PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI FINANSOWE: Czy przetrwamy drugi lockdown? Znany ekspert mówi: No… to zależy

Za nami w zasadzie całkiem spokojny weekend. Strajk Kobiet szykuje się do protestu generalnego, w Zjednoczonej Prawicy póki co nie doszło do rozłamu. Cisza przed burzą? Być może, w każdym razie w dzisiejszych Plotkach całkiem sporo pozytywnych wiadomości.

Widmo buntu nad PiS. Co zrobi grupa Ardanowskiego? – nad tym zastanawia się Rzeczpospolita. Kilku posłów związanych z byłym ministrem rolnictwa planuje odejście z klubu. To może być największy wstrząs dla partii od przejęcia władzy w 2015 roku. Czy PiS straci wkrótce większość w Sejmie? Sygnały od naszych rozmówców są sprzeczne. Ale wydaje się coraz bardziej pewne, że w najbliższym czasie, być może już na początku nowego tygodnia, z klubem PiS pożegna się grupa posłów związanych z byłym szefem resortu rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim. Liczebność tej grupy jest oceniania w PiS różnie, ale najczęściej wskazuje się, że to czterech–sześciu posłów i senatorów. Od tego zależy, czy PiS po ich odejściu utrzyma większość. Teraz razem z koalicjantami ma 235 posłów.
https://www.rp.pl/Prawo-i-Sprawiedliwosc/311089927-Widmo-buntu-nad-PiS-Co-zrobi-grupa-Ardanowskiego.html
ZJEDNOCZONA PRAWICA W SUMIE WIĘKSZOŚĆ UTRZYMA TAK CZY SIAK

Warszawska giełda zaliczyła najlepszy tydzień od 12 lat, stwierdza Business Insider. Jest spora szansa na to, że nowy tydzień także na warszawskiej giełdzie zaczniemy od wzrostów, a ostatnie pięć dni roboczych, które już za nami, było najlepszym tygodniem na GPW od 2008 roku. Indeks WIG 20 rósł codziennie i łącznie zwiększył swoją wartość o 12 proc. To najlepszy wynik od października 2008 roku, gdy giełda odbiła się w górę aż o 17 proc. po wcześniejszych panicznych spadkach wywołanych bankructwem Lehman Brothers i wybuchem kryzysu finansowego na świecie.
https://businessinsider.com.pl/warszawska-gielda-zaliczyla-najlepszy-tydzien-od-12-lat/scr5t5l
SZKODA, ŻE ZA KAŻDYM RAZEM NAJPIERW MUSI DOJŚĆ DO KRYZYSU

40 proc. miast planuje wzrost zadłużenia, informują Filary Biznesu. W związku pandemią blisko 40 proc. polskich miast planuje w najbliższym roku wzrost zadłużenia, a 36 proc. będzie starało się o zewnętrzne środki pomocowe – wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Z kolei 18 proc. zadeklarowało wzrost działań pobudzających przedsiębiorczość. Jak podkreślił PIE, warunki funkcjonowania miast zmieniły się pod wpływem pandemii. W największym stopniu – ok. 80 proc. wskazań – przełożyło się to na pogorszenie działalności ośrodków kultury oraz sytuacji ekonomicznej miast. Z kolei trzy czwarte miast wskazało na pogorszenie sytuacji w działalności jednostek służby zdrowia oraz ośrodków sportu i rekreacji.
https://filarybiznesu.pl/40-proc-miast-planuje-wzrost-zadluzenia/a6994

NIK nie zostawia suchej nitki na rządowych planach elektromobilności! Miliony poszły w błoto! Rządowe plany na temat rozwoju elektromobilności w Polsce były bardzo obiecujące. Rządzący obiecywali między innymi milion aut elektrycznych do 2025 roku. Jak wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli, te plany są niemożliwe do spełnienia. Elektromobilność w Polsce jest nadal na etapie początkowym, mimo upływu w 2019 roku trzech lat od zaprezentowania planów jej rozwoju. Do czasu zakończenia kontroli w styczniu 2020 roku wizja elektromobilności zawarta w „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, ujęta następnie w rządowych dokumentach operacyjnych, nie została zrealizowana w przewidywanym kształcie.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/08/nik-nie-zostawia-suchej-nitki-na-rzadowych-planach-elektromobilnosci-miliony-poszly-w-bloto/
CZŁOWIEK SIĘ SPODZIEWAŁ, ALE ŁUDZIŁ SIĘ I TAK

