PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Premiera CYBERPUNK 2077 przełożona, inwestorzy sprzedają akcje

Media zastanawiają się, w jaki sposób wyjść z sytuacji, w jakiej obecnie się znaleźliśmy – zarówno w kwestii protestów, jak i pandemii. Ciekawego wywiadu udzielił Andrzej Rzepliński. Zapraszamy na dzisiejsze Plotki!

Jak wyjść z impasu po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego – zastanawia się Rzeczpospolita. Premier mówi o uspokojeniu sytuacji i wspólnej Polsce. Prezes PiS o ataku na naród. Lewica żąda braku kar za aborcję, a PSL wzywa do referendum. Na środę zapowiedziano kolejne protesty. Jakie są realne możliwości wyjścia z kryzysu? Liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet stawia sprawę jasno i podkreśla, że chodzi o cofnięcie decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Ale nie tylko. – Proponujemy postulaty od ludzi. Życzymy sobie, by oświadczenie pani Przyłębskiej (ogłoszenie wyroku ws. aborcji – red.) było traktowane jako tylko oświadczenie – mówiła Lempart we wtorek. I podkreślała, że protestujący chcą też m.in. „prawdziwego TK, prawdziwego rzecznika praw obywatelskich i SN”.
https://www.rp.pl/Spor-o-aborcje/201029366-Jak-wyjsc-z-impasu-po-orzeczeniu-Trybunalu-Konstytucyjnego.html
KAŻDY DZIEŃ W DOBIE PANDEMII NA WAGĘ ZŁOTA

Rząd wprowadza pomoc dla przedsiębiorców. Postojowe, zwolnienie z ZUS i bezzwrotne pożyczki, informuje Wprost. Rząd wprowadza Tarczę Branżową. W ramach nowej pomocy najbardziej dotknięte lockdownem branże będą mogły liczyć na pomoc państwa. Rząd wprowadza nowe rozwiązania pomocowe dla firm, które ucierpiały na kolejnym lockdownie. Chodzi głównie o branże fitness, targową, czy rozrywkową. Jak zaznaczył premier Mateusz Morawiecki wartość wsparcia wyniesie nawet 1,8-2 mld zł. Dotyczy to ponad 170 tys. firm oraz ponad 430 tys. pracowników.
https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10381277/rzad-wprowadza-pomoc-dla-przedsiebiorcow-postojowe-zwolnienie-z-zus-i-bezzwrotne-pozyczki.html
TYM RAZEM TARCZA BRANŻOWA?

Program “Za życiem” – zobacz, jakie przewiduje wsparcie dla dzieci i ich rodzin – pisze Polskie Radio. Program “Za życiem” jest przeznaczony dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością i dla ich rodziców. Celem jest m.in. udzielenie szczególnej pomocy kobietom w ciąży powikłanej i w razie niepowodzeń położniczych, a także dzieciom, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu, powstałe w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu. Na realizację programu w latach 2017-2021 przewidziano ponad 3 mld zł.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2609423,Program-Za-zyciem-–-zobacz-jakie-przewiduje-wsparcie-dla-dzieci-i-ich-rodzin
CZYLI PO PROSTU PROGRAM Z 2016 ROKU, A COŚ NOWEGO PO WYROKU TK?

Andrzej Rzepliński o orzeczeniu TK ws. aborcji: Wyrok trzeba opublikować – cytuje Rzeczpospolita. – „Aborcja jest zabójstwem”. To pana słowa, które są ostatnio cytowane. Dziś je pan podtrzymuje? – Nic się nie zmieniło. Może to być czyn w systemie prawa uznawany za zły, ale osoba, która się go dopuszcza, nie ponosi odpowiedzialności karnej. Zachowanie to jest oczywiście niepożądane, ale ze względu na okoliczności traktuje się je jako legalne albo obojętne z punktu widzenia prawa karnego.
https://www.rp.pl/Zdrowie/310279909-Andrzej-Rzeplinski-o-orzeczeniu-TK-ws-aborcji-Wyrok-trzeba-opublikowac.html
COŚ CZUJEMY, ŻE TO BĘDZIE CYTAT DNIA NA WIELU STRONACH

Polska nie przyjęła unijnego dokumentu o sztucznej inteligencji, bo było w nim słowo „gender”. W ubiegłym tygodniu, kierująca obecnie UE prezydencja niemiecka przedstawiła projekt unijnych wniosków. Polska jako jedyna zablokowała przyjęcie unijnego dokumentu. Polsce nie spodobało się, że w tekście użyto słowa „gender”. Konkretnie chodzi o zapis „gender quality”, czyli „równość płci”, jako jedna z wartości wymienionych w dokumencie. Polski sprzeciw wobec użycia słowa “gender” potwierdził Andrzej Sadoś, ambasador RP przy UE.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/10/27/polska-nie-przyjela-unijnego-dokumentu-o-sztucznej-inteligencji-bo-bylo-w-nim-slowo-gender/
TU JUŻ SERIO CIĘŻKO O JAKIŚ SENSOWNY KOMENTARZ

