PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Minister edukacji wściekły na nauczycieli, którzy poparli strajki – szykują się konsekwencje

Za nami kolejny dzień strajków oraz, niestety, kolejny rekord zakażeń. Przekroczyliśmy liczbę 20 000 dziennych testów o wyniku pozytywnym. O godzinie 12:30 odbędzie się specjalna konferencja premiera, być może dojdzie do kolejnych obostrzeń.

Po decyzji TK ws. aborcji cały kraj strajkuje, pisze Rzeczpospolita. Protesty w dużych miastach i mniejszych miejscowościach, strajk objął uczelnie. W Sejmie prezes PiS wskazuje winnych – to opozycja, która „odpowie za to”. „Macie krew na rękach”, „Wolny wybór”, „ Jest nas dużo i jesteśmy wk*wione” czy „Rząd podzielił Polskę bardziej niż pizza z ananasem”. Około 13.00 przed siedzibą Ordo Iuris w centrum Warszawy zaczął zbierać się tłum ludzi. W większości młodych, kobiet i mężczyzn z domowej roboty transparentami i przypiętymi symbolami czerwonej błyskawicy. W rytm „Marszu imperialnego” z „Gwiezdnych wojen” i skandowanych haseł o rewolucji, ale też wymierzonych bezpośrednio w PiS protestujący przeszli pod Sejm, gdzie zapowiedzieli blokadę.
https://www.rp.pl/Spor-o-aborcje/310289881-Po-decyzji-TK-ws-aborcji-caly-kraj-strajkuje.html
A MAMY PRZECIEŻ JESZCZE PANDEMIĘ

Minister edukacji wściekły na nauczycieli. Będą konsekwencje? – zastanawia się Fakt. Niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji poruszył całą Polskę. Zachwianie tzw. kompromisu aborcyjnego na niekorzyść kobiet sprawiło, że na ulicach większych i mniejszych miast dzień w dzień tłumy ludzi manifestują w ich obronie. Strajk kobiet poparło już wiele grup zawodowych, w tym nauczyciele. To rozsierdziło ministra edukacji. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział wyciągnięcie konsekwencji wobec nauczycieli za “zachęcanie uczniów do udziału w wydarzeniach ulicznych” oraz “narażanie dzieci” w czasach pandemii i zdalnego nauczania. Warto jednak w tym momencie przypomnieć, że zostało ono ponownie uruchomione dopiero w ostatnim czasie, gdy liczba nowych zakażeń zaczęła gwałtownie rosnąć po rozpoczęciu zwykłego roku szkolnego.
https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/strajk-kobiet-minister-edukacji-ostrzega-nauczycieli/ht0j96v
CZYLI BĘDZIE TYLKO CIEKAWIEJ

Kryzys złotego. Euro najdroższe od marca, stwierdza Polsat News. Za euro dziś przed południem trzeba było płacić więcej niż 4,62 zł. Po raz ostatni wspólna waluta kosztowała tak dużo ponad pół roku temu – w ostatniej dekadzie marca. Dzisiejsza cena franka szwajcarskiego to prawie 4,32 zł. Niektórzy “frankowicze” w listopadzie zapłacą najwyższą ratę kredytu w historii. Dolar przekraczał dziś granicę 3,93 zł, co było największą ceną od lipca. Funt kosztował blisko 5,11 zł i wrócił do poziomów z maja. Naszą walutę osłabia błyskawicznie rosnąca liczba Polaków chorujących na Covid-19 i obawy, że “pełzający lockdown” będzie coraz bardziej paraliżował gospodarkę.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-10-28/kryzys-zlotego-euro-najdrozsze-od-marca/

Trzaskowski: Nie będzie rejestracji Marszu Niepodległości. Narodowcy: To przyjdziemy „spontanicznie”. Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz poinformował we wtorek, że pomimo pandemii narodowcy planują zorganizować Marsz Niepodległości również w tym roku. Bąkiewicz jako argument za jego organizacją podał… obecne demonstracje przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/10/28/trzaskowski-nie-bedzie-rejestracji-marszu-niepodleglosci-narodowcy-to-przyjdziemy-spontanicznie/
CZYLI I LISTOPAD SZYKUJE SIĘ PEŁEN WRAŻEŃ

Nie będzie pieniędzy dla medyków? PiS wycofuje się z pomysłu, informuje Fakt. Dodatek w wysokości 100 proc. pensji dla wszystkich medyków za pracę z chorymi na Covid-19 lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. I to niezależnie od tego, czy dany pracownik został tam skierowany, czy nie. Tak wyglądał pierwotny plan pomocy służbie zdrowia. Teraz wygląda na to, że PiS zaczął się rakiem wycofywać z tego pomysłu. Partia rządząca już złożyła nowelizację ustawy, która nie weszła jeszcze w życie, ale już wywołała oburzenie opozycji.
https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/dodatek-dla-medykow-za-prace-z-chorymi-na-covid-19-pis-wycofuje-sie-z-pomyslu/0hked9x
NO, SZYBKO POSZŁO

A co powiecie na „estoński” CIT?

