PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Sasin otrzymał od rządu kolejne bojowe zadanie

Nadszedł piątek, ten tydzień minął nam wyjątkowo szybko. Nie ma się czemu dziwić, działo się naprawdę dużo. Zapraszamy do lektury dzisiejszych Plotek!

Szpitale tymczasowe pod nadzorem Jacka Sasina? – zastanawia się Wirtualna Polska. Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym może ruszyć w najbliższych kilkudziesięciu godzinach. W celu otwarcia kolejnych placówek premier Matusz Morawiecki podpisał decyzję dla sześciu spółek Skarbu Państwa – tłumaczył w programie WP “Tłit” szef KPRM Michał Dworczyk. ak się okazuje, w projekt włączony będzie także Jacek Sasin. – W sposób naturalny Ministerstwo Aktywów Państwowych nadzoruje spółki, więc będzie miało najwięcej do powiedzenia – zaznaczył Michał Dworczyk.
https://wiadomosci.wp.pl/szpitale-tymczasowe-pod-nadzorem-jacka-sasina-szef-kprm-wprost-6570172607780993v
PANIE, MIEJ TEN KRAJ W OPIECE

Protesty po wyroku TK ws. aborcji. Prezydent chce zmian? Chłodna reakcja PiS – ocenia Rzeczpospolita. Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki mają podobne stanowisko co do korekty prawa po decyzji TK w sprawie aborcji. W piątek wielka demonstracja w stolicy. Prezydent Andrzej Duda jest kolejnym politykiem obozu Zjednoczonej Prawicy, który sygnalizuje, że po decyzji TK przepisy wymagają doprecyzowania w sprawie letalnych wad płodu. Prezydent w środę i czwartek ogłosił stanowisko, że kobiety nie mogą być zmuszone do „heroicznych decyzji”.
https://www.rp.pl/Spor-o-aborcje/310299897-Protesty-po-wyroku-TK-ws-aborcji-Prezydent-chce-zmian-Chlodna-reakcja-PiS.html
TO BĘDZIE CIEKAWY WEEKEND

“Na Warszawę”. Dziś marsz kobiet protestujących ws. aborcji – informuje RMF FM. Po południu w stolicy odbędzie się marsz “Na Warszawę”. Organizują go kobiety sprzeciwiające się zaostrzeniu ustawy aborcyjnej. Piątek jest dziewiątym dniem ich protestu. Ich plany nie zmieniły się, mimo że na polecenie Prokuratora Krajowego śledczy mogą postawić zarzuty organizatorom manifestacji. “Nie boimy się” – odpowiadają przedstawicielki Strajku Kobiet i ostrzegają przed prowokatorami.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-strajk-kobiet/news-na-warszawe-dzis-marsz-kobiet-protestujacych-ws-aborcji,nId,4824795

Prokurator chciała postawić zarzuty oficerowi ABW, który wjechał w demonstrantki. Odebrali jej śledztwo – donosi Fakt. Prokurator prowadzącej sprawę potrącenia demonstrantek przez oficera ABW odebrano śledztwo. Chciała ona postawić kierowcy zarzut karny. Sprawa trafiła jednak do wyższej instancji, która stwierdziła, że doszło tylko do wykroczenia drogowego.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/strajk-kobiet-prokurator-chciala-postawic-zarzuty-oficerowi-abw-ktory-wjechal-w/1lhekjk#slajd-3

mBank wsparł Strajk Kobiet, a politycy PiS stwierdzili, że nie chcą już konta w niemieckim banku. mBank w krótkim nagraniu zebrał fotografie swoich pracowników wraz ze znakiem protestów (czerwona błyskawica) w czarno-białej stylistyce i dodał jedynie hasło: „Wspieramy”. Wsparcie mBanku dla Strajku wywołało spore oburzenie części komentujących. Politycy partii rządzącej zapowiedzieli również rezygnację z usług banku.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/10/29/mbank-wsparl-strajk-kobiet-a-politycy-pis-stwierdzili-ze-nie-chca-juz-konta-w-niemieckim-banku/
mBank NA PEWNO BARDZO SIĘ PRZEJĄŁ

Inne banki mają problemy innego rodzaju

Trzeci największy bank w Polsce rusza ze zwolnieniami. Pracę straci do 2 tys. osób, pisze Wprost. Zwolnienia grupowe w polskim oddziale Santandera. Potrwają 2 lata, a z pracą pożegna się maksymalnie 2 tys. pracowników banku. Santander Bank Polska zdecydował o uruchomieniu procedury zwolnień grupowych, które będą realizowane do końca 2022 roku i obejmą do 2 tys. wszystkich zatrudnionych na koniec września 2020 roku – zarówno w centrali, jak i w sieci dystrybucji” – podał bank.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10382239/trzeci-najwiekszy-bank-w-polsce-rusza-ze-zwolnieniami-prace-straci-do-2-tys-osob.html
A TO PEWNIE NIE JEDYNY BANK, KTÓRY BĘDZIE ZWALNIAŁ

