ŚwiatTechnologieTelekomunikacja

Huawei nie utrzymał fotelu lidera! Samsung znów na topie

Huawei zaledwie przez jeden kwartał pozostawał globalnym liderem sprzedaży smartfonów. W ostatnich miesiącach czołową pozycję odzyskał Samsung – wynika z danych IDC.

W III kwartale do sprzedawców trafiło ponad 350 milionów smartfonów, zaledwie o 1,3 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. To znacząca poprawa względem poprzedniego kwartału, gdy rynek skurczył się o przeszło 20 proc.

Analitycy IDC zwracają uwagę na wzrost popytu w krajach rozwijających się – Indiach, Brazylii, Indonezji czy Rosji, w przeciwieństwie do spadków w Chinach, Europie Zachodniej i USA. Eksperci podkreślają jednak, że na rynkach rozwiniętych zaostrza się rywalizacja na polu smarfonów z technologią 5G.

To jasne, że większość konsumentów będzie wybierać telefon z 5G, niezależnie od marki i ceny. Kampanie marketingowe się rozpędzają, trwają promocje, a produkt jest ogólnie dostępny – mówi Ryan Reith z IDC.

Na razie na szczyt rankingu powrócił Samsung. Huawei rozesłali do sprzedawców ponad 80 milionów urządzeń, niespełna 3 proc. więcej niż rok wcześniej i aż o ponad 44 proc. więcej niż w II kwartale. Ich udział w globalnym rynku sięgnął 22,7 proc.

Tymczasem istotnie zmniejszyła się popularność smartfonów Huawei. Chiński gigant przekazał do sprzedaży niespełna 52 miliony urządzeń, o 22 proc. mniej niż przed rokiem i o 7 proc. mniej niż w poprzednim kwartale. Koncern z Shenzhen stracił nie tylko na rynkach zagranicznych, ale i w ojczyźnie – za Murem spadki sięgnęły 15 proc. rdr. Chińczykom niewątpliwie doskwierają amerykańskie sankcje, które odcięły w dużej mierze producenta od technologii “z USA”, choćby części czy oprogramowania.

Za Murem umacnia się natomiast konkurencja. Xiaomi zwiększył dostawy o 42 proc. w porównaniu do ubiegłego roku i z przeszło 13-proc. udziałem w globalnym rynku przegonił Apple’a. Firma Tima Cooka również skierowała do sprzedaży ponad 40 milionów urządzeń, ale w jej przypadku było to o ponad 10 proc. mniej niż rok wcześniej. Najwyżej wyceniana spółka notowana na Wall Street ma jednak przed sobą jaśniejszą przyszłość – popyt na kolejny nowy model iPhone’a zapewne znów napędzi sprzedaż.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close