PaństwoPolitykaPolskaPrawoZdrowie i medycyna

Mobilizacja WOT. Wszyscy żołnierze otrzymają wezwania do stawienia się w jednostkach

Mobilizacja WOT

Jak poinformował płk. Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT, wszyscy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymają powiadomienie o konieczności stawienia się w swojej jednostce wojskowej. Wezwanie związane jest ze zwiększonym zaangażowaniem terytorialsów w walkę z koronawirusem.

Już dzisiaj (wszyscy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, za wyjątkiem tych już zaangażowanych w działania przeciwkryzysowe, otrzymają powiadomienia o konieczności stawienia się w swojej jednostce wojskowej.

– przekazał rzecznik prasowy WOT.

W czwartek ministerstwo zdrowia poinformowało o przekroczeniu 20 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem. W planach operacyjnych WOT, taki poziom zakażeń został zdefiniowany jako “trigger”, który uruchamia przejście formacji do działań przeciwepidemiologicznych o dużej intensywności.

Żołnierze WOT zostaną wprowadzenie do wszystkich szpitali, gdzie będą się zajmować wstępną segregacją pacjentów. Tak zwany triaż terytorialsi wykonują już w 262 placówkach. WOT-owcy zostaną również skierowani do punktów wymazowych, gdzie będą zajmować się pobieraniem materiału biologicznego na badania. Obecnie zajmują się tym w 225 punktach.

Rzecznik prasowy WOT dodał, że równolegle WOT będzie budował kilka Regionalnych Centrów Pobrań, które docelowo, w przyszłości będą mogły zamieniać się w centra szczepień. Terytorialsi zaangażują się również w budowę szpitali tymczasowych na szczeblu wojewódzkim. WOT zajmie się zapewnieniem i utrzymaniem zasilania awaryjnego z elektrowni polowych o dużej mocy.

WOT dostaną samodzielne patrole?

Zwiększona aktywność WOT-u wiążę się z zapowiedziami MON o zwiększeniu aktywności wojska w walce z koronawirusem do 20 tysięcy żołnierzy. Część z nich będą stanowić terytorialsi.

Równolegle do zwiększenia się obowiązków żołnierzy WOT, przeprowadzane będą szkolenia z zakresu udzielenia pierwszej pomocy oraz pobierania materiału biologicznego. Na tę chwilę 2159 żołnierzy WOT jest przeszklonych w zakresie udzielania pierwszej pomocy, a 500 przeszkolono w zakresie pobierania wymazów.

Ze względu na coraz większą liczbę osób przebywających w kwarantannie musi również zwiększyć się liczba patroli, które zajmą się jej monitoringiem. Obecnie żołnierze WOT wykonują te zadania we wspólnych patrolach z policjantami, ale rozpatrywane są scenariusze wsparcia realizacji tych zadań samodzielnie przez żołnierzy WOT, w miastach i aglomeracjach, gdzie liczba osób izolowanych będzie największa.

– przekazał rzecznik WOT.

Rekord zakażeń

Dziś padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia informuje o 21 629 nowych przypadkach COVID-19 i śmierci 202 osób. Tym samym całkowita liczba wykrytych w Polsce zakażeń koronawirusem przekroczyła 340 834, a liczba ofiar śmiertelnych sięgnęła 5 351.

Największe liczby zakażeń koronawirusem pochodzą z województw mazowieckiego (3416), wielkopolskiego (3082), kujawsko-pomorskiego (1954), małopolskiego (1914), śląskiego (1761), łódzkiego (1554), lubelskiego (1455), podkarpackiego (1274), pomorskiego (1049). Duże zakażonych pochodzi również z województw dolnośląskiego (999), zachodniopomorskiego (668), świętokrzyskiego (607), warmińsko-mazurskiego (594), opolskiego (550), lubuskiego (394), podlaskiego (358).

Rząd zamyka cmentarze… od jutra! Sprzedawcy kwiatów i zniczy wku…rzeni! Czy leci z nami pilot?!

Źródło: Gazeta.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close