Państwowe spółki mają budować szpitale tymczasowe. Premier podpisał sześć decyzji, poinformował Business Insider. Premier Mateusz Morawiecki zobowiązał duże spółki Skarbu Państwa lub te z większościowym udziałem SP do budowach kolejnych szpitali tymczasowych na ponad 3 tys. łóżek; powstaną one m.in. w Płocku i Ostrołęce, a także na Pomorzu, Śląsku i w Małopolsce – poinformował w piątek szef KPRM Michał Dworczyk. Pierwszy szpital tymczasowy powstał na Stadionie Narodowym. Premier zobowiązał spółki Skarbu Państwa do budowy kolejnych.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/szpitale-tymczasowe-premier-polecil-budowe-spolkom-skarbu-panstwa/6jhz58l
LEPIEJ PÓŹNO NIŻ WCALE

Walka ze skutkami pandemii. Niektóre darowizny będzie można podwójnie odliczyć od dochodu, donosi Polskie Radio. W najbliższych trzech miesiącach każda złotówka przeznaczona na wsparcie ochrony zdrowia i szkolnictwa będzie podwójnie, aż w 200-proc. odliczona od dochodu – zapowiada Ministerstwo Finansów. – Obecnie trwają prace nad przedłużeniem obowiązywania stawki 0% VAT na darowizny laptopów do szkół w czasie pandemii – mówi Iwona Prószyńska, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. Jak dodaje, takie rozwiązanie działało już wiosną tego roku i zostało dobrze przyjęte, więc teraz mamy powrót do tej idei.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2611122,Walka-ze-skutkami-pandemii-Niektore-darowizny-bedzie-mozna-podwojnie-odliczyc-od-dochodu
MIŁO

Jeronimo Martins przewiduje, że okres świąteczny będzie trudny! Jeronimo Martins, właściciel m.in. sklepów Biedronka, ocenia, że okres sprzedażowy przed Bożym Narodzeniem będzie trudny z powodu kryzysu epidemicznego – poinformowali przedstawiciele grupy podczas telekonferencji. Wskazała, że niewiadomą pozostaje rozwój pandemii, a tym samym możliwe dalsze restrykcje, np. w zakresie przemieszczania się ludności. Dyrektor oceniła, że grupa jest lepiej niż wiosną przygotowana do restrykcji już obowiązujących w Polsce (m.in. ograniczenia w liczbie klientów). Wskazała, że Biedronka wydłużyła godziny pracy, przygotowała odpowiednią ofertę dla klientów, zapewniła bezpieczeństwo sanitarne.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/10/29/jeronimo-martins-przewiduje-ze-okres-swiateczny-bedzie-trudny/
BĘDZIE, ALE CÓŻ ZROBIĆ

Koronawirus: Czy pracodawca może nakazać pracę podczas kwarantanny – zastanawia się Rzeczpospolita. Izolowani w domu w związku z podejrzeniem zakażenia nie muszą godzić się na pracę zdalną. Z najnowszych danych resortu zdrowia wynika, że już 489 tys. osób, prawdopodobnie głównie pracowników i członków ich rodzin, skierowano na domową kwarantannę. Na podpis prezydenta Andrzeja Dudy czeka tarcza 5.0. Zacznie obowiązywać następnego dnia po publikacji w Dzienniku Ustaw. W życie wejdzie też wtedy regulacja przewidująca możliwość pracy zdalnej na kwarantannie.
https://www.rp.pl/Kadry/310299912-Koronawirus-Czy-pracodawca-moze-nakazac-prace-podczas-kwarantanny.html

Nie samą pandemią żyje człowiek:

InPost sprzedaje paczkomaty. Bitwa będzie zacięta, stwierdzają Filary Biznesu. Ruszył proces sprzedaży operatora paczkomatów. Allegro musi się liczyć z ostrą konkurencją ze strony funduszy – pisze jedna z gazet. “Puls Biznesu” informuje, że InPost kwitnie w czasach zarazy, więc Advent, główny akcjonariusz ma szansę uzyskać dobrą cenę. Według dziennika, grono chętnych już się klaruje – oprócz funduszu KKR, finansującego rozwój spółki, wymieniane są tuzy private equity: Blackstone, Hellman&Friedman i CVC.
https://filarybiznesu.pl/inpost-sprzedaje-paczkomaty-bitwa-bedzie-zacieta/a6821
NIE MA TO JAK PACZUSZKA CZEKAJĄCA W PACZKOMACIE

