Handel

Żabka szybko dostosowała się do warunków pandemii – ekspansja przyspiesza jeszcze mocniej

Ograniczenia związane z pandemią to tragedia dla wielu branż. Sieci Żabka udało się jednak dostosować do panujących na rynku warunków.

Niedawno miało miejsce internetowe Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Jednym z przemawiających był Adam Manikowski, członek zarządu, dyrektor ds. operacyjnych Żabka Polska. Dowiedzieliśmy się, jakie plany ma firma.

Filozofia popularnej sieci opiera się na trzech filarach: szybko, wygodnie i świeżo. W trakcie trwającej pandemii istotną rolę odgrywa również bezpieczeństwo.

Nie widzimy na rynku nowych trendów, widzimy natomiast, że te trendy, które już były, przyspieszyły. Pandemia dla Żabki oznacza jeszcze szybszy rozwój, np. w tym roku otworzymy 1000 sklepów, to najwięcej w historii Żabki. Dzięki rebrandingowi staliśmy się bardziej otwarci i teraz możemy otwierać sklepy we wszystkich lokalizacjach – chwalił się Manikowski.

Żabka stawia na innowacje

Aktualnie siec sklepów zamierza otwierać nowe placówki w miejscach przejazdowych oraz małych miejscowościach. W ten sposób dotrze do klientów, którzy w tej chwili, w odróżnieniu od mieszkańców większych miast, nie mijają tych sklepów co parę kroków.

Kolejnym ważnym odnotowania faktem są innowacje. To dzięki nim Żabka stara się wyprzedzać konkurencję.

Bardzo dużo inwestujemy w innowacje. 10 proc. osób zatrudnionych w Żabce pracuje tylko nad poszukiwaniem i wdrażaniem innowacji. Na przykład, teraz jest modny koncept „smart city”, czyli miasta, w którym żyje się wygodnie. Idąc w tym kierunku, Żabka staje się miejscem, gdzie nie tylko zrobię zakupy, ale też opłacę rachunki i odbiorę paczkę. Convenience, wygoda, czas, chcemy robić zakupy szybko – tłumaczył Manikowski.

Żabka a konkurencja

Należy jednak pamiętać, że Żabka może działać również w niedzielę, gdy inne sklepy nie mogą prowadzić swojej działalności. W ostatnim czasie Polska Izba Handlu ogłosiła, że nie popiera powrotu handlowych niedziel. Do tej sytuacji odniósł się Rafał Trzeciakowski, ekonomista Fundacji FOR.

Skoro zakaz handlu w niedziele tak dobrze walczy z pandemią, to może zamknąć w niedziele również sklepy członków Polskiej Izby Handlowej? Bo jak patrzę dookoła mnie to Żabka, ABC i Groszek w niedziele otwarte – napisał Trzeciakowski na Twitterze.

Źródło: Portal Spożywczy

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close