GospodarkaPaństwoŚwiat

Conte: Robimy wszystko by uniknąć ponownego lockdownu!

Premier Włoch Giuseppe Conte zapewnił, że rząd pracuje nad tym, by uniknąć narodowego lockdownu. W wywiadzie dla dziennika „La Stampa” podkreślił, że jego gabinet ma strategię walki z koronawirusem i dodał, że nie będzie ingerencji w prywatne życie obywateli.

Są sytuacje krytyczne, krzywa zakażeń rośnie. Ale oczekuję, że w najbliższych dniach, także dzięki podjętym przez nas krokom, zacznie się spłaszczać – stwierdził Conte.

Następnie wyjaśnił:

W każdym razie powtarzam: ogólny lockdown nie może być naszym pierwszym wyborem, przyniósłby zbyt wysokie koszty i znaczyłby, że nie mamy strategii dla kraju.

A my strategię mamy i oczekujemy, że wkrótce przyniesie ona rezultaty” – oświadczył Conte w rozmowie z redaktorem naczelnym dziennika Massimo Gianninim, który niedawno ciężko chorował na koronawirusa i przebywał na oddziale intensywnej terapii.

Szef rządu zachęcił rodaków do tego, by świętowali Boże Narodzenie w gronie rodzinnym, ale – jak dodał – z ostrożnością. Powiedział, że celem jest to, aby nie zaszkodzić konsumpcji. “Ale nie możemy sobie wyobrazić tłumnego świętowania i obiadów” – zastrzegł.

Obraz epidemiologiczny jest bardzo niepokojący nie tylko we Włoszech, ale w całej Europie. Stale monitorujemy przebieg zakażeń, stopień reakcji i zdolność odpowiedzi naszego systemu służby zdrowia. Przede wszystkim zaś ufamy, że wkrótce zobaczymy rezultaty już wprowadzonych restrykcyjnych kroków – zauważył Giuseppe Conte.

Wyraził przekonanie, że rząd nie zmarnował letnich miesięcy i podjął liczne działania.

Podwoiliśmy liczbę łóżek na intensywnej terapii, wprowadziliśmy do systemu ochrony zdrowia ponad 36 tysięcy lekarzy i pielęgniarek oraz pielęgniarzy, dziesięciokrotnie zwiększyliśmy liczbę testów – przypomniał.

Conte oznajmił:

Powinniśmy robić więcej, ale jesteśmy państwem prawa i nie ingerujemy arbitralnie w osobistą sferę życia obywateli. Jego zdaniem obywatele zasługują na pochwałę za okazywane dotąd poczucie odpowiedzialności; z rzadkimi wyjątkami.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close