PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: „Drugi twardy lockdown zaboli Polskę dwa razy bardziej”; kryzys w obozie PiS-u

Dotarliśmy do piątki. Liczba zakażeń nadal wysoka, obawiamy się, że rząd zdecyduje się na lockdown. Taki scenariusz analizują media w dzisiejszych artykułach.

Drugi twardy lockdown zaboli Polskę dwa razy bardziej, przekonuje Rzeczpospolita. Nawet jeśli ruszą programy pomocowe, a lockdown potrwa do połowy grudnia, gospodarka i tak się załamie. PKB zmaleje nawet o 4–5 proc. Wzrost bezrobocia może być większy niż wiosną. W czwartek padł nowy rekord zachorowań na koronawirusa. Stwierdzono aż 27 143 nowe zakażenia. Według zapowiedzi premiera Polska zostanie objęta narodową kwarantanną, jeśli w ciągu tygodnia średnia dobowa liczba zachorowań będzie się wahać między 70 a 75 na 100 tys. mieszkańców.
https://www.rp.pl/Gospodarka/311059899-Drugi-twardy-lockdown-zaboli-Polske-dwa-razy-bardziej.html
A DZIŚ ZNÓW PONAD 27 000 NOWYCH POTWIERDZONYCH ZAKAŻEŃ

“Najciemniej jest przed świtem. Jesteśmy około 3 w nocy”. Prezes PFR o drugiej fali pandemii – czytamy w nagłówku Business Insidera. – Może zabrzmi to trochę emocjonalnie, ale najbardziej obawiam się lekceważenia pandemii i braku dyscypliny w przestrzeganiu zasad ostrożności. Najciemniej jest przed świtem. Jesteśmy pewnie teraz około 3 w nocy, ale miejmy nadzieje, że ranek już blisko – mówi o drugiej fali pandemii w wywiadzie dla Business Insider Polska Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju. Tłumaczy on, w jaki sposób PFR zamierza pomóc firmom przetrwać ten trudny czas. – Przejdziemy kryzys względnie suchą stopą – zapewnia.
https://businessinsider.com.pl/firmy/tarcza-finansowa-dla-firm-polskiego-funduszu-rozwoju-wywiad-z-pawlem-borysem-szefem/m9rj8vs
Z TĄ SUCHĄ STOPĄ TO BYŚMY NIE PRZESADZALI

Ardanowski stawia warunki. „To od PiS-u zależy, czy na następnym posiedzeniu Sejmu będą mieli większość”, cytuje Wprost. – Jest grupa posłów PiS, która jest zdeterminowana do utworzenia osobnego koła – potwierdził medialne doniesienia były minister rolnictwa i poseł zawieszony w prawach członka PiS Jan Krzysztof Ardanowski. Jan Krzysztof Ardanowski, pytany w Radiu Wnet, czy informacje o rozpadzie rządzącej większości są realne wskazał, że chce pozostać w PiS, ale „partia musi się zmienić”. Stwierdził przy tym, że kierownictwo partii „upokorzyło grupę posłów, która nie głosowała za przyjęciem tzw. piątki dla zwierząt”. Przypomnijmy – chodzi o posłów, którzy zagłosowali niezgodnie z dyscypliną partyjną, w konsekwencji czego zostali zawieszeni w prawach członka PiS.
https://www.wprost.pl/kraj/10386149/ardanowski-stawia-warunki-to-od-pis-u-zalezy-czy-na-nastepnym-posiedzeniu-sejmu-beda-mieli-wiekszosc.html
DAWNO NIE BYŁO W ZJEDNOCZONEJ PRAWICY KRYZYSU

Afery z chryzantemami ciąg dalszy. „Szczerze mówiąc, zapomnieliśmy o osobach prowadzących działalność nierejestrową”. Zamieszanie związane ze skupem chryzantem przez państwo nadal trwa. Współpracownik premiera przyznał, że duża grupa osób nie otrzyma rządowego wsparcia. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że za chryzantemę doniczkową zapłaci 20 zł., za ciętą 3 zł. No, a przynajmniej tyle zapłaci niektórym. Warunkiem skorzystania z tej możliwości jest zagrożenie utraty płynności finansowej w związku z ograniczeniami spowodowanymi epidemią. Przedsiębiorca ma czas do piątku na złożenie stosownego oświadczenia.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/05/afery-z-chryzantemami-ciag-dalszy/
NO KAŻDEMU MOGŁO SIĘ ZDARZYĆ

