PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Morawiecki zabrał głos w sprawie protestów; rząd pomoże zamkniętym branżom

Kolejny dzień Strajku Kobiet, ważne rządowe deklaracje i… zbliżający się lockdown? Dzisiejsze Plotki z całą pewnością zawierają wiele ważnych newsów!

Morawiecki zabiera głos w sprawie protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji, pisze Onet. – Dramaty, które przeżywają kobiety, kiedy dowiadują się o wadach płodu są niewyobrażalne. Każdy może się tylko nad nimi pochylić i z ogromną troską starać się to co kobieta czuje – stwierdził Mateusz Morawiecki na konferencji pasowej. Premier dodał, że nie ma zgody na “akty wandalizmu w przestrzeni publicznej”. – To, co odbywa się w przestrzeni publicznej, aktów wandalizmu są niedopuszczalne. Nie zgadzam się na to i nie ma naszego przyzwolenia – powiedział szef rządu. Premier stwierdził, że będzie zalecał wprowadzenie badań prenatalnych dla wszystkich kobiet.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/morawiecki-zabiera-glos-w-sprawie-protestow-po-wyroku-trybunalu-konstytucyjnego/274pmwv,79cfc278
CZY DOCZEKAMY SIĘ LEPSZEJ OPIEKI NAD MATKĄ I DZIECKIEM PO PORODZIE?

Rząd pomoże zamkniętym branżom. Premier przedstawił plan, informuje Business Insider. Dodatkowe świadczenie postojowe, zwolnienie z płacenia składek na ZUS, bezzwrotne dotacje w wysokości 5 tys. zł dla mikrofirm i zwolnienie z opłaty targowej – to nowe rozwiązania dla zamkniętych przez rząd branż w związku z pandemią koronawirusa. Zaprezentował je na konferencji premier Mateusz Morawiecki.
https://businessinsider.com.pl/firmy/pomoc-dla-zamknietych-branz-plan-rzadu/3lxs5zh
CZYLI SZYKUJE SIĘ LOCKDOWN BEZ LOCKDOWNU

Rząd zwalnia niektóre firmy ze składek na ZUS za listopad, donosi Rzeczpospolita. Firmy, których obrót w stosunku do ubiegłego roku spadnie o minimum 40 proc., nie będą płaciły składek na ZUS za listopad 2020 r. – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej. Jak dodał wsparciem zostaną objęte wszystkie przedsiębiorstwa dotknięte obostrzeniami antycovidowymi. Premier dodał, że przedstawione rozwiązania dotyczą listopada, ale mogą zostać przedłużone, jeśli będzie to konieczne, na grudzień i kolejne miesiące.
https://www.rp.pl/ZUS/310279973-Rzad-zwalnia-niektore-firmy-ze-skladek-na-ZUS-za-listopad.html
NO I DOBRZE

Rząd szykuje się na pełny lockdown! No w końcu Sasin powiedział, że nie będzie… Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na rządowe źródła, jeśli do piątku gwałtowny wzrost zachorowań nie zwolni, w Polsce zostanie wprowadzony pełny lockdown. Pod uwagę brany jest między innymi całkowity zakaz poruszania się poza domem, z wyjątkiem dojazdów do pracy, czy całkowicie zdalna oświata. To, czy pełny lockdown zostanie wprowadzony, będzie zależało od tempa przyrostu nowych zachorowań. Decyzja ma zapaść do piątku, czyli tuż przed dniem Wszystkich Świętych, który oznacza wzmożony ruch na cmentarzach.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/10/26/pelny-lockdown-od-piatku/
OJ, PO PROSTU SIĘ TEGO NIE NAZWIE LOCKDOWNEM I TYLE

