PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Pełny lockdown coraz bliżej, będą zmiany w tarczy finansowej

Dzisiejszy dzień to niestety kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Jeśli taki trend się utrzyma, już w  następnym tygodniu może czekać nas lockdown. Rząd rozważa zmiany w tarczy finansowej. Ciekawie wygląda również sytuacja w Stanach Zjednoczonych, gdzie Republikanie domagają się powtórnego przeliczenia głosów w niektórych stanach.

Polska coraz bliżej pełnego lockdownu. Szef PFR zapowiada zmiany w tarczy finansowej, informuje Business Insider. Będą nowe formy pomocy z tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju – pisze Interia. Szef PFR Paweł Borys przekazał, że w przypadku spadku przychodów o co najmniej 30 proc. będzie możliwość pokrywania do 70 proc. kosztów stałych. Drugą nowością w ramach rządowej pomocy jest zmiana zasad umarzania udzielonych subwencji dla branż. “Chodzi o umorzenie subwencji finansowych z PFR dla MŚP z sektorów objętych restrykcjami sanitarnymi, pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 roku do marca 2021 roku o co najmniej 30 proc. W ich przypadku będzie możliwe umorzenie do 100 proc. subwencji” – czytamy.
https://businessinsider.com.pl/firmy/polska-coraz-blizej-lockdownu-szef-pfr-zapowiada-zmiany-w-tarczy-finansowej/4gy0bv9
CIEKAWE CZY DRUKARKI PRACUJĄ JUŻ NA PEŁNEJ

Morawiecki zaskarżył do TK przepis, który mógł dać przedsiębiorcom odszkodowania za lockdown. Premier złożył wniosek o zbadanie zgodności art. 417(1) § 1 Kodeksu cywilnego. Przepis ten przewiduje, że każdy może żądać naprawienia szkody wyrządzonej przez wydanie aktu normatywnego w ramach niezgodnego z prawem działania lub zaniechania organu władzy publicznej (tak zwane bezprawie legislacyjne). Sęk w tym, że przepis ten jest wykorzystywany przez przedsiębiorców przy dochodzeniu odszkodowań od Skarbu Państwa za straty w okresie wprowadzonego przez rząd lockdownu.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/04/morawiecki-zaskarzyl-do-tk-przepis-ktory-mogl-dac-przedsiebiorcom-odszkodowania-za-lockdown/
NO, BRAKOWAŁO JUŻ TYLKO STRAJKU PRZEDSIĘBIORCÓW

Drobny handel też skorzysta z tarczy branżowej. Będzie pomoc dla sprzedających na targowiskach, donosi Polskie Radio. W projekcie antykryzysowej tarczy branżowej przewidziane jest m.in. zwolnienie ze składek i postojowe dla przedsiębiorców handlujących na targowiskach. Pojawia się także propozycja zawieszenie na rok opłaty targowej, która stanowi obecnie poważne obciążenie dla przedsiębiorców.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2614698,Drobny-handel-tez-skorzysta-z-tarczy-branzowej-Bedzie-pomoc-dla-sprzedajacych-na-targowiskach

Polacy: Przyszedł czas na zaciśnięcie pasa, na wszelki wypadek – czytamy we Wprost. COVID-19 stał się powodem do niepokoju dla 64 proc. polskich konsumentów. W związku z tym Polacy decydują się na ostrożniejsze planowanie wydatków. Ponad 60 proc. Polaków, którzy decydują się płacić więcej za udogodnienia, kieruje się potrzebą ochrony zdrowia. Pandemia oraz stan finansów są dla Polaków najczęstszym powodem obaw. Z najnowszej edycji badania firmy doradczej Deloitte „Global State of the Consumer Tracker” wynika, że Polacy ostrożniej planują wydatki. Oszczędności widać m.in. w przypadku wizyt w restauracjach i zamawiania jedzenia na wynos.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10385462/polacy-przyszedl-czas-na-zacisniecie-pasa-na-wszelki-wypadek.html
W ZASADZIE NIE MA SIĘ CZEMU DZIWIĆ

Wydatki tnie już 2/3 firm, stwierdzają Filary Biznesu. W dobie Covid-19 66% firm musiało ograniczyć lub odłożyć swoje wydatki bądź plany. W ramach tych decyzji prawie 27% wstrzymało się z zatrudnianiem nowych pracowników. W blisko co piątej firmie rezygnowano z inwestycji w innowacje. Podobny odsetek oszczędności szukał w zawieszeniu wydatków na szkolenia oraz na reklamę i marketing. Jednak mimo trudnej sytuacji prawie co trzeci przedsiębiorca w czasie pandemii był w stanie zaoferować pomoc innym – najczęściej w formie wsparcia merytorycznego i biznesowego, wskazuje Krajowy Rejestr Długów na podstawie badania „Jak pandemia zmieniła biznes”.
https://filarybiznesu.pl/wydatki-tnie-juz-23-firm/a6926
KOMENTARZ W ZASADZIE TAKI SAM JAK POWYŻEJ