„Estoński” CIT w Polsce od stycznia 2021. Sejm przegłosował ustawę, przekazuje Wprost. Sejm przyjął wprowadzenie tzw. estońskiego CIT, choć w izbie niższej nie przyjęto poprawek, które rozszerzałyby krąg uprawnionych. Nie objęto nim spółek komandytowych czy komandytowo-akcyjnych. Zmiany mają wejść w życie w styczniu 2021 roku, pozostaje jedynie podpis prezydenta pod ustawą.
https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/podatki/10382106/estonski-cit-w-polsce-od-stycznia-2021-sejm-przeglosowal-ustawe.html

Sejm znowelizował ustawy fiskalne. Mają uniemożliwić wyprowadzanie pieniędzy do rajów podatkowych, podaje Polskie Radio. Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy wprowadzającą opodatkowanie CIT spółek komandytowych oraz ograniczającą tzw. ulgę abolicyjną. Głównym celem zmian jest uszczelnienie systemu podatkowego i obrona przed wyprowadzaniem pieniędzy do rajów podatkowych. Chodzi o nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2610201,Sejm-znowelizowal-ustawy-fiskalne-Maja-uniemozliwic-wyprowadzanie-pieniedzy-do-rajow-podatkowych
TYM RAZEM NA PEWNO SIĘ UDA

Więcej mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach. Jest ustawa Sejmu, pisze Super Express. Sejm uchwalił w środę tzw. społeczną część pakietu mieszkaniowego, który zakłada m.in. zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, dopłaty do czynszu dla podnajemców mieszkań, wakacje czynszowe w TBS czy wyższe granty na budowę i wsparcie dla gmin.
https://superbiz.se.pl/wiadomosci/wiecej-mieszkan-na-wynajem-dla-osob-o-niskich-dochodach-jest-ustawa-sejmu-aa-pxnb-sP7K-rUyZ.html

“Pełzający lockdown”. Coraz większe problemy biur podróży, stwierdza Polsat News. Biura podróży i agenci turystyczni z powodu wiosennego lockdownu i późniejszego ograniczania przez Polaków wyjazdów wakacyjnych mają teraz duże problemy finansowe. Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów wzrosła zarówno liczba dłużników jak i kwota niezapłaconych zobowiązań. W czasie pandemii suma zaległości zwiększyła się z 14,2 do 19,2 mln zł. Przedstawiciele branży przyznają, że przed wakacjami dostali od rządu takie samo wsparcie jak inni przedsiębiorcy. Nie uwzględniono jednak faktu, że turystyka została wyjątkowo mocno dotknięta przez kryzys covidowy i programy pomocowe okazały się niewystarczające.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-10-27/pelzajacy-lockdown-coraz-wieksze-problemy-biur-podrozy/
KOLEJNE MIESIĄCE DUŻYCH DOCHODÓW TEŻ NIE PRZYNIOSĄ

Rząd przyjął plan inwestycyjny dla CPK. Wiadomo, ile zostanie wydane na nowe lotnisko przez pierwsze cztery lata, o szczegółach pisze Business Insider. Łączne koszty finansowania I etapu Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) w latach 2020-2023 oszacowano na ok. 12,8 mld zł – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Zaplanowane na ten okres inwestycje będą realizowane głównie z wyemitowanych skarbowych papierów wartościowych.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/centralny-port-komunikacyjny-koszty-budowy-cpk-i-etap-do-2023-r/5sve9t6
BĘDZIEMY TEN PROJEKT UWAŻNIE ŚLEDZIĆ

Uwaga, teraz coś śmieszno-strasznego

Na aplikację STOP COVID wydano 5 mln zł. Ile osób z niej skorzystało? – pyta Wprost.  Posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba oraz Dariusz Joński od lipca prowadzili kontrolę w Ministerstwie Cyfryzacji. Przyglądali się m.in. funkcjonowaniu aplikacji STOP COVID – ProteGO. Dariusz Joński stwierdził m.in. że powiadomienia o zakażeniu uruchomiło zaledwie 72 użytkowników. Polityk dodał, że na kampanię promocyjne resort wydał 3 miliony złotych.O instalowanie aplikacji apelował w minionym tygodniu Mateusz Morawiecki. – Ograniczmy liczbę kontaktów społecznych na najbliższe tygodnie. Kluczowe są: dezynfekcja, noszenie maseczek – powszechne i kontrolowane, a także wietrzenie pomieszczeń. Kto może, proszę o wgranie aplikacji Stop COVID, bo to może zatrzymać transmisję koronawirusa – mówił szef rządu.
https://biznes.wprost.pl/koronawirus/10382105/na-aplikacje-stop-covid-wydano-5-mln-zl-ile-osob-z-niej-skorzystalo.html
NO ŚREDNIA TA INWESTYCJA