Szczelniejszy VAT w międzynarodowym e-handlu. Znamy projekt zmian przepisów, informuje Polskie Radio. Resort finansów przekazał do konsultacji projekt zmiany ustawy o VAT, wprowadzający unijne przepisy tzw. Pakietu VAT e-commerce. Chodzi m.in. o uszczelnienie VAT w transgranicznym handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami (B2C). Propozycje obejmują m.in. nałożenie obowiązku poboru i zapłaty VAT na podatników ułatwiających, przy użyciu interfejsu elektronicznego – platformy handlu, portalu, itp. sprzedaży na rzecz unijnych konsumentów towarów importowanych z państw trzecich w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro, lub dostawę towarów na terytorium UE dokonywaną przez przedsiębiorcę niemającego siedziby w UE na rzecz konsumentów (B2C).
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2610852,Szczelniejszy-VAT-w-miedzynarodowym-ehandlu-Znamy-projekt-zmian-przepisow

Energa wycofuje swoje akcje z warszawskiej giełdy – donoszą Filary Biznesu. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Energi podjęło w czwartek decyzje o wycofaniu akcji spółki z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych. Chodzi o 269 mln 139 tys. 114 akcji, czyli 48,15 proc. wszystkich. Energa poinformowała także, że NWZA upoważniło i zobowiązało zarząd do „podjęcia wszystkich czynności faktycznych i prawnych niezbędnych do wycofania akcji z obrotu”. Obecny 85,2 proc. akcji Energi ma PKN Orlen. W tym zawierają się wszystkie akcje imienne i uprzywilejowane, niebędące w obrocie giełdowym. Orlen nie posiada jedynie 14,8 proc. – czyli 82 mln 754 tys. 32 – spośród akcji, które są w obrocie na GPW.
https://filarybiznesu.pl/energa-wycofuje-swoje-akcje-z-warszawskiej-gieldy/a6811

Macron: To “islamistyczny atak terrorystyczny” na Francję. Liczba żołnierzy na ulicach wzrośnie do 7 tys., pisze Forsal. Prezydent Francji Emmanuel Macron potępił w czwartek “islamistyczny atak terrorystyczny” na jego kraj. Zapowiedział, że w związku z wydarzeniami w Nicei zwiększona będzie obecność wojska na ulicach na terytoriach francuskich oraz ochrona miejsc kultu oraz szkół. Macron, który przemawiał w Nicei, gdzie wcześniej w czwartek doszło do ataku nożownika, potępił zamachy terrorystyczne i oznajmił: “Jeśli jesteśmy atakowani, to ze względu na nasze wartości (…) i nasze pragnienie, by nie ugiąć się przed terrorem”.
https://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/7992659,macron-to-islamistyczny-atak-terrorystyczny-na-francje-liczba-zolnierzy-na-ulicach-wzrosnie-do-7-tys.html
TAK, TAK, WIEMY, FRANCJI JUŻ NIE MA

Reklamodawcy wrócili – Google i Facebook zarabiają jak nigdy dotąd, stwierdza Business Insider. Alphabet, właściciel Google i You Tube’a, zarobił w trzecim kwartale tego roku aż 11,25 mld dolarów – to rekord w historii tej spółki. Wyniki są też znacznie lepsze od oczekiwań, dlatego po ich publikacji notowania akcji spółki poszły w górę o 9 proc. Przychody z reklam w wyszukiwarce Google urosły o 6 proc. a w You Tube o 32 proc., generalnie wpływy z reklam urosły o blisko 10 proc. rok do roku. Świadczy to o tym, że po krótkim zamieszaniu na początku pandemii, kiedy reklamodawcy się wystraszyli i cofnęli, teraz sytuacja wróciła do normy, a największe firmy działające w internecie w modelu reklamowym korzystają na tym, że ludzie siedzący w domach w pandemii więcej korzystają z sieci i robią więcej zakupów online, co z kolei napędza aktywność reklamową sprzedawców w internecie.
https://businessinsider.com.pl/reklamodawcy-wrocili-google-i-facebook-zarabiaja-jak-nigdy-dotad/p978b61
I TAK SIĘ KRĘCI TEN BIZNES

21 629 nowych potwierdzonych zarażeń, kolejny dzień, kolejny rekord, niestety. W tych trudnych czasach pewne jest tylko jedno – w Polsce z całą pewnością to nie będzie nudny weekend. Bądźcie zdrowi, w poniedziałek kolejne Plotki!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close