorca zmienił sposób rozliczania na korzystniejszą dla konsumentów metodę liniową.

W przypadku pierwszej decyzji, dotyczącej jednostronnej zmiany umów o kredyt hipoteczny, prezes UOKiK uznał, że Getin Noble Bank wprowadzał w błąd, informując o zmianie postanowień umów o kredyt hipoteczny, w tym indeksowanych do franka szwajcarskiego.

Chróstny wskazał, że efektem działania GNB było to, że wiele osób musiało zaakceptować nowe warunki, w przeciwnym razie bank wypowiedziałby umowę i wymagałby spłaty całości kredytu.

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na Getin Noble Bank karę finansową ponad 7 mln zł (7 019 640 zł). Zgodnie z decyzją prezesa UOKiK konsumenci otrzymają od banku listy informujące o zakwestionowanych praktykach. Decyzja nie jest prawomocna – poinformowano.

Jeśli chodzi o decyzję dotyczącą niedozwolonych postanowień, szef UOKiK uznał za niedozwolone postanowienia zawarte we wzorcach umów, dotyczących m.in. wydawania kart płatniczych, udzielania pożyczek, prowadzenia rachunków. Getin Noble Bank przyznawał sobie prawo do bliżej nieokreślonych ich modyfikacji, gdy np. zmienią się przepisy, zapadną wyroki sądów, czy nastąpi korekta omyłek pisarskich.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close