PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Polskie firmy spróbują przejąć niemieckie biznesy, rząd zajmuje się respiratorami widmo

Witamy Was w to wtorkowe przedpołudnie! Okazuje się, że Polacy to naród zaradny – polscy przedsiębiorcy postarają się o przejęcie niektórych niemieckich biznesów. Inni zaś próbują się dogadać z rządem i wznowić działalność pomimo pandemii.

Pandemia nie zatrzymała polskich firm. Chcą przejmować biznesy w Niemczech, donosi Business Insider. Polscy przedsiębiorcy zamierzają wykorzystać niemieckie problemy z sukcesją. Bank Gospodarstwa Krajowego widzi zainteresowanie szczególnie w branży budowlanej, gdzie nasi podwykonawcy próbują przejąć firmy, dla których do tej pory pracowały. Blisko 740 tys. właścicieli małych i średnich niemieckich firm przekroczyło 60. rok życia, a ćwierć miliona z nich chce sprzedać swój biznes.
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/inwestycje-polskim-firm-w-niemczech-przejecia-biznesu-mimo-pandemii/ld7zfk7
W KOŃCU MY ICH, A NIE ONI NASZE

Nie, dorośli pacjenci nie zajmą miejsc na oddziale psychiatrii dziecięcej – przekonuje Onet. Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie rzeczywiście planuje wypisać z oddziału psychiatrii dziecięcej dotychczasowych pacjentów. Ich miejsc nie zajmą jednak dorośli chorzy na COVID-19, lecz inne dzieci zmagające się z tą chorobą. – A wypisywanych pacjentów – niezarażonych koronawirusem – będziemy przekazywać na inne oddziały w celu kontynuacji leczenia – zapewnia p.o. dyrektora Anna Łukasik.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/koronawirus-w-polsce-dorosli-pacjenci-nie-zajma-miejsc-na-oddziale-psychiatrii/4d46p70,79cfc278
TYLE DOBREGO

Ministerstwo Zdrowia składa zawiadomienie w sprawie respiratorów widmo. Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że resort wystąpił do Prokuratorii Generalnej ws. wszczęcia postępowania o zabezpieczenie i zapłatę w związku z nieuregulowaniem zaległych płatności przez firmę E&K za respiratory. W tym samym czasie konferencję prasową przed resortem organizowali posłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i Michał Szczerba. Szczerba przypomniał, że sprawa respiratorów miała być wyjaśniona do końca października. Dodał, że w piątek wysłał do resortu informację o planowanej kontroli poselskiej. Kiedy w poniedziałek posłowie stawili się w siedzibie ministerstwa dostali informację, że dyrektor generalny wydał zakaz wpuszczania osób z zewnątrz.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/02/ministerstwo-zdrowia-sklada-zawiadomienie-w-sprawie-respiratorow-widmo/
370 MILIONÓW W BŁOTO?

Bary i restauracje zamknięte do odwołania. Branża chce współpracować z rządem, donosi Polskie Radio. Restauracje, kawiarnie, bary, pizzerie itp. do odwołania będą mogły wydawać klientom posiłki na wynos lub im je dostarczać – wynika z noweli rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. – Chcemy pomóc uratować miliony miejsc pracy; mamy propozycje i liczymy na rozmowy – oświadczyli przedsiębiorcy i skierowali pismo w tej sprawie m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Gowina.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2613333,Bary-i-restauracje-zamkniete-do-odwolania-Branza-chce-wspolpracowac-z-rzadem
I OBY TO BYŁY OWOCNE ROZMOWY

Pomoc dla sprzedawców kwiatów i zniczy odwleczona? – zastanawia się Fakt. W zeszły piątek, tuż przed 1 listopada, premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że z powodu pandemii koronawirusa rząd podjął decyzję zamknięcia cmentarzy w całym kraju. Sprzedawcy kwiatów i zniczy w całym kraju poczuli się pozostawieni na lodzie. Szef rządu zapowiedział akcję pomocową i pokrycie strat, ale szczegóły tego programu po opublikowaniu zostały już usunięte ze strony ARiMR. Zamiast tego pojawiła się informacja, że zasady te „zostaną opublikowane po ich zatwierdzeniu”. Wiceszefowa ministerstwa rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk informowała, że rządowe wsparcie dla sprzedawców kwiatów miałoby wynieść 180 mln zł. Dla porównania wsparcie dla artystów i branży kultury, z powodu pandemii, wyniosło 80 mln zł.
https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/zamkniete-cmentarze-pomoc-dla-sprzedawcow-kwiatow-jakie-zasady/l820pwz
ZOBACZYMY, JAK TO SIĘ SKOŃCZY

Ile rząd wydał na tarcze?