Branża meblowa może liczyć na wsparcie. Rząd chce rozmawiać o jej problemach w czasie pandemii, donosi Polskie Radio. W poniedziałek wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin będzie rozmawiał z przedstawicielami branży meblowej o jej wsparciu z powodu nowych obostrzeń. “O propozycjach wsparcia dla branży meblarskiej w związku z nowymi obostrzeniami dla polskiej gospodarki w czasie pandemii Covid 19 z przedstawicielami tego sektora polskiej gospodarki, będą rozmawiać wicepremier Jarosław Gowin i wiceminister Olga Ewa Semeniuk” – czytamy w informacji resortu.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2616522,Branza-meblowa-moze-liczyc-na-wsparcie-Rzad-chce-rozmawiac-o-jej-problemach-w-czasie-pandemii
A MOŻE BYŁO PO PROSTU TEJ BRANŻY NIE ZAMYKAĆ?

Czy przetrwamy kryzys? No… Eee… To zależy

Polska gospodarka wytrzyma kolejny lockdown? Kościński: To zależy – czytamy we Wprost. – Od początku jesteśmy gotowi na drugą falę pandemii – stwierdził Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”. – W budżecie na ten rok i na przyszły mamy finansowe poduszki bezpieczeństwa – dodał. Jednocześnie minister przyznaje, że nie wiadomo jak długo będziemy się mierzyć z pandemią, więc trudno ocenić, jak duże nakłady finansowe będzie musiało przeznaczyć państwo na programy pomocowe dla przedsiębiorców.
https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10386759/polska-gospodarka-wytrzyma-kolejny-lockdown-koscinski-to-zalezy.html
DRUKARKI ROBIĄ BRRR

Wywóz śmieci drożeje dwukrotnie. Berlin o jedną trzecią tańszy od Warszawy, stwierdza Business Insider. Poznaniacy zapłacą już od przyszłego roku dwukrotnie więcej za wywóz śmieci niż dotychczas. Od grudnia dwu i półkrotnie wzrosną opłaty w Warszawie. Podwyżki nie ominą też innych miast i miasteczek. Dlaczego drożeje? Samorządy mówią o wyższych kosztach po nowelizacji ustawy. Ekspert wskazuje, że nie wiedzą, jak zabrać się za zagospodarowywanie odpadów, a to wykorzystują doświadczone zagraniczne firmy. Największe koszty generują spalarnie. Podwyżki cen wywozu śmieci powodują, że Polacy płacić będą więcej niż Niemcy.
https://businessinsider.com.pl/firmy/ceny-wywozu-smieci-drozeja-dwukrotnie-berlin-tanszy-od-warszawy-i-poznania/99vcfhg

„Roboty nie odbierają pracy ludziom”. Statystycy: jest wręcz przeciwnie – przekonują Filary Biznesu. Wykorzystywanie robotów przez firmy nie tylko nie odbiera pracy ludziom, ale wręcz prowadzi do zwiększenia zatrudnienia – do takich wniosków doszli kanadyjscy statystycy. Wzrost zatrudnienia w bardziej zautomatyzowanych firmach sięga aż 15 proc. w porównaniu do firm mniej zautomatyzowanych w tej samej branży. A to oznacza, że „firmy, które w latach 1996-2017 zainwestowały w robotyzację, zatrudniają więcej, a nie mniej pracowników” – podkreślili analitycy kanadyjskiego urzędu statystycznego w najnowszych dwóch raportach nt. rynku pracy i robotyzacji.
https://filarybiznesu.pl/roboty-nie-odbieraja-pracy-ludziom-statystycy-jest-wrecz-przeciwnie/a6996
DOBRE ARGUMENTY DLA ZWOLENNIKÓW ROBOTYZACJI

Marsz Niepodległości będzie w tym roku zmotoryzowany. Taką informację przekazał Robert Bąkiewicz. Informacja nie spotkała się z dużym entuzjazmem, ludzie zapowiadają „spontaniczny spacer”.
https://twitter.com/RBakiewicz/status/1325567739713433600?s=20
SAMOCHODY TYLKO POLSKIEJ MARKI

Emerytury i renty wzrosną w przyszłym roku o przynajmniej 50 złotych! W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o ustawowy wskaźnik waloryzacji, jednak nie mniej niż o kwotę 50 złotych – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o zasady przyszłorocznej waloryzacji emerytur i rent. Z projektu wynika, że świadczenia mają wzrosnąć o wskaźnik waloryzacji, jednak nie mniej jednak niż o kwotę 50 zł.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/08/emerytury-i-renty-wzrosna-w-przyszlym-roku-o-przynajmniej-50-zlotych/