Strajk generalny w środę? Będzie nielegalny – stwierdza Fakt. Z powodu decyzji Trybunału Konstytucyjnego, która zaostrza przepisy aborcyjne, w całej Polsce od kilku dni mają miejsce protesty. Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, zapowiedziała na środę strajk generalny w postaci odejścia od stanowisk pracy. Wiele kobiet zadeklarowało w nim udział, jednak okazuje się, że może być to poważny problem prawny. Money.pl zauważa, że raczej nie można spodziewać się masowego udziału w protestach ze strony nauczycielek, urzędniczek, pracowniczek handlu czy też pielęgniarek. Zawodów, które są bardzo sfeminizowane. Przepisy nie chronią pracowników w związku z tego typu strajkiem i ewentualną nieobecnością w pracy z jego powodu. By nieobecność była usprawiedliwiona, to trzeba wziąć urlop lub urlop na żądanie. Jednak trzeba pamiętać, że pracodawca może odmówić udzielanie urlopu, gdy obecność pracownika w pracy jest niezbędna do funkcjonowania zakładu/firmy/przedsiębiorstwa. Za nieusprawiedliwioną obecność w pracy grozi zaś zwolnienie.
https://www.fakt.pl/pieniadze/prawo/strajk-generalny-w-srode-bedzie-nielegalny-prawo-pracy/cby2j7h

Protesty powodem do zorganizowania Marszu Niepodległości?

Blisko 500 wykroczeń i ponad 20 przestępstw. Policja podsumowuje interwencje w trakcie protestów, czytamy we Wprost. Policja zaczyna karać uczestników protestów przeciwko wyrokowi TK ws. aborcji. Dotychczas wystawiono 142 mandaty, skierowano 281 wniosków o ukaranie do sądu. W ostatecznym rozrachunku policja nie interweniowała np. ze względu na brak zakrytych ust czy nosa albo za brak zachowanego dystansu społecznego. Mundurowi interweniowali m.in. podczas oblania farbą pomnika Jana Pawła II, zatrzymywano osoby, które rzucały w policjantów kamieniami.
https://www.wprost.pl/kraj/10381220/blisko-500-wykroczen-i-ponad-20-przestepstw-policja-podsumowuje-interwencje-w-trakcie-protestow.html

Bąkiewicz: Marsz Niepodległości zostanie zorganizowany bez względu na pandemię i obostrzenia – cytuje prezesa Stowarzyszenia Marszu Niepodległości Wprost. Bąkiewicz zapowiedział publicznie, że 11 listopada w Warszawie zostanie zorganizowany coroczny Marsz Niepodległości. Głównym argumentem dla doprowadzenia tej inicjatywy do skutku będą trwające obecnie demonstracje w polskich miastach. Narodowiec twierdzi, że skoro trwające obecnie demonstracje kobiet nie są rozwiązywane przez policję, to i jego wydarzenie ma prawo się odbyć. Ma nadzieję, iż do jego wydarzenia zostanie zastosowane takie samo podejście, jakie służby stosują w przypadku protestu ws. aborcji. Zaznacza jednocześnie, że organizatorzy Marszu będą namawiać jego uczestników do noszenia maseczek i utrzymywania odpowiedniego dystansu.
https://www.wprost.pl/kraj/10381276/bakiewicz-marsz-niepodleglosci-zostanie-zorganizowany-bez-wzgledu-na-pandemie-i-obostrzenia.html
CHYBA NIE WYGRZEBIEMY SIĘ Z TEJ PANDEMII

Praca w niedziele z 2,5 razy wyższymi stawkami. Nowa-stara propozycja w sprawie uchylenia zakazu handlu – piszą Wiadomości Handlowe. Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa przesłał pismo do ministra rozwoju, pracy i technologii, Jarosława Gowina, w którym przedstawiono propozycje odnośnie branży handlowej. Zdaniem związkowców, można byłoby otworzyć hipermarkety i galerie handlowe w niedziele, ale pod warunkiem wprowadzenia 2,5 razy wyższych stawek za pracę w tym dniu i refundacji środków higieny.
https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykul/praca-w-niedziele-z-2-5-razy-wyzszymi-stawkami-nowa-propozycja-w-sprawie-uchylenia-zakazu-handlu
CZYLI NIEREALNE

Morawiecki: Przywrócenie handlu w niedziele nie jest brane pod uwagę – cytuje premiera 300gospodarka. Premier Mateusz Morawiecki zapytany podczas konferencji prasowej o to, czy w związku z rozwojem pandemii koronawirusa rozważane jest tymczasowe przywrócenie handlu w niedziele. Morawiecki odparł krótko, że w tym momencie takie rozwiązanie nie jest brane pod uwagę.
https://300gospodarka.pl/live/morawiecki-przywrocenie-handlu-w-niedziele-nie-jest-brane-pod-uwage
NO WŁAŚNIE

