NaukaPaństwoPolskaŚwiatTechnologieZdrowie i medycyna

Firma Pfizer ogłosiła, że ma skuteczną szczepionkę na koronawirusa! 90% skuteczności!

Jest skuteczna szczepionka!

Koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że testy kliniczne wykazały iż ich eksperymentalna szczepionka przeciwko COVID-19 jest skuteczna w ponad 90% przebadanych przypadków. Skuteczność szczepionki jest znacznie lepsza niż oczekiwano.

Badania dotyczą osób, które wcześniej nie przechodziły tej choroby. W tak zwanej analizie okresowej przyjrzano się pierwszym 94 potwierdzonym przypadkom Covid-19 wśród ponad 43 000 ochotników, którym podano dwie dawki szczepionki lub placebo. Okazało się, że mniej niż 10% infekcji dotyczyło uczestników, którym podano szczepionkę. Ponad 90% przypadków dotyczyło osób, którym podano placebo.

Pfizer powiedział, że szczepionka zapewnia ochronę siedem dni po drugiej dawce i 28 dni po pierwszej dawce szczepionki. Ostatecznym celem badania jest dotarcie do 164 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Oznacza to, że ochronę przed COVID-19 osiąga się 28 dni od pierwszego szczepienia, które zakłada podanie pacjentowi dwóch dawek.

To wielki dzień dla ludzkości, jak i całej nauki.

– powiedział Albert Bourla, CEO firmy Pfizer.

W komunikacie prasowym gigant farmaceutyczny powiedział, że planuje ubiegać się o zezwolenie od amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków na stosowanie szczepionki w nagłych wypadkach wkrótce po tym, jak ochotnicy byli monitorowani przez dwa miesiące po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki, zgodnie z żądaniem FDA. Firmy planują wystąpić o awaryjną zgodę na użycie szczepionki do końca miesiąca. Jak dowiadujemy się z oświadczenia spółek, Pfizer uważa, że ​​do końca tego roku będzie w stanie dostarczyć 50 milionów dawek, a do końca 2021 – około 1,3 miliarda.

Wyniki zaskoczył nawet naukowców

W badaniu III fazy szczepionki Pfizer, przeprowadzonej we współpracy z niemieckim partnerem BioNTech, od 27 lipca wzięło udział 43 538 uczestników. Do niedzieli 38 955 ochotników otrzymało drugą dawkę szczepionki. Firma twierdzi, że 42% międzynarodowych ośrodków badawczych i 30% amerykańskich ośrodków badawczych obejmuje ochotników o różnym pochodzeniu rasowym i etnicznym.

Dzięki dzisiejszym wiadomościom jesteśmy o krok bliżej do zapewnienia ludziom na całym świecie bardzo potrzebnego przełomu, który pomoże zakończyć ten globalny kryzys zdrowotny. Z niecierpliwością czekamy na udostępnienie w nadchodzących tygodniach dodatkowych danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa uzyskanych od tysięcy uczestników.

– powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Pfizer Albert Bourla.

Pfizer twierdzi, że dodał do swoich badań drugorzędny punkt końcowy. Oceni, czy szczepionki chronią ludzi przed ciężką chorobą Covid-19 i czy szczepionka może zapewnić długotrwałą ochronę przed chorobą Covid-19, nawet u pacjentów zakażonych wcześniej.

Do tej pory naukowcy liczyli, że szczepionka przeciwko koronawirusowi będzie skuteczna w co najmniej 75 proc.. Co więcej, doradca Białego Domu, dr Anthony Fauci, powiedział wcześniej, że nawet szczepionka o skuteczności w 50 proc. lub 60 proc. byłaby do przyjęcia. Wynik 90% jest więc pozytywnym zaskoczeniem.

Akcje wystrzeliły

Po informacji o skuteczności szczepionka rynek finansowy wpadł w euforię. WIG20 rośnie o ok. 4%, niemiecki DAX o ponad 5%. Złoty się umacnia do euro i dolara o blisko 1%, co jak na rynek walutowy jest bardzo mocnym ruchem.

Z kolei kontrakt na główny amerykański indeks S&P500 ustanowił nowe historyczne maksimum.

Akcje AmRestu – operatora KFC, czy Pizzy Hut w ciągu kilku chwil urosły o 20 proc. Dwucyfrowe wzrosty osiągają także Rainbow Tours, Enter Air, LPP, czy CCC. Wszystkie te spółki miały poważne problemy przez obostrzenia związane z pandemią. Inwestorzy liczą obecnie, że widmo epidemii powoli zacznie znikać.

Z kolei spadają notowania covidowych spółek takich jak Mercator Medical, produkującej m.in. rękawice gumowe, czy Biomed Lublin lub Harper Hygienics.

Źródło: CNN, Business Insider 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close