Kaczyński nie może dogadać się z polskimi duchownymi

Kościół czeka scenariusz irlandzki? Nawet Kaczyński ma pretensje do hierarchów. SONDAŻ DGP i RMF FM opisuje Dziennik.pl. Z naszego sondażu wynika, że 65 proc. ankietowanych ogółem źle ocenia rolę Kościoła katolickiego w życiu publicznym. W wynikach szczegółowych widać, że nawet wśród osób wierzących i regularnie praktykujących aż 50 proc. jest podobnego zdania. Ten odsetek wzrasta do 64 proc. w grupie osób wierzących i nieregularnie praktykujących oraz do 76 proc. w przypadku wierzących i niepraktykujących.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/7995913,jaroslaw-kaczynski-kosciol-pis-protesty-zakaz-aborcji-sondaz-dgp-rmf-fm.html
CZY POLSCY BISKUPI COŚ Z TYM ZROBIĄ, ŻEBY BYŁO LEPIEJ? NIESTETY WĄTPLIWE

Mieszkania bez wynajmujących lepszą inwestycją niż lokata, twierdzi Obserwator Gospodarczy. Pandemia i wywołane nią zmniejszenie liczby najemców jest problemem dla części osób, które zainwestowały w mieszkania na wynajem. Niezwykłe jest jednak to, że nawet jeśli mieszkanie przez pół roku stoi puste, to i tak zyskowność takiej inwestycji jest 3-krotnie wyższa niż lokaty bankowej. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w takiej sytuacji tzw. rentowność netto wynosi średnio 1,4%. Jeśli natomiast mieszkanie jest wynajęte przez pełne 12-miesięcy w roku, to zysk wynosi 4,5% netto. Jest to zyskowność przy zakupie za „gotówkę”, już po uwzględnieniu podatku, ubezpieczenia i innych kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania. Mamy też dobre wiadomości dla najemców. Obecnie jest dobry moment, aby poszukać tańszego lokalu lub lepszego za takie same pieniądze.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/1620-mieszkania-bez-wynajmujacych-lepsza-inwestycja-niz-lokata
FAKT FAKTEM, NIE MA CO TRZYMAĆ HAJSU NA LOKATACH

Złoty lekko się umacnia, ale widmo lockdownu szkodzi naszej walucie, donosi Polskie Radio. Polska waluta umocniła się od końca października o ok. 10 groszy wobec euro i amerykańskiego dolara. Zdaniem analityków w najbliższym czasie możemy się spodziewać lekkiego wyhamowania aprecjacji złotego. Dalszemu umacnianiu nie sprzyja ryzyko pełnego lockdownu – oceniają. Jak informuje Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska (DM BOŚ) czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi podtrzymanie słabszego dolara oraz mocniejszego złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5332 zł za euro, 3,8622 zł względem dolara amerykańskiego, 4,2647 zł wobec franka szwajcarskiego oraz 5,0333 zł w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,132 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2614742,Zloty-lekko-sie-umacnia-ale-widmo-lockdownu-szkodzi-naszej-walucie
I WEŹ TU MIEJ KREDYT W OBCEJ WALUCIE

Centra handlowe zostanę zamknięte? Handlowcy za abolicją czynszową, informuje Wprost. „Przy ewentualnym ponownym zamknięciu galerii handlowych powinny być wprowadzone podobne regulacje jak podczas wiosennego lockdownu, np. abolicja czynszowa” – wskazuje Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług w opublikowanym w środę stanowisku. W ocenie Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług, jesienne uderzenie pandemii przybliża widmo lockdownu o niesprecyzowanym jeszcze zakresie. „Według informacji, które pojawiają się w przestrzeni publicznej, prawdopodobnym jest ponowne zamknięcie centrów handlowych. Oznaczałoby to pozbawienie możliwości funkcjonowania setek przedsiębiorstw realizujących swoje funkcje biznesowe na terenie centrów i odcięcie ich z dnia na dzień od źródła przychodów” – czytamy w dokumencie.
https://biznes.wprost.pl/firmy-i-rynki/10385463/centra-handlowe-zostane-zamkniete-handlowcy-za-abolicja-czynszowa.html
ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELĘ, ZAMKNIĘTE CENTRA, BRAKUJE TYLKO ZAKAZU SPRZEDAŻY ZBĘDNYCH TOWARÓW

