PaństwoPolitykaPolskaPrawoWarszawaZdrowie i medycyna

Premier wezwał Żandarmerię Wojskową do pomocy policji w “ochronie porządku publicznego”

Żandarmeria Wojskowa pomoże policji w pilnowaniu porządku

Zgodnie z zarządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego, od środy Żandarmeria Wojskowa zyska uprawnienia policji. Żołnierze mają pomagać policji w ,,ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego”. Zgodnie z zarządzeniem, decyzja premiera będzie obowiązywała aż do odwołania stanu epidemii.

Zarządzenie Mateusza Morawieckiego o skierowaniu Żandarmerii Wojskowej do pomocy policji, datowane na 23 października, opublikowane zostało w Monitorze Polskim w poniedziałek i natychmiast wywołało serię komentarzy w mediach społecznościowych. Komentujący wiążą tę decyzję z ogromnymi protestami, które trwają od czwartku.

Przypomnijmy, że w czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał, że usunięcie ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją. Zbadania przepisów domagali się posłowie PiS oraz Konfederacji.

Decyzja TK w sprawie aborcji ze względu na wadę płodu wywołała wiele emocji i rozpoczęła ogromną falę protestów w całej Polsce. Uczestnicy i zwolennicy protestów dzielą się w sieci informacjami i wsparciem, używając hasztagów takich jak #StrajkKobiet, #WyrokNaKobiety czy też #PiekłoKobiet.

MON uspokaja, ale przemilcza parę kwestii

Do komentarzy w mediach społecznościowych odniósł się rzecznik rządu Piotr Müller. Rządzący podkreślają, że to nie pierwsza taka sytuacja.

W związku z sensacyjnymi nagłówkami dotyczącymi wsparcia Żandarmerii Wojskowej w zakresie działań związanych z Covid-19 przypominam, że analogiczne decyzje były wydane wiosną tego roku. Z oczywistych względów były przyjęte pozytywnie, jako element wsparcia walki z epidemią.

Również MON podkreśliło, że takiej pomocy Żandarmeria udzielała policji również podczas pierwszej fali epidemii i że “to standardowe działania, które nie mają związku z manifestacjami”. Żandarmeria pomagała między innymi w kontrolowaniu przestrzegania kwarantanny.

Jednak jak zauważa dziennikarz RMF FM Patryk Michalski, choć prawdą jest, że Żandarmeria Wojskowa wspomagała inne służby już wcześniej, to od momentu wybuchu epidemii w Polsce żołnierze nie mieli jeszcze tak szerokich uprawnień – i ten fakt jest przez rządzących pomijany.

Mateusz Morawiecki, od kiedy stoi na czele rządu, wydał pięć zarządzeń, które przyznawały Żandarmerii Wojskowej kompetencje policji. Ostatni raz taka decyzja zapadła w listopadzie ubiegłego roku – z okazji Narodowego Święta Niepodległości – i obowiązywała tylko jeden dzień. Najnowsze zarządzenie premiera obowiązywać będzie do momentu odwołania stanu epidemii, czyli w sumie nie wiadomo jak długo.

Na mocy zarządzenia żołnierze będą mogli na przykład wylegitymować każdego, zatrzymać w razie podejrzenia popełnienia przestępstwa, przeprowadzić kontrolę osobistą. Ponadto mogą zastosować środki przymusu bezpośredniego, a nawet – w określonych przypadkach – użyć broni palnej.

Źródło: RMF FM

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close