Jutuberom będzie ciężej zarabiać na piramidach finansowych

UOKiK uderza w naganiaczy systemów typu piramida – czytamy na stronie UOKiK. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zamierza karać nie tylko twórców systemów promocyjnych typu piramida, ale też osoby je propagujące. Prezes Urzędu wszczął pierwsze takie postępowania – przeciwko youtuberowi Damianowi Żukiewiczowi oraz osobom zarządzającym spółką NTIM, tj. Rafałowi Krakowiakowi i Wiktorowi Zajączkowskiemu, którzy namawiali do inwestowania w systemy obiecujące korzyści zależne od wprowadzenia nowych osób.
https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=16890
PRAWIDŁOWO

Hotele wcale nie muszą się zamykać. Jest luka w obostrzeniach, donosi Wprost. Hotelarze i właściciele pensjonatów dostrzegli lukę w obostrzeniach, które nakazują im zamknąć swoje placówki do odwołania. Wzorem siłowni, nie zamierzają składać broni i poddawać się lockdownowi dla swojej branży. Luką są podróże służbowe. Nie ma żadnego sposobu ich weryfikacji. Wystarczy ustne oświadczenie: „jestem w podróży służbowej”, by właściciel hotelu zobowiązany był dokonać rezerwacji. Jednocześnie takie oświadczenie zdejmuje z niego odpowiedzialność. Nie został wyznaczony organ sprawdzający, policja nie będzie kontrolowała dokumentów dotyczących podróży służbowych, bo takie dokumenty nie są wymagane.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10386766/hotele-wcale-nie-musza-sie-zamykac-jest-luka-w-obostrzeniach.html
I NAGLE WSZYSCY PODRÓŻUJĄ JUŻ TYLKO SŁUŻBOWO

Koronawirus: biznes apeluje do Polaków o samodyscyplinę – informuje Rzeczpospolita. Już tylko powszechna mobilizacja może uratować naszą gospodarkę przed pełnym lockdownem. „W związku z dramatyczną sytuacją epidemiczną w Polsce i rosnącą liczbą zgonów z powodu Covid-19 przedsiębiorcy zrzeszeni w Radzie Przedsiębiorczości apelują o restrykcyjne przestrzeganie rygorów sanitarnych w miejscach pracy, co pozwoli uchronić nas przed zamknięciem gospodarki” – od takich słów rozpoczyna się apel biznesu, który w poniedziałek zostanie złożony na ręce wicepremiera Jarosława Gowina.
https://www.rp.pl/Firma/311089946-Koronawirus-biznes-apeluje-do-Polakow-o-samodyscypline.html

Wsparcie dla rodziców. Od dziś mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, donosi Polskie Radio. Od dzisiaj znów obowiązuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. To wsparcie dla rodziców, którzy muszą zostać w domu, by opiekować się dziećmi. Zasiłek został przywrócony w związku z decyzją rządu o zamknięciu szkół i przeniesieniu lekcji do internetu – również dla klas I-III.
https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2616825,Wsparcie-dla-rodzicow-Od-dzis-moga-korzystac-z-dodatkowego-zasilku-opiekunczego
BO NAS STAĆ NA WSZYSTKO

Grecja: chcesz wyjść z domu? Wyślij sms! – pisze w nagłówku Express Lubelski. W związku z zwiększającą się liczbą zachorowań na Covid-19 w Grecji rozpoczął się kolejny lockdown nazywany narodową czy też ogólnokrajową kwarantanną. O każdorazowym wyjściu z domu trzeba poinformować władze sms-em. Przy każdym wyjściu trzeba nosić przy sobie dowód tożsamości. Osoby, które z jakichś powodów nie mogą wysłać SMS-a, muszą mieć też przy sobie specjalny formularz z wyszczególnieniem powodu opuszczenia domu.
https://expresslubelski.pl/grecja-chcesz-wyjsc-z-domu-wyslij-sms/
CIEKAWE CO SIĘ WYDARZY U NAS W TYM TYGODNIU

Mamy 21 713 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia. Zdaje się więc, że przynajmniej tymczasowo wizja całkowitego lockd…och, kwarantanny narodowej się od nas oddala. Z drugiej strony w poniedziałki przeważnie liczba zakażeń spadała.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close