Skarbówka jest ciekawa, co takiego o niej myślimy

Skarbówka chce wiedzieć, co myśli o niej podatnik. Na badanie wyda pół miliona złotych – poinformował Business Insider. Krajowa Administracja Skarbowa sprawdza, co sądzą o niej Polacy. Na zlecenie urzędników specjalistyczna firma ma dowiedzieć się, jakie są oczekiwania wobec fiskusa, jak ludzie oceniają jego pracę i co powinno się zmienić w podejściu skarbówki do podatników – dowiedział się Business Insider Polska.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/skarbowka-chce-zbadac-co-podatnicy-mysla-o-krajowej-administracji-skarbowej/w996qg6
WIELE OSÓB PEWNIE MYŚLI O SKARBÓWCE TO SAMO

Skarbówka niemal jak policja. Ma skuteczniej walczyć z szarą strefą, pisze Super Express. Ministerstwo Finansów chce dać Krajowej Administracji Skarbowej nowe narzędzia do walki z oszustami. W nowym projekcie przepisów zwiększających uprawnienia KAS jest kilkaset zmian. “Funkcjonariusze KAS zyskają podstawę prawną do formalnego prowadzenia śledztw w zakresie przestępstw gospodarczych, szczególnie wymierzonych w budżet państwa. Polska skarbówka stanie się de facto policją skarbową, z szerokimi uprawnieniami, jakie przysługują policjantom” – ocenia Puls Biznesu.
https://superbiz.se.pl/wiadomosci/skarbowka-niemal-jak-policja-ma-skuteczniej-walczyc-z-szara-strefa-aa-muL1-hqra-YqnT.html
CIEKAWE CO O TYM MYŚLĄ PODATNICY

Łódź: Czynsz za 1 zł w lokalach miejskich dla branży gastronomicznej i fitness, donosi WNP. Łódzki magistrat obniżył do 1 zł czynsz za listopad za wynajmowane lokale miejskie przez przedsiębiorców działających w branżach gastronomicznej i fitness. Wsparcie ma związek z ich ograniczoną działalnością z powodu kolejnej fali epidemii koronawirusa.
https://www.wnp.pl/finanse/lodz-czynsz-za-1-zl-w-lokalach-miejskich-dla-branzy-gastronomicznej-i-fitness,427534.html
NIE TYLKO W ŁODZI TAKIE DECYZJE

Dopłaty do czynszu, nowe formy wsparcia. W Sejmie o pakiecie mieszkaniowym – pisze Polskie Radio. Pakiet mieszkaniowy zawiera rozwiązania w ramach których dodatki mieszkaniowe mają być wyłączone spod egzekucji komorniczej i administracyjnej – zaznacza Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Osobom o niskich dochodach ma być też łatwiej ustalić, czy mogą skorzystać z tego typu dodatków. Resort podkreślił, że dodatki mieszkaniowe to świadczenia, które przysługują osobom w najtrudniejszej sytuacji materialnej. Nowe przepisy w ramach pakietu mieszkaniowego miałyby usprawnić system dodatków mieszkaniowych oraz wyeliminować wątpliwości interpretacyjne. Mają być też “bardziej adekwatne do potrzeb adresowania wsparcia, jakim jest dodatek mieszkaniowy”. Autorzy rozwiązań proponują również wyłączenie dodatków spod egzekucji administracyjnej oraz komorniczej.
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2609601,Doplaty-do-czynszu-nowe-formy-wsparcia-W-Sejmie-o-pakiecie-mieszkaniowym
A JAK TAM CENY MIESZKAŃ?

Czy ceny mieszkań spadną? – zastanawia się Obserwator Gospodarczy. Czy ceny mieszkań w nowych osiedlach będą nadal szły w górę? Czy po podwyżce nastąpi korekta? Co o tym zdecyduje? Jakie mieszkania będą tanieć, a jakie drożeć? W których lokalizacjach? Sondę na ten temat przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl. Zbigniew Juroszek, prezes Atal:
Na ten moment nie dostrzegamy przesłanek, które mogłyby być zapowiedzią odwrócenia trendu i sugerowałyby tendencje spadkowe w cenach mieszkań. Zakładamy, że ceny nie powinny w najbliższych kwartałach ulegać większym wahaniom. Przewidujemy stabilizację stawek z możliwym, niewielkim trendem wzrostowym. Ma to związek z ciążącymi na branży budowlanej rosnącymi kosztami inwestycji. Mamy do czynienia z wyższymi cenami materiałów budowlanych i wykonawstwa, ale także gruntów. Warto jednak zaznaczyć, że notowane obecnie wyniki sprzedaży udowadniają, że to poziom akceptowalny dla klientów.
Więcej opinii w artykule:
https://obserwatorgospodarczy.pl/transport-i-infrastruktura/29-nieruchomosci/1601-czy-ceny-mieszkan-spadna