KE: Polska zaczęła wychodzić z recesji. Przedstawiono prognozy dotyczące PKB – donoszą Filary Biznesu. “Polska gospodarka zaczeła wychodzić z recesji wywołanej pandemią COVID-19, ale niedawny wzrost liczby infekcji może tymczasowo zahamować gospodarkę” – poinformowała dzisiaj Komisja Europejska. Bruskela przedstawiła szacunki dotyczące dynamiki PKB w krajach europejskich. Komisja prognozuje, że PKB Polski w 2020 r. spadnie o 3,6 proc. To łagodniejsza prognoza niż ta przedstawiona latem, w której mowa była o spadku na poziomie 4,6 proc. PKB. KE przyznała, że polska gospodarka zaczęła wychodzić z recesji, jednak wzrosty zakażeń związanych z II falą pandemii mogą zatrzymać odbudowę gospodarki.
https://filarybiznesu.pl/ke-polska-zaczela-wychodzic-z-recesji-przedstawiono-prognozy-dotyczace-pkb/a6937
MIŁO CZYTAĆ

Gastronomia będzie chciała żądać rekompensat

Gastronomia na krawędzi. Możliwe pozwy o rekompensaty, informuje Business Insider. Restauracje, kawiarnie i inne lokalne gastronomiczne już wiosną otrzymały potężny cios, gdy rząd ogłosił narodową kwarantannę. Kolejny przyszedł w październiku, po krótkim czasie, gdy mogła nieco odetchnąć, gastronomia znów musiała ograniczyć działalność. I choć właściciele restauracji i innych lokali wzbijają się na wyżyny kreatywności, by uniknąć bankructwa, niektórym cierpliwość się jednak kończy. Domagają się realnej pomocy i nie wykluczają pozwów o rekompensatę.
https://businessinsider.com.pl/firmy/gastronomia-na-krawedzi-mozliwe-pozwy-o-rekompensaty/hw3yrkb
DRUKARKA JUŻ ROBI BRRR

500+ dla nauczycieli. Znamy szczegóły nowego programu rządu, zdradza Fakt. Od poniedziałku wszyscy uczniowie będą musieli uczyć się zdalnie. Szkoły podstawowe i średnie będą zamknięte przynajmniej do końca listopada. By ułatwić nauczycielom pracę, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przyznanie 500 zł dodatku dla pedagogów. W ramach dodatkowego wsparcia nauczyciele będą mogli liczyć na zwrot kosztów zakupu akcesoriów komputerowych niezbędnych do nauki zdalnej w kwocie do 500 zł. Pod uwagę będą brane wydatki poniesione od początku roku szkolnego – mówi Faktowi Anna Ostrowska, rzeczniczka resortu edukacji.
https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/500-dla-nauczycieli-dodatek-za-zdalna-prace/tg9zzky
AKURAT LEPSZE MIKROFONY BY SIĘ CZĘSTO NAUCZYCIELOM PRZYDAŁY

Wyroki sądów ws. kredytów frankowych. Niezadowoleni bankowcy piszą list do NBP, donosi Polskie Radio. Sądowe wyroki w sprawach kredytów frankowych podważają fundamenty funkcjonowania bankowości – te oraz kilka innych mocnych sformułowań znalazło się w liście prezesów banków do szefa banku centralnego, prof. Adama Glapińskiego. Bankowcy wzywają regulatora do działania “zanim będzie za późno”.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2615362,Wyroki-sadow-ws-kredytow-frankowych-Niezadowoleni-bankowcy-pisza-list-do-NBP
ZAMIESZANIA Z KREDYTAMI CIĄG DALSZY

Autobusy będą wozić zakażonych koronawirusem. Mają odciążyć karetki, przekazuje Radio ZET. Warszawski ratusz w porozumieniu z dyrekcją tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym przygotowuje dwa autobusy do transportu pacjentów covidowych. Miałyby one przewozić lżej chorych pacjentów, jednocześnie odciążając karetki – mówiła Radiu ZET rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka.
https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Warszawa/Warszawa-przygotuje-dwa-autobusy-do-pomocy-w-transporcie-zakazonych-koronawirusem
PIERWSZY PACJENT NA NARODOWY JUŻ TRAFIŁ

Polska Grupa Górnicza liczy na miliardy pomocy publicznej! Polska Grupa Górnicza i jej transformacja w ciągu najbliższych 10 lat może wymagać ok. 4,7 mld euro pomocy publicznej – wynika z przygotowanych na potrzeby rozmów z Komisją Europejską szacunków. W przeliczeniu na tonę węgla byłby to koszt średnio 23 euro rocznie. O tym, że Polska Grupa Górnicza przygotowała biznesplan, uwzględniający wrześniowe ustalenia rządu z górniczymi związkowcami, poinformował w czwartek wyspecjalizowany w problematyce energetycznej portal WysokieNapiecie.pl. Z informacji wynika, że w najbliższych latach dopłaty do produkcji spółki mają wynieść ok. 2 mld zł rocznie.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/05/polska-grupa-gornicza-liczy-na-miliardy-pomocy-publicznej/
GÓRNICY JAK ZWYKLE O SOBIE PRZYPOMINAJĄ

