PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Warszawa liczy straty po Marszu Niepodległości, Empik zabrał głos

Za nami kolejny już Marsz Niepodległości. Możemy chyba śmiało napisać, że wymknął się on organizatorom spod kontroli. Ranni policjanci, spalone mieszkanie, zniszczony Empik. Taki mamy klimat?

Marsz Niepodległości. Warszawa liczy straty – czytamy w Rzeczpospolitej. Ulicami Warszawy przeszedł w środę Marsz Niepodległości pod hasłem “Nasza cywilizacja, nasze zasady”. Na miejscu musiała interweniować policja. W stronę funkcjonariuszy rzucano race i kamienie. Władze stolicy szacują straty. W ubiegłym tygodniu prezydent Warszawy nie wyraził zgody na organizację tegorocznego Marszu Niepodległości. Decyzję argumentował negatywną opinią Sanepidu. Mimo odwołania organizatorów, sąd negatywnie rozpatrzył złożone wniosek.
https://www.rp.pl/11-listopada/201119880-Marsz-Niepodleglosci-Warszawa-liczy-straty.html
ALE PATRIOTÓW BYLE SĄD NIE POWSTRZYMA

Zamieszki na Marszu Niepodległości. Szef MSWiA: Odpowiedź na agresję i przemoc musi być stanowcza – cytuje Wprost. „Celem policji zawsze jest zapewnienie porządku publicznego i bezpieczeństwa. Odpowiedzią na agresję i przemoc musi być zdecydowana i stanowcza reakcja. Nie mają w tym względzie znaczenia poglądy polityczne organizatorów i uczestników demonstracji” – napisał szef MSWiA w oświadczeniu po Marszu Niepodległości. Miało być spokojnie, skończyło się na zamieszkach z policją. W związku z wydarzeniami w Warszawie specjalne oświadczenie wystosował szef MSWiA.
https://www.wprost.pl/kraj/10387732/zamieszki-na-marszu-niepodleglosci-szef-mswia-odpowiedz-na-agresje-i-przemoc-musi-byc-stanowcza.html
ALE PANIE WŁADZO, TO ANTIFA PROWOKOWAŁA

„Bitwa o Empik”. Sieć wydała rozbrajające oświadczenie – informuje Fakt. Podczas Marszu Niepodległości, który w środę jako nielegalne zgromadzenie przechodził przez stolicę, doszło do starć między jego uczestnikami a policją. Do najgroźniej wyglądającego zajścia doszło w przejściu na Nowym Świecie, nieopodal salonu Empiku. Dlatego internauci okrzyknęli to zdarzenie mianem „Bitwy o Empik”. Na profilu Empik Bilety pojawiło się rozbrajające oświadczenie nawiązujące do zajść.
„Drodzy Panowie! My też tęsknimy za koncertami i chcielibyśmy jak najszybciej znaleźć się pod sceną. Dlatego sugerujemy łatwiejszy i bezstresowy sposób zakupu biletów. Bezpośrednio na www.empikbilety.pl
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/bitwa-o-empik-siec-wydala-rozbrajajace-oswiadczenie/lkf3hcc
TAKIE SĄ SKUTKI ZAMKNIĘCIA OPER I TEATRÓW!

Szczepionka na COVID-19. KE zatwierdziła umowę, donosi Polskie Radio. Komisja Europejska zatwierdziła umowę na dostawy do Unii szczepionki na koronawirusa, która jest opracowywana przez amerykańską firmę Pfizer i niemiecką BioNTech. Kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy z amerykańsko-niemieckim koncernem. Komisja Europejska, podpisując kontrakt w imieniu państw członkowskich, zarezerwuje szczepionki dla Unii amerykańsko-niemieckiego koncernu. Chodzi o 200 milionów dawek z możliwością dokupienia kolejnych 100 milionów.
https://polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2618398,Szczepionka-na-COVID19-KE-zatwierdzila-umowe
PYTANIE, ILE OSÓB SIĘ ZASZCZEPI

Sezon grypowy będzie kosztować polską gospodarkę w szczycie pandemii 3 mld złotych. Jak informuje Polski Instytut Ekonomiczny, połączenie trwającej pandemii koronawirusa SARS CoV-2 z ewentualną epidemią wirusa grypy stanowi nie tylko realne zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków, ale także kosztować będzie polską gospodarkę miliardy złotych. Jak informuje Polski Instytut Ekonomiczny, połączenie trwającej pandemii koronawirusa SARS CoV-2 z ewentualną epidemią wirusa grypy stanowi nie tylko realne zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków, ale także kosztować będzie polską gospodarkę miliardy złotych.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/11/sezon-grypowy-bedzie-kosztowac-polska-gospodarke-w-szczycie-pandemii-3-mld-zlotych/