Kolejny bank z wielomilionową karą nałożoną przez UOKiK! Prezes UOKiK nałożył na Getin Noble Bank ponad 7 mln zł kary za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów – podał Urząd. Nakazał, by Getin Noble Bank wypłacił po 20 tys. zł rekompensaty osobom, które kupiły obligacje GetBack za pośrednictwem Getin Noble Bank.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/10/26/kolejny-bank-z-wielomilionowa-kara-nalozona-przez-uokik/
ACH TE BANKI

Gdy warto, rząd powołuje się na unijne przepisy

Grzegorz Puda: “piątka dla zwierząt” to dopasowanie prawa do przepisów unijnych – cytuje Polskie Radio. “Piątka dla zwierząt” jest dostosowaniem się do rozporządzenia UE. Nie bez znaczenia jest fakt, że w krajach unijnych wzrasta zainteresowanie mięsem pozyskiwanym bez zbędnego cierpienia zwierząt – mówi w wywiadzie dla wtorkowego “Dziennika Gazety Prawnej” minister rolnictwa Grzegorz Puda. Minister rolnictwa ocenił, że niektóre środowiska rozpętały wokół ustawy o ochronie zwierząt wielką histerię i wielu rolników jej uległo.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2609185,Grzegorz-Puda-piatka-dla-zwierzat-to-dopasowanie-prawa-do-przepisow-unijnych
A JAKBYŚMY TAK W INNYCH SPRAWACH DOSTOSOWALI PRAWO DO UNIJNYCH PRZEPISÓW?

JP Morgan: najlepiej, gdyby wybory wygrał Donald Trump – czytamy w Business Iniderze. Wciąż czekamy i nie możemy się doczekać na nowy pakiet pomocowy ze strony rządu dla branż, które ucierpią wskutek koniecznych obostrzeń związanych z ograniczaniem epidemii koronawirusa. Wiemy już, że minister finansów woli, aby ta pomoc była w postaci pożyczek, a nie bezzwrotnych prezentów. UOKiK ukarał Getin Noble za wciskanie ludziom obligacji Get Back, w Chinach trwa największa oferta publiczna na świecie, JP Morgan w USA twierdzi, że dla giełdy Trump będzie lepszy niż Biden, a w Polsce banki korygują swoje prognozy gospodarcze.
https://businessinsider.com.pl/jp-morgan-najlepiej-gdyby-wybory-wygral-donald-trump/2qvfdwd
A WYBORY TUŻ TUŻ

GPW na drugim miejscu pod względem wartości debiutów w Europie i z 8. największym debiutem na świecie, donosi 300gospodarka. Wartość pierwotnych ofert publicznych przeprowadzonych na europejskich giełdach w III kwartale 2020 roku wyniosła 5,9 mld euro, więcej o ponad 50 proc. w ujęciu rocznym. Warszawska giełda znalazła się na drugim miejscu w Europie, głównie dzięki debiutowi Allegro – wynika z raportu PwC „IPO Watch Europe”.
https://300gospodarka.pl/news/gpw-na-drugim-miejscu-pod-wzgledem-wartosci-debiutow-w-europie-i-z-8-najwiekszym-debiutem-na-swiecie
CO BYŚMY ZROBILI BEZ PRYWATNYCH FIRM

Cezary K. zatrzymany. Śledztwo ws. gróźb wobec Lewandowskiego – pisze Rzeczpospolita. Cezary K., były współpracownik Roberta Lewandowskiego, został zatrzymany przez policję w związku ze śledztwem ws. kierowania gróźb pod adresem piłkarza Bayernu Monachium i reprezentacji Polski. Informację podaje Radio Zet, powołując się na PAP. Cezary K. jest podejrzany o kierowanie gróźb pod adresem Lewandowskiego, które miały zmusić kapitana reprezentacji Polski do zapłaty 20 mln euro. Śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie.
https://www.rp.pl/Sluzby-mundurowe/201029433-Cezary-K-zatrzymany-Sledztwo-ws-grozb-wobec-Lewandowskiego.html
ROBERT ATAKUJE NIE TYLKO NA BOISKU?

Posłanki Lewicy otoczyły w Sejmie Jarosława Kaczyńskiego, skandując: „To jest wojna” oraz „hańba”. Zapowiadają się niezwykle gorące dni. Tymczasem odnotowaliśmy kolejny rekord zakażeń – 16 300.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close