A Bitcoin dalej ma się dobrze

Bitcoin najdroższy od trzech lat. Jeszcze w tym roku może paść rekord, informuje Wprost. Bitcoin może osiągnąć rekordową cenę. Czy w 2020 roku zostanie przebita granica 20 tys. dolarów. Analitycy twierdzą, że jest to bardzo prawdopodobne. Przedłużające się zliczanie głosów i niepewność o wynik sprawiają, że dolar ciągle tanieje. Jest to szansa dla innych form inwestowania. Jednym z największych wygranych jest Bitcoin. Najbardziej znana kryptowaluta podrożała wczoraj aż o 7 proc. i tym samym zbliża się do najwyższej ceny od blisko trzech lat.
https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10386134/bitcoin-najdrozszy-od-trzech-lat-jeszcze-w-tym-roku-moze-pasc-rekord.html
A TYLE RAZY MIAŁ JUŻ BITCOIN UPAŚĆ

Buty i torebki pod twoje drzwi w godzinę od zamówienia – czytamy w nagłówku Faktu. Grupa CCC testuje nową, ekspresową usługę. Nawet w ciągu 60 minut od złożenia zamówienia online, zakupy zostaną dostarczone pod twoje drzwi. Firma wyjaśnia, że to odpowiedź na potrzeby klientów i zamknięcie niektórych sklepów stacjonarnych w Polsce w czasie pandemii. Ostatnie obostrzenia wprowadzane przez rząd w związku z pandemią koronawirusa i zamknięciem niektórych sklepów stacjonarnych skłoniły CCC do wprowadzenia nowych udogodnień dla klientów. Firma rozpoczęła właśnie testy nowej usługi, zakładającej dostawę zamówienia pod drzwi klienta w ciągu 60 minut od jego złożenia.
https://superbiz.se.pl/wiadomosci/buty-i-torebki-pod-twoje-drzwi-w-godzine-od-zamowienia-aa-KLCg-nwpV-gtZh.html
PANDEMIA ZACHĘCA DO INNOWACJI

NIK potwierdza: sypie się rządowy program rozwoju elektromobilności – pisze Rzeczpospolita. Opublikowany w czwartek raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący rozwoju elektromobilności w Polsce nie pozostawia na działaniach rządu suchej nitki. Elektromobilność w Polsce jest nadal na etapie początkowym, mimo czterech lat od zaprezentowania wizji jej rozwoju.
https://moto.rp.pl/tu-i-teraz/50343-nik-potwierdza-sypie-sie-rzadowy-program-rozwoju-elektromobilnosci
I TO BY BYŁO NA TYLE

LOT przedłuża okres ważności elektronicznych voucherów na bilety, informuje Polskie Radio. W związku z niestabilną sytuacją epidemiczną i zmieniającymi się obostrzeniami administracyjnymi w poszczególnych krajach, LOT przedłużył ważność wszystkich voucherów elektronicznych do 24 miesięcy. Umożliwi to zaplanowanie nowej podróży w ciągu 3 kolejnych lat. Vouchery zostały wprowadzone do oferty LOT-u w marcu tego roku. Do połowy października wystawionych zostało ponad 85 tys. elektronicznych dokumentów, które umożliwiają pasażerom ponowne wykorzystanie środków za połączenia odwołane w okresie zawieszenia ruchu lotniczego oraz w wyniku obostrzeń epidemicznych wprowadzonych w Polsce i krajach docelowych.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2615339,LOT-przedluza-okres-waznosci-elektronicznych-voucherow-na-bilety

Lechia Gdańsk. Wzrosła liczba zakażonych koronawirusem, donosi Trójmiasto.pl. Są kolejne, pozytywne wyniki testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 w Lechii Gdańsk. Liczba osób zakażonych przekroczyła dziesięć, a są wśród nich również takie, które mają objawy chorobowe. Przypomnijmy, że już wcześniej na 18 i 20 listopada przełożone zostały mecze – odpowiednio – pucharowy z Olimpią w Grudziądzu i ligowy u siebie ze Śląskiem Wrocław. Piłkarze trenują nadal indywidualnie.
https://sport.trojmiasto.pl/Lechia-Gdansk-Zwieksza-sie-liczba-zakazonych-koronawirusem-n150346.html
PYTANIE CZY LIGĘ W TYM SEZONIE UDA SIĘ DOGRAĆ

Mamy 27 086 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusa. Liderki Strajku Kobiet zapowiadają Strajk Generalny w najbliższych dniach. Pogoda taka sobie, ale przynajmniej nadszedł upragniony piątek.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close