Jaki wpływ ma pandemia na liczbę zgonów? Ano taki:

Drastyczny wzrost liczby zgonów w październiku – stwierdza Obserwator Gospodarczy. Jak wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Cyfryzacji, liczba zgonów odnotowanych w październiku wyraźnie przekroczyła średnią z poprzednich lat. Tygodniowo w Polsce umiera nawet 60 proc. więcej osób niż zwykle. W ciągu ostatniego miesiąca tj. października 2020 liczba odnotowanych zgonów zdecydowanie się zwiększyła. W ostatnim tygodniu października odnotowano w Polsce blisko 12 300 zgonów. W poprzednich latach wartość ta była o wiele niższa. W tym samym okresie poprzedniego roku zmarło w Polsce 7678 osób, a rok wcześniej 7793 osoby. Bardzo podobne statystyki odnotowano w 2015 roku, gdy miało miejsce 7800 zgonów. Jak więc widać, październikowe statystyki nie są lekkim odejściem od średniej wieloletniej. W tym roku w ostatnim tygodniu października zmarło o ponad 4 500 osób więcej, co oznacza blisko 60 proc. wzrost.
https://obserwatorgospodarczy.pl/komentarze-i-analizy/1626-drastyczny-wzrost-zgonow-w-pazdzierniku-smiertelnosc-w-polsce-wzrosla-o-60-proc
TO ILE DZIŚ TYCH ZAKAŻEŃ?

Władza odlatuje i chce wydać fortunę na podróże. Te miliony kłują w oczy, pisze Fakt. Gdy Polaków namawia się do pozostania w domach, zamyka się hotele i pensjonaty, władza już planuje wojaże – krajowe i zagraniczne. Przyszłoroczne budżety najważniejszych kancelarii – Prezydenta Sejmu i Senatu – aż puchną od wydatków na podróże! Prezydent Andrzej Duda i jego świta zamierzają przeznaczyć na podróże po kraju kwotę niemal połowę większą niż planowano w tym roku. Zagraniczne wojaże senatorów mają kosztować nawet 80 proc.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/drogie-loty-prezydenta-andrzeja-dudy-poslow-i-senatorow/svj8sek
PRZYNAJMNIEJ ONI SOBIE POLATAJĄ

5G dla milionów odbiorców, donoszą Filary Biznesu. Operator komórkowy Plus rozbuduje sieć 5G we wszystkich obecnych i byłych miastach wojewódzkich oraz miejscowościach leżących w ich pobliżu. Łącznie w zasięgu sieci 5G Plusa 2600 MHz TDD w przyszłym roku znajdzie się ponad 150 miejscowości i ponad 11 mln mieszkańców Polski – zapowiedziała firma. W maju 2020 r. w siedmiu miastach na 100. nadajnikach ruszyła pierwsza w Polsce sieć 5G firmy  na częstotliwości 2600 MHz TDD. Pozwala osiągać szybkość internetu do 600 Mb/s. Do listy siedmiu obecnych miast z 5G dołączy kolejnych ponad 150 miejscowości, dzięki czemu łącznie z najszybszego 5G w Polsce będzie mogło korzystać ponad 11 mln osób.
https://filarybiznesu.pl/5g-dla-milionow-odbiorcow/a7049
CZEKAMY

Trzy duże konsorcja inżynieryjne ubiegają się o kontrakt na master plan CPK, informuje Polskie Radio. Francusko-hiszpańskie konsorcjum ADP i IDOM, holenderska grupa NACO oraz niemiecko-austriacki ILF złożyły oferty w postępowaniu na wykonawcę master planu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przed końcem roku spółka CPK planuje podpisanie umowy z wykonawcą. Postępowanie na konsultanta wsparcia technicznego do spraw opracowania master planu CPK odbywa się w formie dialogu konkurencyjnego. Oferty złożyły w nim trzy duże konsorcja, które świadczą usługi inżynieryjne i projektowe oraz zajmują się zarządzaniem i nadzorem nad budowami portów lotniczych w różnych częściach świata.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2618896,Trzy-duze-konsorcja-inzynieryjne%C2%A0ubiegaja-sie-o-kontrakt-na-master-plan-CPK

Druga fala pandemii na rynku pracy. Firmy znów przestają zatrudniać, przekazuje Business Insider. Druga fala pandemii może być znacznie bardziej odczuwalna na rynku pracy niż w przypadku wiosennej fali. Potwierdza to kolejne badanie sytuacji na rynku przeprowadzone przez Grant Thornton i firmę Element. Spadek nowych ofert pracy sięgnął już 21 proc. Wśród 10 dużych polskich aglomeracji najgorzej sytuacja wygląda w Poznaniu. Notuje się tam największe spadki liczby nowych ofert pracy.
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/pracodawcy-znow-przestaja-zatrudniac-nowych-pracownikow/pbm48gs
A LOCKDOWN BY TO JESZCZE POGORSZYŁ