150 mld złotych wsparcia trafiło do polskich przedsiębiorców, informują Filary Biznesu. W sumie w ramach wszystkich tarcz – antykryzysowej, finansowej i pomocowej – na ochronę miejsc pracy przeznaczono 149,42 mld zł – podał resort rodziny. Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników wyniosło 17,5 mld zł.
https://filarybiznesu.pl/150-mld-zlotych-wsparcia-trafilo-do-polskich-przedsiebiorcow/a6881

Kuratorzy sprawdzą szkoły. MEN chce karać nauczycieli zachęcających do protestów, zdradza Wprost. Zdaniem resortu edukacji narodowej niektórzy nauczyciele zachęcali swoich uczniów do udziału w demonstracjach organizowanych po ogłoszeniu wyroku TK. Ministerstwo już zapowiedziało kontrole, a pracownicy oświaty namawiający młodzież do protestów muszą liczyć się z konsekwencjami.
https://www.wprost.pl/kultura/10383668/kuratorzy-sprawdza-szkoly-men-chce-karac-nauczycieli-zachecajacych-do-protestow.html
TO SAMO TYCZY SIĘ UCZELNI

Youtuber pod lupą UOKiK! Namawiał do piramidy finansowej? Prezes UOKiK wszczął pierwsze postępowania o naruszenie zbiorowych interesów konsumentów przeciw osobom propagującym systemy promocyjne typu piramida; dotyczą youtubera, a także spółki z Wrocławia i jej menedżerów – podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dwa postępowania Prezes UOKiK wszczął przeciwko youtuberowi Damianowi Żukiewiczowi, który – według Urzędu – czerpie zyski z zachęcania do różnych inwestycji. Zarzuty dotyczą propagowania systemów promocyjnych typu piramida. Jak podkreślił UOKiK, youtuber w nagraniach dostępnych w serwisie YouTube namawiał do zarejestrowania się na portalach FutureNet i FutureAdPro obiecujących zyski za wprowadzenie nowych osób do systemu.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/02/youtuber-pod-lupa-uokik-namawial-do-piramidy-finansowej/
ACH CI YOUTUBERZY

Niepokojące dane o bezrobociu i firmach. Problemów będzie przybywać, twierdzi Wprost. Październik, był pierwszym miesiącem od kwietnia, w którym liczba zawieszonych działalności gospodarczych przekroczyła poziom z ubiegłego roku. Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje, że wynik z początku pandemii nie powinien się powtórzyć, ale problemów będzie przybywać. Z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz Ministerstwa Rozwoju wynika, że w październiku bieżącego roku (dane do 28.10) zawieszono w Polsce 18205 firm.
https://premium.wprost.pl/10382933/niepokojace-dane-o-bezrobociu-i-firmach-problemow-bedzie-przybywac.html
MIMO WSZYSTKO ROK 2020 POD WZGLĘDEM LICZ NIE WYGLĄDA TAK ŹLE, JAK SIĘ OBAWIANO

Warunki mieszkaniowe jednym z trzech głównych problemów Polaków, informują Filary Biznesu. Złe warunki mieszkaniowe to problem, który najbardziej dotyka rodziny wielodzietne – z co najmniej trojgiem dzieci. Tych jest w Polsce ok. 500 tys., a połowie z nich dochody nie pozwalają na zaspokojenie ich bieżących potrzeb. Wiele z nich nie może sobie pozwolić także na wybudowanie domu czy zakup własnego lokum. To często powoduje, że ich warunki bytowe są niewystarczająco dobre, co w skrajnych przypadkach może oznaczać ryzyko odebrania dzieci. W Polsce niedobór mieszkań jest szacowany na ok. 2 mln lokali. Raport Fundacji Habitat for Humanity Poland („Mieszkalnictwo w Polsce”) pokazuje, że dochody ok. 70 proc. polskich gospodarstw domowych nie pozwalają im zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych na rynkowych zasadach, czyli zaciągnąć kredytu hipotecznego na zakup własnego lokum.
https://filarybiznesu.pl/warunki-mieszkaniowe-jednym-z-trzech-glownych-problemow-polakow/a6890
CENY MIESZKAŃ ROSNĄ SZYBCIEJ OD PENSJI POLAKÓW