Polska dostała od Unii pieniądze, może nawet rząd się z nich ucieszy, kto wie

Komisja Europejska wsparła Polskę w ochronie miejsc pracy. Komisja Europejska poinformowała, że wypłaciła Polsce 1 miliard euro na pomoc w ochronie miejsc pracy i utrzymanie zatrudnienia. Bruksela skierowała też środki do Włoch i Hiszpanii, krajów, które najmocniej dotknął kryzys wywołany koronawirusem.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/10/27/komisja-europejska-wsparla-polske-w-ochronie-miejsc-pracy/
WŁOCHY OTRZYMAŁY 10 MLD, A HISZPANIA 6

Premiera Cyberpunka 2077 ponownie przesunięta. Wstrząs na giełdzie – donosi Wprost. Od kilku dni spółkami, które utrzymywały indeks WIG20 na powierzchni były CD Projekt i Allegro. Od dziś zostało tylko Allegro. Inwestorzy nerwowo zareagowali na ponowne, trzecie już przesunięcie długo wyczekiwanego Cyberpunka 2077. Na tę informację od rana reaguje GPW. Inwestorzy wyprzedają akcje CD Projektu. W momencie otwarcie akcje spółki były tańsze już o ponad 4,6 proc. Za jedną trzeba obecnie zapłacić 347,2 zł.
https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/gielda/10381764/premiera-cyberpunka-2077-ponownie-przesunieta-wstrzas-na-gieldzie.html
CIEKAWE CZY TO OSTATNIE PRZESUNIĘCIE PREMIERY

Szpitale mają kolejny problem. Koszty wywozu odpadów zaczynają je dławić, stwierdza Business Insider. W polskich szpitalach chorych przybywa w błyskawicznym tempie, a medycy zużywają coraz więcej sprzętu ochronnego. To kolejny – z wielu – problem, z jakim mierzą się szpitale, a co więcej – niektórym kończą się kontrakty na odbiór odpadów, a nowe oznaczają nawet kilkukrotnie wyższe stawki. W szpitalach wraz z liczbą pacjentów, przybywa odpadów, zwłaszcza zużytego sprzętu ochronnego.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/koronawirus-w-polsce-szpitale-maja-kolejny-problem/qxlljcr
JAKBY SZPITALE MIAŁY ZA MAŁO NA GŁOWIE

W Polsce mniejszy zastój na rynku pracy niż w większości państw UE, informują Filary Biznesu. Choć bezrobocie w Europie w związku z rozwijającą się od lutego i marca pandemią koronawirusa nie zwiększyło się dramatycznie w żadnym z krajów Unii Europejskiej, najnowsze dane Eurostatu wyraźnie wskazują na zauważalny wzrost wskaźnika zastoju na rynku pracy. Jego poziom w krajach UE z 12,8% podskoczył do 14%. Te dodatkowe 1,2 pp. to największy wzrost od 2008 roku. Jak podkreślają eksperci Personnel Service, Polska na europejskim tle wypada całkiem dobrze, choć w naszym kraju także zanotowano pewne spadki.
https://filarybiznesu.pl/w-polsce-mniejszy-zastoj-na-rynku-pracy-niz-w-wiekszosci-panstw-ue/a6776
ZAWSZE JAKIŚ PLUS

Gdzie kupujemy materiały do remontu? 80 proc. Polaków robi to online, stwierdzają Filary Biznesu. Dekoracje, oświetlenie i farby to najczęściej kupowane przez Polaków kategorie produktów remontowo-wykończeniowych w Internecie – wynika z badania „Zwyczaje remontowe Polaków. Czy produkty do remontu i wykończenia wnętrz kupujemy online?” zleconego przez sieć supermarketów Bricomarché. Na te artykuły nabywane za pośrednictwem Internetu Polacy wydają średnio 465,35 zł miesięcznie, a nieco ponad 20 proc. ankietowanych więcej niż 500 zł miesięcznie. Badanie potwierdza, że e-commerce już teraz jest ważnym kanałem sprzedaży produktów do remontu, wykończenia lub wyposażenia domu, a zdaniem sieci Bricomarché jego znaczenie będzie regularnie wzrastać. Niewątpliwy wpływ na bardziej dynamiczny rozwój zakupów w Internecie ma pandemia COVID-19.
https://filarybiznesu.pl/gdzie-kupujemy-materialy-do-remontu-80-proc-polakow-robi-online/a6781
I TO SIĘ RACZEJ NIE ZMIENI

18 820 nowych potwierdzonych zakażeń. Na dziś zapowiedziano również kolejne protesty w Ramach Strajku Kobiet. Kursy walut: Euro – 4,59’; Dolar – 3,89; Frank – 4,27.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close