PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Mamy skuteczną szczepionkę na koronawirusa; drugi sezon Wiedźmina opóźniony

Dziś sporo informacji dotyczących wczorajszej informacji dnia – szczepionce na koronawirusa. Oprócz tego kwestie lockdownu, wiedźmińskiego serialu czy wege burgerów w Maku.

Firma Pfizer ogłosiła, że ma skuteczną szczepionkę na koronawirusa! 90% skuteczności! Koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że testy kliniczne wykazały iż ich eksperymentalna szczepionka przeciwko COVID-19 jest skuteczna w ponad 90% przebadanych przypadków. Skuteczność szczepionki jest znacznie lepsza niż oczekiwano. Badania dotyczą osób, które wcześniej nie przechodziły tej choroby. W tak zwanej analizie okresowej przyjrzano się pierwszym 94 potwierdzonym przypadkom Covid-19 wśród ponad 43 000 ochotników, którym podano dwie dawki szczepionki lub placebo. Okazało się, że mniej niż 10% infekcji dotyczyło uczestników, którym podano szczepionkę. Ponad 90% przypadków dotyczyło osób, którym podano placebo.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/09/firma-pfizer-oglosila-ze-ma-skuteczna-szczepionke-na-koronawirusa-90-skutecznosci/
DROGA DO OGARNIĘCIA PANDEMII DALEJ JEDNAK DALEKA

Korekta szaleństwa. Szczepionka nie rozwiąże problemów, które mamy już teraz, twierdzi Business Insider. “Część rynku wskazuje, iż postęp nad szczepionką oczywiście cieszy, ale w dalszym ciągu jesteśmy wiele miesięcy przed powszechną dystrybucją oraz potrzebne są dalsze testy” – wskazuje. Podobnego zdania jest Kamil Cisowski z DI Xelion. Ekspert zauważa, że mijające godziny może uświadomić inwestorom kilka faktów, spośród których najważniejszym jest ten, że szczepionka pojawi się zbyt późno, by powstrzymać obecną falę pandemii i nie wpłynie na działania rządów w ciągu najbliższych tygodni.
https://businessinsider.com.pl/szczepionka-na-covid-19-korekta-gieldy/9j2qftn
TAK WIĘC DOBRZE, ALE NIE MA CO POPADAĆ W ZACHWYT

Paweł Borys: realna perspektywa szczepionki może zmienić scenariusz gospodarczy – cytuje Polskie Radio. “Realna perspektywa szczepionki może zmienić scenariusz gospodarczy z deflacyjnego na reflacyjny; stąd wzrost rentowności na długim końcu i wzrosty na giełdach” – napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych szef PFR Paweł Borys, komentując informacje dot. szczepionki przeciwko COVID-19.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2617318,Pawel-Borys-realna-perspektywa-szczepionki-moze-zmienic-scenariusz-gospodarczy

Koronawirus: Co Pfizer mówi o swojej skutecznej w 90 procentach szczepionce? – zastanawia się Rzeczpospolita. Nie idziemy na skróty w pracach nad eksperymentalną szczepionką przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 – zapewnił dr John Burkhardt, wiceprezes firmy Pfizer. Burkhardt zauważył jednocześnie, że jeśli chodzi o szczepionkę na COVID-19 nietypowe było to, że firma rozpoczęła jej produkcję w tym samym czasie, w którym ruszyły testy szczepionki, czego zazwyczaj się nie robi.
https://www.rp.pl/Covid-19/201119996-Koronawirus-Co-Pfizer-mowi-o-swojej-skutecznej-w-90-procentach-szczepionce.html
PYTANIE ILE OSÓB ZDECYDUJE SIĘ ZASZCZEPIĆ

Skuteczna szczepionka na koronawirusa to również zbawienie dla gospodarki. Ceny ropy poszybowały, stwierdza Wprost. Szczepionka Pfizera i BioNTech może okazać się ratunkiem nie tylko dla ludzi, ale także dla gospodarki. Na wieść o 90-cioprocentowej skuteczności produktu pozytywnie zareagowały rynki. W górę wystrzeliły ceny ropy naftowej. Światowe giełdy bardzo pozytywnie zareagowały na wieści o dużej skuteczności szczepionki na koronawirusa stworzonej przy współpracy firm Pfizera i BioNTech. Na rynki wrócił nastrój do ryzykownych inwestycji. Optymizm widać także w cenach surowców.
https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/gielda/10387247/skuteczna-szczepionka-na-koronawirusa-to-rowniez-zbawienie-dla-gospodarki-ceny-ropy-poszybowaly.html
OPTYMIZM TO COŚ, CZEGO NAM BYŁO TRZEBA

Czy pełen lockdown ma sens?