Pandemia przyspiesza cyfryzację w polskim banku, stwierdzają Filary Biznesu. Cele ilościowe naszej strategii są nie do utrzymania, natomiast cele jakościowe związane z cyfryzacją banku przyspieszą w związku z pandemią – poinformował prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło. PKO Bank Polski ma 18,4 proc. udziałów w krajowym rynku oszczędności, kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Ma ponad 9,46 mln kart płatniczych. Skarb Państwa jest właścicielem ok. 30 proc. akcji PKO BP.
https://filarybiznesu.pl/pandemia-przyspiesza-cyfryzacje-w-polskim-banku/a6924
TRUDNE CZASY NAPĘDZAJĄ ROZWÓJ

W Stanach też ciekawie. Zresztą nie tylko w Stanach

Wybory w USA: “Zatrzymać kradzież”. Zwolennicy Trumpa protestują w Arizonie – pisze Rzeczpospolita. Zwolennicy Donalda Trumpa, niektórzy uzbrojeni w pistolety i strzelby, zebrali się przed centrum wyborczym w Arizonie w środowa noc, po pojawieniu się pogłosek, że głosy oddane na Donalda Trumpa są celowo niezliczane – podaje AP. Pod Departamentem Wyborczym w Arizonie zebrało się ok. 200 osób – budynek oddzielał od protestujących szpaler uzbrojonych policjantów.
https://www.rp.pl/Prezydent–USA/201109695-Wybory-w-USA-Zatrzymac-kradziez-Zwolennicy-Trumpa-protestuja-w-Arizonie.html
ŁEE, TO JUŻ W POLSCE MAMY GRUBSZE PROTESTY

Koronawirus zmutował. Dania wybije 15 mln norek, informuje Radio Zet. Premier Danii Mette Frederiksen poinformowała w środę o zamiarach rządu wybicia 15 mln norek na fermach z powodu znalezionej u tych zwierząt mutacji koronawirusa, który przeniósł się już na 12 osób, co zagraża skuteczności przyszłej szczepionki dla ludzi. Koronawirus zmutowany przez norki może stwarzać ryzyko, że przyszła szczepionka nie zadziała tak, jak powinna (…). Konieczny jest ubój wszystkich norek, czyli 15–17 mln zwierząt – powiedziała Danii Mette Frederiksen na konferencji prasowej.
https://wiadomosci.radiozet.pl/Koronawirus/Koronawirus-zmutowal.-Dania-wybije-15-mln-norek
CZYŻBY KOLEJNY ARGUMENT ZA PIĄTKĄ DLA ZWIERZĄT?

Anglicy ruszyli na bankomaty! Masowe wypłaty przed lockdownem! W czwartek w Anglii rozpocznie się drugi w tym roku lockdown. Anglicy, podobnie jak na wiosnę, zaopatrują się w zapasy gotówki i ruszyli na bankomaty. W poniedziałek odnotowano najwyższą od marca sumę wypłat z bankomatów – 238 mln funtów.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/04/anglicy-ruszyli-na-bankomaty-masowe-wyplaty-przed-lockdownem/
CIEKAWE JAK TAM KONDYCJA ANGIELSKICH BANKÓW

Koronawirus w Czechach: Rekordowa dobowa liczba zakażeń – pisze Rzeczpospolita. W Czechach w ciągu doby wykryto 15 729 potwierdzonych przypadków COVID-19. To najwyższy dzienny przyrost liczby zakażeń od początku epidemii – a jednocześnie trzeci przypadek, gdy liczba dobowych zakażeń przekroczyła 15 tysięcy. Poprzednia rekordowa liczba zakażeń, z 27 października, była o 65 przypadków niższa.
https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/201109700-PILNE-Koronawirus-w-Czechach-Rekordowa-dobowa-liczba-zakazen.html
WITAJCIE W KLUBIE, U NAS TEŻ REKORDY

Wielka wyprzedaż akcji CCC i LPP. Efekt zamknięcia centrów handlowych, informuje Business Insider. Nowy rekord zachorowań to już problem dla służby zdrowia i premier postanowił wprowadzić “mały lockdown”. Zamknięte będą między innymi galerie handlowe. Po ostrych spadkach cen akcji CCC i LPP widać, że te spółki “oberwą” najmocniej. Po zapowiedzi premiera Morawieckiego, że galerie handlowe będą zamknięte inwestorzy szybko zaczęli pozbywać się akcji CCC i LPP.
https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/maly-lockdown-zamkniecie-galerii-wywolalo-panike-na-akcjach-ccc-i-lpp/tvcw2kq
WARTOŚĆ RYNKOWA SPADŁA O 650 MLN ZŁ

Mamy 27 143 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Jeśli taki dzienny przyrost się utrzyma, rząd ogłosi całkowity lockdown.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close