GospodarkaHandelPolska

Polska Izba Handlu nadal nieugięta w sprawie zakazu handlu

Z niepokojem obserwujemy próby liberalizacji przepisów dot. zakazu handlu w niedziele wykorzystujące trudną sytuację, w której wszyscy się znaleźliśmy – mówi wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. Dodaje, że PIH jest za utrzymaniem regulacji dotyczących handlu w obecnym kształcie.

Dlatego naszym zdaniem liberalizacja, nawet czasowa, ograniczenia handlu w niedziele zaszkodzi małym polskim sklepom, które często walczą o przetrwanie – wskazał wiceprezes Polskiej Izby Handlu

To odpowiedź wiceprezesa PIH na sygnały płynące z rządu. We wtorek wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że będzie rozmawiać z branżą o przyszłości zakazu handlu.

Rozmowy dotyczą limitu osób w sklepach czy godzin dla seniorów. Powraca też kwestia zakazu handlu w niedzielę i jego ewentualnego złagodzenia – tłumaczy Gowin.

Ptaszyński zwrócił uwagę, że wicepremier ostatni raz konsultował się z Polską Izbą Handlu 19 października. Od tamtego momentu nie było żadnych sygnałów ze strony rządu o nowych rozwiązaniach dla handlu.

Polska Izba Handlu zwraca też uwagę, że trend w innych państwach jest inny. Na przykład cechy zamykają sklepy w niedziele, a ma to właśnie związek z pandemią. Dlatego niedziele handlowe w Polsce nie tylko zachęcą obywateli do wychodzenia z domów, ale też umocnią dyskonty kosztem małych i średnich przedsiębiorców.

Apelujemy do rządu o rozwagę w tej kwestii i utrzymanie regulacji w obecnym kształcie – podkreślił .

Ptaszyński nie zgadzał się z liberalizacją zakazu handlu już w połowie października, kiedy to rząd ogłosił powrót tzw. godzin dla seniorów. Wiceprezes PIH krytycznie również odnosił się do koncepcji, która w założeniu miała ułatwiać życie najstarszym.

Polska Izba Handlu jest branżową izbą gospodarczą handlu detalicznego, działa od 1997 roku. Zrzesza około 30 tys. sklepów, hurtowni spożywczych i drogeryjnych oraz firmy z otoczenia FMCG i firmy usługowe.

Źródło: money.pl 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close