Pełen lockdown nie ma sensu. Kluczowy jest dystans i maski – mówi prezes największej firmy meblarskiej w Polsce, rozmowę przeprowadził Business Insider. – Do końca września nie było ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem, do którego doszłoby na terenie firmy – mówi nam Maciej Formanowicz, prezes firmy Forte Meble. Polska jest 3. co do wielkości producentem mebli w UE. Według danych PFR branża odpowiada za 2,3 procent PKB. Po Chinach i Niemczech polskie firmy mają trzecią pozycję na świecie pod względem wartości eksportu.
https://businessinsider.com.pl/firmy/strategie/lockdown-a-sklepy-meblowe-opinia-macieja-formanowicza-prezesa-forte-meble/cp16m60
GŁUPIO PRZYZNAĆ, ŻE RZĄD ZAMYKA NA ŚLEPO

Lockdown salonów fryzjerskich i kosmetycznych? Polacy kategorycznie przeciw, stwierdza Wprost. Miliardowe straty czekają salony urody w Polsce wskutek narodowej kwarantanny, jeśli wprowadzi ją rząd. Wiosenny lockdown kosztował branżę hair&beauty ponad 7 mld złotych. Kolejny grozi jej bankructwem lub pracą w podziemiu. Wyjątkowo krytyczni wobec zamykania salonów urody są także sami Polacy.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10387242/lockdown-salonow-fryzjerskich-i-kosmetycznych-polacy-kategorycznie-przeciw.html
BĘDZIEMY DZIECIOM OPOWIADAĆ O PODZIEMIU FRYZJERSKIM

Patkowski: Nie będzie tarczy dla konsumentów! Chronimy miejsca pracy! Nie będzie tarczy dla konsumentów, skupiamy się na pomocy dla firm w celu ochrony miejsc pracy – powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski. Dodał, że jeśli resort zauważy, że kredytobiorcy nie będą w stanie spłacać rat kredytów hipotecznych, jakaś interwencja może być. Jak zaznaczył Patkowski, podczas poniedziałkowej debaty organizowanej przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, konsumenci nie odczuli bezpośrednio w swoich kieszeniach skutków epidemii, co innego firmy.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/09/patkowski-nie-bedzie-tarczy-dla-konsumentow-chronimy-miejsca-pracy/
A FRYZJER JAKBY DROŻSZY NIŻ KIEDYŚ

ZUS przez internet. Już 3,5 tys. osób skorzystało z e-wizyt, informuje Polskie Radio. – 3,5 tysiąca klientów skorzystało w niecały miesiąc z e-wizyty w ZUS-ie – informuje prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska. Przypomina, iż pierwsze e-wizyty, czyli wideokonsultacje z ekspertem z oddziału ZUS, ruszyły 19 października.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2617263,ZUS-przez-internet-Juz-35-tys-osob-skorzystalo-z-ewizyt
E-URZĘDY TO COŚ, CZEGO KAŻDY POTRZEBOWAŁ. TYLKO JESZCZE ŻEBY SPRAWNIEJ DZIAŁAŁY…

Branża odporna na koronawirusa. Rośnie zainteresowanie farmami fotowoltaicznymi, informują Filary Biznesu. Branża fotowoltaiczna w Polsce wydaje się być odporna na koronawirusa; zainteresowanie inwestorów i deweloperów projektami farm fotowoltaicznych przybiera na sile – wynika z opracowania Instytut Energetyki Odnawialnej. Według prognoz Instytutu, tegoroczna aukcja OZE będzie konkurencyjna.
https://filarybiznesu.pl/branza-odporna-na-koronawirusa-rosnie-zainteresowanie-farmami-fotowoltaicznymi/a7014
NO I KOLEJNA POZYTYWNA INFORMACJA

Serialowy Wiedźmin tak jak Cyberpunk – opóźniony

Prace nad drugim sezonem “Wiedźmina” znowu wstrzymane. Przyczyną koronawirus, donosi Noizz. Czterech członków ekipy miało pozytywne wyniki testu na koronawirusa. Jak informuje portal “Deadline” Netflix zarządził przebadanie wszystkich osób zaangażowanych w produkcję serialu i odizolowanie ich od reszty w przypadku pozytywnych wyników. Osoby, które otrzymały pozytywne wyniki testu nie należą do głównej obsad. Wznowienie zdjęć nastąpi, kiedy ekipa będzie miała pewność, że będzie to bezpieczne.
https://noizz.pl/film/wiedzmin-koronawirus-przyczyna-przerwania-pracy-nad-serialem/28qvwpr
ZARAZA!