Nowy Drogi Ład. Raport: Polska może nie udźwignąć klimatycznych zobowiązań – czytamy w Polskim Radiu. Polska do tej pory nie przyjęła żadnej daty neutralności klimatycznej, ale będzie musiała to w końcu zrobić. Raport “Nowy Drogi Ład”, przygotowany przez Warsaw Enterprise Institute, przedstawia analizę możliwych skutków, jakie dla polskiej gospodarki będzie miało wprowadzenie Nowego Zielonego Ładu, tj. unijnego programu osiągania neutralności klimatycznej. Polska, chcąc nie chcąc, zgadza się na wdrożenie Nowego Zielonego Ładu, przyjmując środki unijne w perspektywie finansowej 2021-2027. Może jednak tego ciężaru nie udźwignąć, o ile nie wynegocjuje korzystnych dla siebie warunków realizacji klimatycznych zobowiązań, m.in. swobody wyboru rozwiązań technologicznych, w tym energii atomowej. Na szczęście, to jest jeszcze możliwe.
https://polskieradio24.pl/42/3167/Artykul/2610404,Nowy-Drogi-Lad-Raport-Polska-moze-nie-udzwignac-klimatycznych-zobowiazan
TO BĘDĄ WSPANIAŁE NEGOCJACJE

Nowe obostrzenia w Niemczech i Francji, rynki załamane, pisze Business Insider. Niemieckie sklepy pozostaną otwarte, ale ze znaczącym ograniczeniem – 1 klient na 10 metrów kwadratowych. Dla zamkniętych firm rząd ma przeznaczyć 10 mld euro pomocy finansowej. Ograniczenia mają trwać od 2 do 30 listopada. We Francji Macron zapowiedział „kwarantannę narodową” co najmniej do 1 grudnia. Szczegóły mają zostać przedstawione dzisiaj. Wiadomo jednak, że podobnie jak w Niemczech otwarte mają pozostać szkoły i przedsiębiorstwa. Rynek najwyraźniej jednak do końca zakładał, że takich częściowych lockdownów uda się jednak uniknąć. Kiedy się okazało, że nie, pojawiła się silna reakcja. Indeksy giełd we Frankfurcie i Mediolanie spadły o ponad 4 proc., w Paryżu, Brukseli i Oslo o ponad 3 proc., wybijając się poniżej ostatnich dołków i spadając najniżej od maja.
https://businessinsider.com.pl/nowe-obostrzenia-w-niemczech-i-francji-rynki-zalamane/5mvdxfl
TYMCZASEM NA LOCKDOWN W POLSCE SIĘ O DZIWO NIE ZANOSI

Lewandowski vs. Kucharski: Taśmy prawdy – czytamy w nagłówku Rzeczpospolitej. Dane z telefonu i laptopów Cezarego Kucharskiego mogą być kluczowe dla wyjaśnienia, czy w domniemanym szantażu Roberta Lewandowskiego brał udział niemiecki dziennikarz. Dane z telefonu i laptopów Cezarego Kucharskiego mogą być kluczowe dla wyjaśnienia, czy w domniemanym szantażu Roberta Lewandowskiego brał udział niemiecki dziennikarz.
https://www.rp.pl/Pilka-nozna/310289876-Lewandowski-vs-Kucharski-Tasmy-prawdy.html
LEWY JAK KAŻDA DUŻA GWIAZDA MA SWÓJ SKANDAL FINANSOWY?

Bitcoin nadal drożeje! Dobry okres dla posiadaczy kryptowalut. Bitcoin notowany był dziś rano na głównych giełdach w granicach około 13 750 dolarów. To najwyższy poziom od początku 2018 r. Wówczas najpopularniejsza kryptowaluta była na fali schodzącej po wyznaczeniu w grudniu 2017 r. historycznego maksimum na poziomie 19 000 dolarów. Dziś bitcoin znajduje się w ewidentnym trendzie wzrostowym. Jeszcze na początku roku „król kryptowalut” kosztował 7300 dolarów. W trakcie marcowych zawirowań na giełdach jego cena spadła poniżej 5000 dolarów. Od tamtej pory (z dwoma przystankami) obserwujemy silny wzrost ceny bitcoina, co rodzi skojarzenia z hossą z 2017 r.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/10/28/bitcoin-nadal-drozeje-dobry-okres-dla-posiadaczy-kryptowalut/
TRZEBA PRZYZNAĆ, TRZYMA SIĘ TO KRYPTO

Rekord zakażeń, złotówka słabnie, pogoda też średnia. Przynajmniej weekend tuż tuż. Bądźcie zdrowi, widzimy się jutro!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close