PaństwoPolitykaPolskaŚwiat

Państwo z kartonu: ABW przez przypadek ujawniła adresy tajnych placówek

Wpadka ABW

Jak donosi “Super Express”, przetarg na dostawę energii elektrycznej, który ogłosiła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, doprowadził do ujawnienia wszystkich adresów, do których dostarczony miał być prąd. Problem w tym, że dokumentacja przetargu – oprócz adresów delegatur ABW – zawierała również adresy niejawne, pod którymi znajdują się siedziby cywilnych instytucji, niemających nic wspólnego ze służbą specjalną.

To oznacza, że są to tak zwane “przykrywki” czyli instytucje stanowiące “fasadę” dla działalności ABW. Dane te stanowią cenną wskazówkę dla obcych wywiadów. Ich dekonspiracja może stanowić zagrożenie ze strony służb wywiadowczych innych krajów.

Skutki tej niefrasobliwości mogą być dla Agencji i pracujących tam osób opłakane.

– powiedział dziennikowi były szef Agencji Wywiadu, płk Grzegorz Małecki.

W “SE” czytamy, że ABW po tym, jak zorientowała się o popełnionym błędzie, podmieniła na swoich stronach dokumenty. Plik był jednak dostępny wystarczająco długo, by móc wpaść w niepowołane ręce.

ABW odpowiada

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego odpowiedziała redakcji “SE”. Jak zaznaczono, ogłoszenie o przetargu ,,zostało zamieszczone zgodnie z procedurą i na podstawie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych”.

Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego. W załączniku do ogłoszenia przetargowego znalazły się adresy budynków, którymi gospodaruje ABW. Agencja zarządza wieloma obiektami, których lokalizacje nie są – bez istotnego powodu – udostępniane opinii publicznej. Podanie dokładnej lokalizacji obiektu, do którego dostawca powinien dostarczyć energię elektryczną miało, z naszej perspektywy, uprościć procedurę przetargową i skrócić czas postępowania

– dodała Agencja.

Na pytania o to, jak udostępnienie adresów niejawnych wpłynie na działalność, która była w nich realizowana i czy ABW prowadzi postępowanie wyjaśniające w tej sprawie, Agencja nie odpowiedziała.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to służba specjalna powołana do ochrony porządku konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej (bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i obywateli). ABW została utworzona w 2002 roku po rozwiązaniu Urzędu Ochrony Państwa, w miejsce którego utworzono dwie odrębne agencje: ABW oraz Agencję Wywiadu. Jako służba specjalna podlega kontroli cywilnej – jest nadzorowana przez Premiera i kontrolowana przez Sejm.

Źródło: SuperExpress

Tagi

Polecane artykuły

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close