GospodarkaHandelPolska

Polacy za zniesieniem zakazu handlu w niedzielę!

Za zniesieniem zakazu handlu w niedzielę opowiada się 59 proc. Polaków – wynika z opublikowanego we wtorek badania agencji Inquiry. Połowa badanych uważa, że niedzielny handel zwiększy bezpieczeństwo przebywania w galeriach handlowych.

Z badania wynika też, że 68 proc. Polaków uważa, że przywrócenie niedziel handlowych pozwoliłoby sklepom odrobić straty z okresu zamknięcia spowodowanego wprowadzeniem obostrzeń epidemiologicznych, a 67 proc. twierdzi, że ułatwiłoby to robienie zakupów. Ponadto 50 proc. ankietowanych jest zdania, że handel w niedzielę zwiększyłoby bezpieczeństwo związane z przebywaniem w galeriach handlowych.

Przypomniano, że zgodnie z obowiązującym prawem, w 2020 r. sklepy mogą być otwarte tylko w siedem niedziel w roku. Dodatkowo ze względu na obostrzenia związane z epidemią koronawirusa przez dwa wiosenne miesiące funkcjonowanie centrów handlowych zostało bardzo mocno ograniczone.

Tuż przed ogłoszeniem przez premiera Mateusza Morawickiego decyzji o ponownym zamknięciu od dnia 7 listopada centrów handlowych , agencja badawcza Inquiry sprawdziła, jak wydarzenia ostatnich miesięcy wpłynęły na stosunek Polaków do zakazu handlu w niedzielę. Wynika z nich, że ponad połowa badanych (57 proc.) odbiera zakaz handlu negatywnie, a pozytywnie ocenia go 27 proc. respondentów. Podkreślono, że w stosunku do wiosennego pomiaru, poparcie dla ograniczenia handlu w niedziele zmalało o 7 p.p.

Wyniki badania  pokazują również, że część z nas zmieniła swoje nawyki związane z zakupami spożywczymi. Na ograniczenia dotyczące braku możliwości dokonania zakupu świeżych produktów spożywczych wskazało w ostatniej fali badania 27 proc. badanych, a na brak możliwości dokonania zakupów spożywczych po powrocie z podróży w niedzielę 20 proc.

Blisko 60 procent Polaków popiera zniesienie zakazu handlu w niedzielę

Osoby popierające zakaz handlu w niedziele (13 proc.) przede wszystkim podkreślały pozytywny aspekt wolnego dnia dla sprzedawców (68 proc. wskazań w tej grupie), a 57 proc. z nich uważa, że niedziela nie powinna być dniem na zakupy.

W sumie za zniesieniem zakazu handlu w niedzielę opowiada się 59 proc. Polaków. Przy czym powrotu do sytuacji sprzed zakazu chce 23 proc. badanych, 19 proc. uważa, że sprzedawcy powinni dostawać za pracę w niedzielę wyższe wynagrodzenie, a zdaniem 17 proc. ankietowanych twierdzi, że “sprzedawcy powinni mieć zagwarantowane wolne np. 2 wybrane niedziele w miesiącu”.

Z przeprowadzonych badań wynika, że zdaniem Polaków centra handlowe to bezpieczne miejsca pod względem epidemiologicznym: ciągu ostatniego miesiąca galerię handlową odwiedziło 62 proc. badanych i zdecydowana większość z nich, bo 77 proc., czuło się bezpiecznie podczas wizyty.

Źródło: bankier.pl 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close