Złe wiadomości płyną z Azji:

Hongkong: Ogniska zakażeń w przedszkolach. Zostaną zamknięte – czytamy w Rzeczpospolitej. Przedszkola w Hongkongu zostaną zamknięte na dwa tygodnie poczynając od soboty z powodu ognisk zakażeń infekcjami górnych dróg oddechowych. W ciągu doby w Hongkongu wykryto 23 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Tylko w tym tygodniu w Hongkongu pojawiło się 129 ognisk zakażeń górnych dróg oddechowych, głównie zachorowań przypominających w przebiegu przeziębienie, ale z symptomami podobnymi do COVID-19. Większość ognisk pojawiło się w przedszkolach.
https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/201119863-Hongkong-Ogniska-zakazen-w-przedszkolach-Zostana-zamkniete.html
ZNÓW GORSZA SYTUACJA W AZJI?

Na niezwykle zaskakujący pomysł wpadli ekonomiści Deutsche Banku. Uważają oni, że pracę z domu należałoby opodatkować. Chodzi im o takie sytuacje już po pandemii i przypadki osób, które pracują w domu, chociaż nie muszą (dziś wiele osób pracuje w ten sposób, bo tak nakazują im pracodawcy). Jak pisze Bloomberg, zdaniem banku praca z domu będzie w przyszłości przywilejem, na który jednak nie wszyscy będą mogli sobie pozwolić. Dlatego ci, którzy znajdą się w takiej sytuacji, powinni za to płacić. Wg Deutsche Banku pracujący z domu są w stanie zaoszczędzić pieniądze, chociażby na codziennym transporcie do pracy i z powrotem do domu. Z kolei ich pracodawcy oszczędzają na tym, że nie muszą przygotowywać i wyposażać im stanowiska pracy.
https://businessinsider.com.pl/znany-bank-proponuje-by-opodatkowac-prace-z-domu/24tlcms
SUPER POWÓD

Grypa również zbierze żniwo, stwierdzają Filary Biznesu. Sezon grypowy będzie kosztować polską gospodarkę w szczycie pandemii 3,11 mld zł – wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Eksperci oceniają, że grypę w tym sezonie złapie nawet 2,31 mln Polaków. Jak przyznał PIE, połączenie trwającej pandemii koronawirusa SARS CoV-2 z ewentualną epidemią wirusa grypy stanowi nie tylko realne zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków, ale też będzie kosztować polską gospodarkę miliardy złotych.
https://filarybiznesu.pl/grypa-rowniez-zbierze-zniwo/a7037

Condor Airlines pozywa PGL! Chce ponad 55 mln euro odszkodowania. Niemiecka linia lotnicza Condor Airlines chce od Polskiej Grupy Lotniczej odszkodowania w wysokości 55,8 mln euro. Powód? Odstąpienie od umowy przejęcia przewoźnika. PGL, do której należą Polskie Linie Lotnicze LOT, miała przejąć ponad 50 samolotów i około 4,9 tysiąca pracowników spółki Condor. Opozycja przez cały ten czas przekonywała, że transakcja jest po prostu przepłacona i nie powinno do niej dojść. Mimo to obóz rządzący wskazywał, że przejęcie Condora to szansa dla Polski.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/10/condor-airlines-pozywa-pgl-chce-ponad-55-mln-euro-odszkodowania/
KAŻDY SIĘ MOŻE POMYLIĆ

Elon Musk czeka na premierę Cyberpunka 2077. Ma nadzieję, że gra nie będzie „nudna” – cytuje Wprost. Cyberpunk 2077 trafi do sklepów już za niecały miesiąc. Premiera gry była już trzykrotnie przekładana. Na grę oczekuje również kontrowersyjny miliarder Elon Musk, który wyraził na Twitterze nadzieję, że perypetie z produkcją gry, które wpłynęły na jej opóźnienie, nie wpłyną na jej końcową jakość. „Mam tylko nadzieję, że ta gra nie zmieni się w nudną ze strachu przed jej anulowaniem” – napisał miliarder na Twitterze.
https://biznes.wprost.pl/technologie/gry/10387851/elon-musk-czeka-na-premiere-cyberpunka-2077-ma-nadzieje-ze-gra-nie-bedzie-nudna.html
TEŻ MAMY TAKĄ NADZIEJĘ

Mamy 22 683 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Wykonano 57 tysięcy testów. A po Marszu Niepodległości mamy 35 rannych policjantów, trzech z nich przebywa w szpitalu z uwagi na ciężki stan zdrowia.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close