GospodarkaPaństwoPolitykaPolskaPrawoRynek pracy

Od jutra powraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Co trzeba zrobić, by go dostać?

Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Od poniedziałku 9 listopada obowiązywać będą nowe obostrzenia w zakresie edukacji. Zgodnie z zapowiedziami premiera Morawieckiego wróci nauka zdalna dla dzieci w klasach 1-3. Ponadto przynajmniej do 29 listopada wydłużono ją także dla pozostałych uczniów.

Wraz z powrotem nauki zdalnej, powrócił też dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Będzie przysługiwał od poniedziałku 9 listopada do przynajmniej 29 listopada. Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać ubezpieczeni rodzice dziecka, którzy opiekują się nim z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły z powodu pandemii.

Te same zasady obowiązują rodziców:

  • dzieci do 16 roku życia, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • dzieci do 18 roku życia, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • dzieci, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – do ukończenia 24 lat.

Jak otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy się nie zmieniły. Aby otrzymać świadczenie należy złożyć oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Trzeba je przekazać swojemu pracodawcy, zleceniodawcy, czy też innemu płatnikowi składek.

Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

– tłumaczy ZUS.

W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność należy złożyć oświadczenie w ZUS. Można to zrobić przez internet za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Aby tego dokonać trzeba zalogować się na konto w PUE ZUS wejść do zakładki „Ubezpieczony”, a potem w bocznym menu wybrać opcję „”Dokumenty i Wiadomości” – “Dokumenty robocze”. Następnie należy wcisnąć przycisk „Utwórz nowy” i wybrać wniosek ZAS-58 z listy dostępnych formularzy.

Bez tego oświadczenia ZUS lub płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

Ile można dostać?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wynosi 80% naszego wynagrodzenia. Świadczenie to jest wypłacane za każdy dzień sprawowania opieki, także za dni ustawowo wolne od pracy. Przysługuje matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu rodzicowi, który o niego wystąpi.

UWAGA! Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli drugi rodzic może zapewnić dziecku opiekę. Np. w sytuacji, gdy jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego lub wychowawczego. Tego świadczenia nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego, które przyznawane są na ogólnych zasadach.

Źródło: Fakt

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close