Samodyscyplina wyhamowała koronawirusa w Japonii – czytamy na stronie TVP Info. Dane pochodzące ze smartfonów mieszkańców Tokio, dotyczące m.in. ich kontaktów z innymi, pokazały, że bez nakazów – a tylko na prośbę władz – znacznie ograniczyli oni poruszanie się i kontakty z innymi. To z kolei znacząco wyhamowało rozprzestrzenianie się koronawirusa. „Używając anonimowych danych na temat ok. 2 proc. populacji, mogliśmy ocenić ruchliwość ludzi i częstość ich kontaktów z innymi w skali 100-metrowych komórek” – wyjaśnia główny autor publikacji Takahiro Yabe. „Odkryliśmy, że tydzień po wprowadzeniu stanu wyjątkowego ruchliwość ludzi spadła o 50 proc., co doprowadziło do 70-proc. spadku w kontaktach społecznych” – mówi.
https://tvp.info/50719733/koronawirus-japonia-dobrowolne-ograniczenia-powstrzymaly-w-japonii-sars-cov-2
ACH CI JAPOŃCZYCY

Kiedy niemiecka policja odda przewoźnikom miliard euro? – zastanawia się Rzeczpospolita. Zanim przedsiębiorcy ujrzą pieniądze, niemiecki sąd administracyjny musi wydać prawomocny wyrok. Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że rząd niemiecki bezprawnie zawyżał myto, utrzymując z niego policję BAG. Republika Federalna Niemiec powinna zwrócić przewoźnikom (wszystkim) część pobranych opłat, ustalonych przez TSUE na 3,8% lub 6% uiszczonych opłat.
https://www.rp.pl/LOGISTYKA-Prawo/311109983-Kiedy-niemiecka-policja-odda-przewoznikom-miliard-euro.html
ACH CI NIEMCY

Co czwartej firmie wystarczy sił na trzy miesiące lockdownu, stwierdzają Filary Biznesu. Co czwarta mikro-, mała i średnia firma deklaruje, że da radę przetrwać kolejny lockdown maksymalnie trzy miesiące – wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najczęściej przyszłość w czarnych barwach widzą transport i usługi. Autorzy badania zwrócili uwagę, że ponownie wprowadzane obostrzenia, na razie do 29 listopada, nie pozostaną bez wpływu na kondycję przedsiębiorstw. Do miesiąca swoje możliwości przetrwania kolejnego lockdownu szacuje 4 proc. spośród mikro, małych i średnich firm, 7 proc. mówi, że da radę przeżyć dwa miesiące, a 17 proc., że maksymalnie trzy.
https://filarybiznesu.pl/co-czwartej-firmie-wystarczy-sil-na-trzy-miesiace-lockdownu/a7007
TRZY MIESIĄCE LOCKDOWNU TO MAŁO KTO BY WYTRZYMAŁ

Powitajcie McPlant. McDonald’s pracuje nad własnym bezmięsnym burgerem – pisze Spider’s Web. McPlant to roślinny burger, który ma smakować tak samo jak zwykła kanapka z McDonald’s. Zjemy go już w przyszłym roku. Dla jasności – burgery z bezmięsnymi alternatywami mięsa nie są nowością w McDonald’s. Firma od kilku lat w różnych krajach testuje kanapki czy to z glutenowym seitanem czy z najpopularniejszym „roślinnym kotletem” autorstwa Beyond Meat. Teraz jednak chodzi o coś więcej. Jak podaje USA Today, międzynarodowy dyrektor firmy Ian Borden podczas dzisiejszego spotkania z inwestorami powiedział, iż McDonald’s pracuje nad własną recepturą roślinnych kotletów i innych bezmięsnych pozycji w menu.
https://spidersweb.pl/2020/11/mcplant-roslinny-burger-mcdonalds.html
WALKA O POWRÓT KLIENTÓW, KTÓRZY ZOSTALI WEGE TRWA

25 484 nowych potwierdzonych zarażeń. Kursy walut: Euro – 4,49; Dolar – 3,78; Frank – 4,20.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close