Poza Polską też się dzieje

Biden kontra Trump. Dziś starcie dwóch Ameryk, przypomina Rzeczpospolita. Joe Biden czy Donald Trump? Napięcie sięga zenitu. Chodzi nie tylko o prezydenta, ale i wizję państwa. Jeśli wierzyć ankieterom, wszystko już jest rozstrzygnięte. Agregator sondaży FiveThirtyEight daje Bidenowi 8,6 pkt proc. przewagi nad Trumpem. A „The Economist” ocenia, że demokrata na 95 proc. wygra te wybory. Miałby zdobyć 345 głosów elektorskich, dużo powyżej 270, jakie dają przepustkę do Białego Domu. Trumpowi pozostałoby ich tylko 193.
https://www.rp.pl/Prezydent–USA/311029927-Biden-kontra-Trump-Dzis-starcie-dwoch-Ameryk.html
WSZYSTKO ZALEŻY OD FLORYDY I PENSYLWANII

Ludzie mogą się buntować. Nawet Niemcy mają dość pandemicznych restrykcji, twierdzi Business Insider. Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że istnieją pewne wątpliwości i sceptycyzm prowadzące do odmowy podporządkowania się restrykcjom wprowadzanym przez rząd w związku z próbami ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa wywołującego Covid-19. Niemiecki instytut DIW oświadczył wczoraj, że jego zdaniem niemieckie PKB skurczy się w czwartym kwartale o 19 mld euro, a liczba bezrobotnych przekroczy o 50 tysięcy osób poziom z czasów wiosennej, pierwszej fali koronawirusa.
https://businessinsider.com.pl/ludzie-moga-sie-buntowac-nawet-niemcy-maja-dosc-pandemicznych-restrykcji/ejn0p8f

Atak w Austrii: Terroryści uderzyli w Wiedeń, tuż przed lockdownem – czytamy w nagłówku Rzeczpospolitej. Zamach był dobrze zorganizowany, zaczął się przed synagogą w centrum Wiednia. Oficjalnie do rana władze Austrii nie podawały, kto zaatakował. Sugestie, że to islamiści, były czytelne – padały m.in. ze strony prezydenta Francji, Emmanuela Macrona. Lokalne media, w tym poważny dziennik „Die Presse”, wspominały o co najmniej siedmiu ofiarach śmiertelnych. Oficjalnie w nocy była mowa o trójce zabitych, w tym jednym zamachowcu. Kilkunastu rannych z ranami postrzałowymi trafiło do szpitala, siedem osób w bardzo ciężkim stanie.
https://www.rp.pl/Terroryzm/201109879-Atak-w-Austrii-Terrorysci-uderzyli-w-Wieden-tuz-przed-lockdownem.html
W DALSZYM CIĄGU NIE SCHWYTANO WSZYSTKCH TERRORYSTÓW

Al-Kaida grozi Macronowi – stwierdza TVP Info. Grupa dżihadystów Al-Kaida w Islamskim Maghrebie (AQIM) wezwała do zabijania każdego, kto obraża proroka Mahometa i zagroziła zemstą prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi – podaje agencja AFP. Macron zapewnił, że Francja w imię wolności słowa nie wyrzeknie się karykatur, co wywołało falę krytyki w krajach muzułmańskich i antyfrancuskie demonstracje.
https://www.tvp.info/50624323/alkaida-grozi-macronowi

Niemcy: kara dla Tesli. Firma nie odbierała sprzedanych akumulatorów, czytamy w Polskim Radiu. Amerykański producent samochodów elektrycznych Tesla ma zapłacić w Niemczech grzywnę w wysokości ponad 12 mln euro, nałożoną przez niemiecki Federalny Urząd Ochrony Środowiska (UBA). Producent odwołał się jednak od tej decyzji – pisze dziennik “Welt am Sonntag”. W raporcie złożonym w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) za trzeci kwartał roku obrotowego koncern napisał, że “niemiecki Federalny Urząd Ochrony Środowiska (UBA) nałożył grzywnę w wysokości 12 milionów euro na naszą spółkę zależną w Niemczech”.
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2613036,Niemcy-kara-dla-Tesli-Firma-nie-odbierala-sprzedanych-akumulatorow
SWOJĄ DROGĄ CIEKAWE JAK TAM POLSKIE AUTO ELEKTRYCZNE

19 365 nowe zakażenia. W Zjednoczonej Prawicy kolejny kryzys. Ludzie Ziobry nie chcą się zgodzić na kompromis aborcyjny zaproponowany przez prezydenta Dudę. Czyli najbliższe dni będą ciekawe. Nieoficjalnie: Jeśli rząd ogłosi lockdown, to zrobi to już jutro.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close